| bianca898 a întrebat:

Hei. De la un timp am pierderi de memorie. Aș vrea să știu dacă este necesar să fac un RMN sau trebuie un consult la un neurolog. Mă gândeam, poate să aibă legătură și cu depresia sau ceva de natură psihologică deoarece m-am simțit de multe ori ciudat și probabil am avut și anxietate și depersonalizare, pe lângă mai am prezint și niște sunete în urechi, poate, asta are legătură cu timpanul și mă simt și des ametita. Credeți ca trebuie să fac și niște analize de sânge? Sau cum ar trebui să procedez mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai: un consult neurologic (la nevoie si un RMN cranian).
Daca nu se gaseste problema neurologica, atunci este problema psihologica si trebuie un consult ca atare, respectiv si de regandirea mudului de viata.

| Simpatic a răspuns:

Mai intai cum ai zis mergi la medicul neurolog!
la RMN nu se vede "memoria", ceea ce ar fi relevant sunt anumite modificari ale creierului asa cum ar aparea el sub forma "scanata", moment in care se pot observa ne-similitudini pe care le au anumiti bolnavi mintal, raportat la creierul lor fata de persoanele sanatoase mintal, dar cu siguranta nu este cazul la tine, tu pare ca ai mai mult anumite tulburari psihice (depresia este si ea o tulburare), nu ai afectiuni psihice! tulburarile psihice nu "denatureaza" structura creierului in asa fel incat acesta sa fie diferit de creierul celor normali

deci mergi la neurolog si vezi de acolo ce demersuri poti face in continuare!

| Violleta2022 a răspuns:

Poate esti extrem de obosita daca nu dormi 8 ore de NOAPTE in fiecare noapte, sau poate ai probleme psihice serioase care ti-a afectat creierul, fiindca un creier obosit nu ami este capabil nici sa asimileze cunsotinte si nici sa-si mai aduca aminte anumite lucuri.

Analizele de sange nu sunt relevante pentru ca uiti, mai indicat este un control psihiatric si daca acela spune ca esti perfect sanatoasa, atunci poti merge la neurologie.

| StoicAnalysis a răspuns:

1. fa-ti analize de sange si vezi daca sunt in regula
2. Consulta un medic de familie si explica-i ce anume te deranjeaza. El va sti la ce medic specialist sa te trimita.