| DrRS a întrebat:

Hei!
Este posibil ca in faza incipienta a varicelei sa apara blânde mici care nu imi crează mancarimi?
Mi-am apărut 3 astfel de blânde pe coapsa unui picior, apoi una pe celălat picior cam in aceiasi zona. Nu ma mananca si din cate stiu varicelă debutează cu mancarimi...
Am umblat destul de mult prin spital in perioada asta si ma gândesc ca as fi avut de unde sa iau virusul.
Ce credeți? Poate fi varicelă sau o simpla reacție alergică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Ce simptome ale varicelei poate identifica bolnavul?

Parintii ar trebui sa acorde o importanta sporita starii de sanatate a copilului, astfel incat sa poata identifica timpuriu boala. Exista, totusi, si cazuri in care varicela nu prezinta simptome timpurii. Primele semne ale varicelei sunt reprezentate de:

Stare de oboseala generalizata
Dureri de cap de intensitate scazuta
Febra insotita de frisoane
Dureri musculare
Durere in gat
Lipsa poftei de mancare
La 1-2 zile de la aparitia acestor simptome debuteaza si iritatia, sub forma unor piscaturi de insecte. Primele zone afectate de aceasta iritatie sunt scalpul, fata, pieptul si spatele. Ulterior, petele rosii se transforma in pustule umplute cu lichid incolor.

| Iana2205 a răspuns:

Si mie mi-au aparut, se poate sa apara si pe mâini sau pe gat.
Am fost la doctor si a zis ca au venit multi copii mici si mari cu pete, nu e varicela, e de la caldura
Am facut si analiza si mi-au zis la fel
Nu te îngrijora, daca apar si pe burta sau pe spate sa te duci sa faci un control se poate sa ai varicela.

| DrRS explică:

Mi-au apărut pe picioare, exact langa linia chilotului. Erau umflate dar in dimineata asta s-au desumflat si au ramas doar niste pete rosu, dar vad ca imi apar si imi dispar, cred ca este o alergie. Sper...
Oricum eu am 20 de ani, deci am trecut de vârsta copilăriei laughing