| Ilovesmile a întrebat:

Eu am dioptriile urmatoare : +0.25 la ambii ochi.Am inceput sa port ochelarii de ieri (acum 2 luni am fost la control )Nu suport ochelarii deloc! Si nici nu vreau sa ii port toata viata! Acum nu stiu ce sa cred am citit pe mai multe situri ca ochelarii de vedere te face sa depinzi de ei.Adevarul e ca toate pers pe care le stiu poarta ochelari de mici si nu le-a trecut. Deci mie o sa-mi treaca daca am dioptriile mici sau o sa depind de ei mereu sau pana la 0 de ani care atunci chiar nu mai conteaza?
FUNDAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu stiu varsta ta dar +0, 25 nu arata ca vei avea probleme in timp.Ar fii bine sa mai consulti un medic specialist si sa ii ceri parerea in privinta ochelarilor, poate nu este nevoie sa ii porti permanent!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 2-3 luni de purtat ochelari zilnic nici nu o sa mai stii ca ii ai, te obisnuiesti

| CoolImages a răspuns:

Depinde cati ani ai! Mie medicul mi-a spus ca la 16 ani poti sa-ti pui lentile de contact sau la 18 sa te operezi si sa nu mai ai nevoie de ei! Si nu depinzi toata viata de ei.

| ViorelPopa321 a răspuns:

Daca nu porti ochelarii iti cresc dioptriile.Nu e adevarata treaba cu dependenta.Depinde doar de tine.
DEVORAZA MORCOVI!

| Annemarie18 a răspuns:

Eu am avut ochelarii de vedere de la 5 ani până la 9 ani. Și am început să nu-i mai port. ( și vederea mi s-a îmbunătățit laughing ).
Aveam dioptriile - 0.50. Trebuie doar să îi porți mereu ( sau cât ți-a zis doctorul ). Și vorba lu' Viorel, devorează morcovi! =) >big grin