| Diana1656 a întrebat:

De ce am o senzatie de arsura in stomac dupa ce mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este hiperaciditate (mergi la medic si vezi) tratamentul este de doua feluri:
-un produs care anuleaza acidul;
-un produs care inhiba secretia de acid.
Medicul te poate ajuta foarte bine dupa ce-ti face analize.

| Ωmega a răspuns:

Se numeste hiperaciditate. Poate fi de la stres sau de la faptul ca stocaul tau poate fi mai sensibil la unele legume sau fructe care pot provoca asa ceva. Hiperaciditatea se traduce prin producerea de acid gastric mai mult decat e nevoie pentru a digera ce ai mancat. Ca tratament, poti lua antiacid insa iti recomand sa mergi la doctor sa iti faci un consult la stomac pentru ca astfel de manifestari pot insemna si o forma incipienta de gastrita. Mergi la doctor si te va lamuri repede asupra motivelor pentru care ai hiperaciditate si iti va indica si tratamentul adecvat.