| BlackEye a întrebat:

Hei fetelor! :*
1)Cand va venit prima data ciclul menstrual?
2)Vara mea are 11 ani, vreo 35 de kg. Mentionez ca e dezvoltata. I-au crescut sanii,., parul la subrat. Ea e f. speriata de chestia asta si as vrea sa stiu daca e posibil sa ii vina.
Funda. happy. Scuzati intrebarea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un ciclu normal trebuie să vină între 12 și 14 ani!
Pa, pa

| PrecioussGirl a răspuns:

Prima oara. in clasa a4a... cred ca 11 ani thinking da poate sa ii vina. nu are de ce sa fie speriata deoarece este un lucru normal. si eram dezvoltata... la fel cum ai spus si tu despre ea.

| Candy a răspuns:

Varsta medie Ie care apare ciclul este de 13-14 ani. Intervalul dintre fiecare ciclu se numeste ciclu menstrual. Desi ciclul vine aproximativ in fiecare luna, numai una din opt fete au cicluri care apar exact, la 28 de zile. In special in primul an, ciclurile pot fi mult mai putin frecvente. Este ca si cum corpul s-ar incaizi si ar face exercitii. Cele mai multe cicluri dureaza intre patru si cinci zile, dar este perfect normal sa dureze si intre doua si sapte zile sau durata sa varieze de la luna la luna.
Dar nu este ceva anormal daca ii vine de la 11 ani.Si o prietena de a mea i-a venit de la 10 pentru ca este bine dezvoltata. prietena ta nu are de ce sa se ingrijoreze in caz ca ii vine este ceva normal

| Nousername a răspuns:

Mie mi-a venit vara, la 11 ani. laughing

| PapushaDeCristaL a răspuns:

Mie mi-a venit la 13 ani jumate deoarece e vrasta normala dar nu cred ca verisoarei tale o sa-i vina prea curand, e totusi mica dar poate la iarna.Am o prietena care este destul de dezvoltata si la vrasta de 10 ani ia venit menstruatia.Este un lucru normal pentru fete nu aveti de ce sa va speriatibig grin funda?:X

| JustWannaDance a răspuns:

Salut. Si mie mi-a venit tot la 11 ani.
Nu e nimic grav. Atata timp cat e dezvoltata nu are nimic, chiar si daca esti nedezvoltata poate sa-ti vina oricand.happy
Spune-i sa stea linistita, e un lucru normal. :-J
Salutbig hug :*

Răspuns utilizator avertizat
| Rebeca269 a răspuns:

Da e foarte normal sa ii vina.eu cunosc o fata (e foarte dezvoltata acum)la care i`a venit ciclul din clasa 1 deci e complet normal. daca ai nevoie de ceva sfaturi in plus cauta pe http://www.noifetele.ro/main/home.php si uitate si la rubrica ''ana iti raspunde''. sper sa te fi ajutat:*:*:*

| Crucified a răspuns:

Mie mi-a venit iarna la 11 ani tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2.Da e posibil la alte fete fine si la 10 ani :d.
si 1 laughing). La 12 ani jum.

:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Cam intim dar fie, pe la 12 ani, aproape 13.

2) Nu trebuie` să fii speriată (încetați cu scuza asta tâmpită! ce dracu`, nu vă cunoaște nimeni aici! de ce nu a intrat ea să pună întrebarea atunci?).
Vine între 10 și 16 ani, abia după aceea ar fi o problemă lipsa. În primul rând nu e nici o chestie de laudă sau de dorit, dar nici o rușine. Sunt durerile menstruale (care sunt teribile...e cam aceeași senzație ca și când ți-ai da pumni în burtă), grija tampoanelor și a hainelor potrivite... deci nu ți-l dori. Ah da și când vine, nu știe nimeni.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Mie mi-a venit azi, am 13 ani.

| AlexandraPrincess a răspuns:

Eu am 12 ani, nu mi-a venit!
Am 5-6 colege care au!
Nu prea sunt experta!
Poate veni, pentru ca unei colege ale mele (este foarte dezvoltata) i-a venit la 10 ani!

| Jane_6633 a răspuns:

1. Ieri ( serios! nu glumesc ).
2. Da, este foarte posibil. Mie a inceput sa imi creasca par la subrat prin mai-iunie si ieri mi-a venit ( pe 24.07 )