| Duminica_Eduard_1993 a întrebat:

Hei. este adevarat ca daca dormi cresti in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fluturas10 a răspuns:

Nu auzisem de asa ceva.Ba chiar mi s-a parut foarte ciudat.:o Cum vine asta? :/ Dormi si cresti in inaltime? :)) Oricat de ciudat ar parea, somnul chiar ajuta la cresterea in inaltime.Am cautat si uite ce-am gasit :
-www.crestereinaltime.ro/somnul-favorizeaza-cresterea-in-inaltime.html
Sper sa-ti fie de folos;). Spor la crescut(dormit) :D.

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Si acum ce ai vrea? sa dormi 30 de ore sa prinzi 10 cm inaltime?
depinde cum privesti situatia. noaptea, stand intins pe spate deci orizontal nu mai ai forta gravitationala sa te traga in jos. deci cand te trezesti esti cu 1-3 cm mai inalt decat atunci cand te culci (sau stai vertical o perioda lunga de timp). deci poti privi ca o crestere in inaltime somnul. dpdv anatomic nu stiu daca te ajuta in mod special somnul la inaltime, dar tinand cont ca muschii cresc in somn, de ce sa nu fie adevarat si o posibila crestere in inaltime?

| AndreiGabi a răspuns:

Dap, este adevarat. Si daca nu dormi, scazi in inaltime. Ai grija pana la ce ora stai la pc noapteawinking.

| neutrino a răspuns:

Nu este regula generala, bunicul meu doarme toata ziua si pe zi ce trece se face tot mai mic!

| cristimihailov a răspuns:

Teoretic da.
Cand stai in picioare, coloana vertebrala se taseaza si in felul asta pierzi un pic din inaltime.

Dupa ce ai dormit, coloana vertebrala revine la normal. Si o iei de la capat.

Nu castigi mult, cam intre 0.5 si 1.5 cm.

Si sunt variatii zilnice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca sanatos si nu m-ai pune asemenea intrebari rolling on the floor))))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai auzit asa ceva? straight face La cat dorm eu, ar fi trebuit sa am vreo 3 m, nu mai mult, zic sa nu exagerez. laughing
Poate te referi la altceva, dar asta depinde si ce varsta ai si desigur, ce inaltime ai. Poate vrei sa zici ca in timpul somnului, asa da, de obicei daca ai sub 18-19 ani, la baieti in general este asa, se spune ca ei se dezvolta mai greu, dar eu continui sa cred ca este invers.hee hee Dar sa stii ca daca dormi mai mult, nu inseamna ca vei fii mai inalt, poate doar mai somnoros. (Mie asa mi se intampla.hee hee)
Daca vrei sa cresti in inaltime (eficient, nu tampenii precum dormitul mai mult laughing) practica un sport cum ar fi handbal-ul. Asta ajuta enorm de mult, asta ar fi doar ca un sfat. happy Somn usor iti urez. kiss laughing

| Salu134 a răspuns:

Nu!