| mihail2003 a întrebat:

Daca dormi mult cresti inaltime mai repede sau mai inalt? ...Sau de genu, e corect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, nu are legatura, dar somnul conteaza, 8 ore pe noapte, e bine sa dormi la ora 22, de la ora aia se incepe regenerarea ficatului

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Incepe regenerarea ficatului la ora aia daca te-ai obisnuit sa te culci atunci laughing
Daca tu te-ai obisnuit sa te culci la 6 dimineata, atunci regenerarea ficatului va incepe in jurul orei respective. In fine, ficatul se regenereaza non stop, nu are un ceas cu alarma care ii spune cand sa inceapa rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Eu asa am citit pe internet, cei drept nici eu nu credeam asta, sunt atatea persoane care lucreaza de noapte

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Exact. Sunt atatea persoane care stau in anumite zone geografice cu climat diferit. In Rusia e aceeasi ora peste tot, desi undeva e dimineata, altundeva e seara. Vrei sa spui ca cei care se culca dimineata au probleme de sanatate? Nu!

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Eu dorm de ani de zile la ora 3, 4 trebuia sa fiu mort de mult

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Cam asa si eu. Ma simt bine, nu am probleme, am un somn odihnitor si am energie pentru intreaga.

| GirlOnline81 a răspuns:

Genele pe care le mostenesti de la parinti joaca un rol important in inaltimea ta. Exista totusi posibilitatea sa cresti ceva mai inalt daca dormi cat trebuie, daca faci sport si daca consumi alimente bogate in proteine si calciu.

| Kevinn2000 a răspuns:

Depinde ce varsta ai.
Daca imi zici cati ani ai, iti spun daca asta te va ajuta sa cresti in inaltime si cat va trebui sa dormi pe noapte.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Nu. O prietena nu doarme deloc aproape si e super inalta la 12 ani. Bine, si mama ei e inalta. Dar depinde de copii in general.
Trebuie sa dormi cat ai nevoie in cat sa te odihnesti si vei avea o crestere sanatoasa, normala.

| Nadeko a răspuns:

Bună. Somnul este esențial pentru buna funcționare a organismului, întrucât el asigură refacerea minții și a organelor. Trebuie să ne imaginăm somnul ca un refresh pe care îl dăm trupului nostru, astfel încât el să poată funcționa la cote maxime ziua următoare. În concluzie, un somn odihnitor este strict necesar pentru sănătatea noastră.

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

E fals

| grAnonimH a răspuns:

Din câte stiu nu contează foarte mult asta, vreau sa spun ca nu trebuie sa exagerezi cu somnul pentru ca vei creste câte puțin doar din somn.

| Andrei546575 a răspuns:

Nu e chiar corect m-am documentat si am vazut ca daca dormi minin 8 ore nu vei creste!