| DarknLight a întrebat:

Hei, de la Bupropionă (elontril) sau antidepresive se poate orbi sau poate produce aceste antidepresive o presiune mai mare la cap și la ochi?!

Și din ce motive apare presiunea mare la cap și ochi?
De ceva timp am tot simțit că parcă mă ia amețeala, că parcă nu mai pot procesa informații când mai mulți oameni vorbesc (deși asta nici înainte nu prea reușeam să fac, dar acum e și mai grav, deoarece când mai multe persoane vorbesc lângă mine, simt cum îmi buh-buh capul) și și atunci simt presiunea la nivel de cap și chiar și când dau volumul prea tare la ceva ori când mă trezesc dimineața (sau când mă trezesc eu) și simt o presiune la nivel de ochi. La fel când ies la soare ori trec în lumină prea puternică.
Iar simptomele astea au cam apărut de cânt tot iau antidepresivele astea.

Ce să fac? Nu vreau să orbesc. sad Mai ales să orbesc și să trăiesc. Eu abia mă descurc așa cu toate simțurile, dar fără un simț, aș înebuni.
Oare să vorbesc cu psihiatra și să-i zic de noile simptome?

Sau oare ăsta să fie un semn al hipotiroidismului, deoarece eu nu-mi iau regulat Eutyroxul și oare chiar să îmbătrânesc prematur? Din ce am citit pe net, glaucomul întradevăr apare la bătrânețe și din cauza presiunii craniene ori prea mare, ori prea mică (iar hipotiroidismul, fix asta înseamnă, îmbătrânirea organismului și de fapt cred că tot pe net zice că în hipotiroidism chiar poate apărea glaucomul sad ).
Ce să fac? Să merg dacă nu la un oftalmolog?
Ce vitamine să mai iau ca să mai cresc puterea ochilor? Știam că vitamina A ar fi bună, parcă, pentru vedere, se găsește oare aceasta în farmacii sau să mănânc doar morcovi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Oare să vorbesc cu psihiatra și să-i zic de noile simptome?"

da, este cel mai recomandat
de la antidepresive eu unul nu am auzit cazuri de orbire dar asta nu inseamna ca in teorie nu se poate, cine stie prin ce mecanisme se poate ajunge la glaucom...

| doctorandus a răspuns:

Astea sunt probleme pe care le discuti cu medicul psihiatru.