| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
De ceva timp tot am probleme cu gâtul. Am luat acum doua saptamani antibiotice pentru o răceala mai puternica și mi-a trecut. Acum de vrei trei zile am simțit prima data ca ma ia răceala, am luat un coldrex si fluend pentru gât, și mi-au dispărut simptomele de răceala dar mi s-au umflat amigdalele și azi m-am trezit fără voce. De abia se auzea ce vorbesc. După încă un coldrex și strepsils mi-am mai revenit cât de cât, dar tot ma doare foarte tare in gât. Și am o senzație ca mi se ridica ceva in gât și simt ca rămân fără aer și trebuie sa tușesc ca sa îmi revin.
P.S. I-au și câte o jumătate de metoprolol pe zi, pentru tahicardie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu crezi ca ar fi indicat sa te vada un medic?
Ai luat antibiotice dupa ureche?
Daca da, foarte rau ai procedat...
Fuguta la medicul de familie!
O zi buna si multa sanatate happy

| BroascaCuElice a răspuns:

Probabil ar trebui sa-i faci o vizita doctorului

| Divy a răspuns:

E posibil să nu îți fi trecut și boala să se fi agravat, din ceea ce spui tu ai probleme cu traheea fă urgent o vizită doctorului astfel de probleme au nevoie de medicamente recomandate, altfel e de rău.
Fă bine și îmbracă-te și încearcă să stai la căldură, bea ceai cald, mănâncă citrice (lămâie și portocale), miere, supă de pui și ardei iute.
Încearcă să nu mai continui tratamentul deoarece e posibil să fi și alergică la metroprolol.
Multă sănătate și te rog caută să fi consultată la doctor

| Alecsandra27 a răspuns (pentru Divy):

Tocmai luni pot merge la medic. Problema este ca ma deranjează F tare senzație aceea ca mi se ridica ceva in gât și nu îmi mai pot controla respirația doar tușind.

| Divy a răspuns (pentru Alecsandra27):

Ai inflamație, până luni poți încerca supă caldă și miere pentru a reduce ușor acele simptome.
Dacă ai consumat lactate renunță la ele happy

| ee a răspuns (pentru Alecsandra27):

Nu cred ca ai deschis topic aici ca sa ti se zica sa mergi la medic asta stie aproape toata lumea!

Daca nu erai incapatanata pana luni erai vindecata cu tratamentul recomand. mai sus!

In general tratamentulmedicamentos ofera in cele mai bune cazuri o ameliorare pentru o perioada si nu actioneaza asupra cauzei bolii, astfel peste cateva luni vei fi din nou si din nou bolnava!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Trebuie neaparat o consultatie la medic pentru ca s-ar putea sa fie de la metoprolol sau cine stie poate o operatie de extirpare a amigdalelor