| Teeeodora a întrebat:

Buna fetelor, am o mica mare problema.
Luna asta mi-a venit ciclul de doua ori adica o data de pe 25 iulie pana pe 1 august si azi mi-a venit din nou.
In toata aceasta perioada m-au durut ovarele si spatele si am avut si mici greturi.
M-am epilat acolo saptamana trecuta. dar nu cred ca de acolo o fii idk. tin sa mentionez ca o fac o data la 2 luni ca nu suport parul acolo.
De obicei inainte sa imi vina ciclul am greturi si ma dor ovarele de mor.
Acum o saptamana am fost la mare si dupa ce am venit am discutat cu verisoara mea care are 16 ani si mi-a zis ca s-ar putea sa fii racit sau am o infectie acolo.
Am 13 ani, prima oara mi-a venit ciclul in februarie anul asta. sunt putin cam dezvoltata.
Imi puteti zice de ce mi-a venit de 2 ori ciclul si de ce inainte sa imi vina ciclul ma dor ovarele? va roog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este prima menstra, este normal sa vina aleator, pana se regleaza si asta se poate intampla in primul an de la venirea menstrei.
Cam devreme pentru epilatul total la 13 ani, parul pubian are rolul lui sanatos acolo, mai citeste despre asta.

Doar un medic iti poate spune de ce ti-a venit ciclul la 8 zile (nu-i corect de 2 ori pe luna), trebuie mentionat exact durata dintre sangerari, care la tine a fost de 8 zile.

Durerile de ovare apar in general inainte de venirea menstrei si sunt perfect normale la toate fetele/femeile, la unele durerea este mai puternica, la altele mai usoara, depinzand strict de organismul fiecarei fete.
Discuta problema asta cu mama ta, ea este cea mai in masura sa-ti explice, dat fiind mostenirea genetica de la ea dobandita.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acum la inceput si uneori chiar pe parcursul a mai multi ani producerea menstruatiilor poate fi dezordonata fara a se putea nici macar anticipa data la care se va produce urmatoarea MENSTRUATIE. In cazul tau nu a fost vorba de 2 menstruatii intr-o luna, fiindca prima zi de MENSTRUATIE care este prima zi a CICLULUI MENSTRUAL a inceput in luna OCTOMBRIE pe data de 26 iar urmatoarea menstruatie a inceput in luna NOIEMBRIE pe data de 20, deci in luni diferite si la o distanta de 24 de zile intre ele. Numarul mai mare de zile de sangerare de circa 7 zile este de asemenea considerata ca fiind normala d.p.d.v. medical la fel si o cantitate mai mare de menstra eliminata. Aceste aspecte se datoreaza activitatii hormonale inca foarte instabile la varsta ta. Ciclurile tale menstruale se produc aproape normal deoarece unul cu lungimea de 24 de zile are o lungime considerata ca fiind apropiata de normal adica de cel de 28 de zile. Durerea este provocata desubstanta denumita Prostaglandina careare rolul primordial in pornirea menstruatiei. Cu cat cantitatea produsa din aceasta substanta este mai mare cu atat durerile sunt mai intense si se mentin pe o durata mai mare de timp. Trebuie sa folosesti analgezice cum ar fi ibuprofenul si paracetamolul care prin actiunea lor asupra prostaglandinei reduc actiunea acesteia si a crampelor provocate asupra muschilor uterului. Nu este vorba nici de raceala, nici de infectie, nici de o alta afectiune medicala, este pur si simplu reactia organismului fata de substanta respectiva. Cand apar durerile, foloseste zilnic 2-3 cani preparate din ghimbir sau conuri de hamei. Multa sanatate!

| raduspace10 a răspuns:

Chiar daca sunt baiat, cred ca te pot ajuta.Fiind printre primele cicluri ( mai ales in primii 2 ani) starea hormonala este extrem de instabila. Este posibil ca datorita unei fluctuatii, sa se fii oprit hemoragia ( sa fii crescut la loc progesteronul ), apoi scazand sa reapara, justificand cele 2 cicluri. Nu cred ca ar putea fi caz de fibrom - apare in general doar la persoane in varsta, nu te speria.De la epilat, nici vorba, nu are cum sa fie de la asa ceva. Daca nu iti revii nici dupa inca 2-3 cicluri, cred ca ar trebui sa mergi la ginecolog.
Este posibila si o raceala, dar spuneai ca asa te doare de obicei, nu doar dupa mersul la mare. Stai imbracata mai calduros, si evita, chiar daca e vara sa mergi "cu buricul gol" pe afara pana nu se rezolva problemele. Intre timp, ia un nurofen sau alte pastile pentru astfel de dureri.Nu uita de igiena, spala-te ca s-ar putea sa fie si o mica infectie, si nu e foarte placut sa se agraveze. Daca nu trece, ia un antibiotic. Daca nici asa nu trece, e absolut necesar sa mergi la ginecolog.