| anonim_4396 a întrebat:

Ce efect au antidepresivele? Pot sa iau antidepresive si fara reteta?

1 răspuns:
| bebewabbit a răspuns:

Nimeni nu o sa-ti vanda antidepresive fara reteta. Au efecte multiple depinde de clasa din care fac parte, te ajuta sa dormi mai bine si sa nu te mai stresezi atat de mult mai pe scurt, dar au si multe efecte adverse de aceea nu se vand fara reteta. Daca totusi crezi ca ai nevoie de ele eu zic sa cauti ajutor la un medic psihiatru care te poate ajuta prin psihoterapie daca situatia ta nu necesita antidepresive, psihoterapia e la fel de eficienta daca problema nu este atat de grava. Daca imi spui ce probleme ai te pot ajuta sa-ti dai seama daca este intr-adevar vorba de depresie in cazul tau si daca e nevoie sa mergi la un psihiatru.