| 22anirolF a întrebat:

Hei! De ieri am o senzație ciudată, un fel de stare de vomă, dar îmi simt stomacul ca și cum s-ar strânge și simt un gol în stomac în continuu, chiar dacă mănânc. E asemănător cu atunci când primești un pumn în stomac și parcă mi se taie respirația. Ați mai avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa mergi la medicul de familie si el iti va da un tratament provizoriu si niste analize de facut, eventual daca simte nevoia sa faci un consult la medic de specialitate > interne sau gastroenterolog.
Dupa simptome nu e atat de simplu poti avea de la helicobacter, la ulcer, gastrita sau boala de reflux gastric, sunt multe deci cam cu aceleasi simptome.
Stransul acela al stomacului este de la hiperaciditate, mergi maine la o farmacie si intreba farmacistul daca poti lua ceva pentru aciditate, sa iti de-a 2-3 pastile de astea care se iau pe stomacul gol eu le numesc anti-acizi, ele poarta denumirea stiintifica de inhibatori ai pompei de protoni, poti citit acest mesaj farmacistului daca nu te pricepi.
De luni mergi la medicul de familie sau daca nu ai unul mergi si fa o programare la un cabinet particular la un medic de interne sau gastroenterologie.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie sa mergi la farmacie (sau sa trimiti pe cineva) sa iti cumpere un medicament pentru starea care o ai. Sau daca crezi ca este cazul, suni la 112.

| zilog a răspuns:

Preinfarct