| anonim_4396 a întrebat:

Hei.ieri am luat 15 pastile de paracetamol. Acum ma doare stomacul. Ce sa fac sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Măninca, nici un medicament nu se ia pe stomacul gol, niciodata.

| Donsavas a răspuns:

Ar fi cazul sa te hidratezi mai mult și sa lași o zi organismul sa se odihnească, fără mâncare. Noaptea trebuie doar sa dormi! A doua zi, începi cu ceva ușor. Du te la plafar și ia ți un hepatoprotector! Data viitoare, ia un psihotrop cu prescripție medicala! Îți va pune creierul în funcție. Dacă nici creierul nu mai realizează ce face, celelalte organe ce fac? Vrei sa mori? Asigura te întâi ca ai toate motivele din lume sa NU traiesti apoi amintește ti de ce trebuie sa traiesti! Mergi la psiholog dacă vrei sa discuți cu cineva și înainte sa te sinucizi, poți încerca tratamentele psihiatrice. Cu siguranță nu sunt mai dure decât automutilarea!

| xerxes1 a răspuns:

Paracetamolul provoaca leziuni hepatice grave.
http://stirileprotv.ro/......tilei.html

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Stiu. Tocmai de aia le am luat. Dar organismul meu nu a mai suportat si le am vomitat...

Răspuns utilizator avertizat
| maryjane11dd a răspuns:

In primul rand de ce ai luat 15 pastile? Una sau doua nu iti ajungeau? Pentru orice le-ai luat. Poti sa consumi multe lichide in special apa sau lapte, mananca ceva sanatos, legume sau fructe, incearca sa nu combini mancarurile, gen supa cu smantana sau ceva de genul. Stomacul tau isi v-a reveni in vreo 2 zile. O zi faina happy

| anonim_4396 explică (pentru maryjane11dd):

Am vrut sa ma omor.
Dar daca le am vomitat se mai poate intampla ceva?
Nu suportam durerea asa ca le am vomitat dimineata

| maryjane11dd a răspuns (pentru anonim_4396):

Bea mult lapte si o sa iti revii, nu mai face asta pe viitor si gandeste de doua ori inainte sa iei pastile in supradoze.

| WhiteandBlack45 a răspuns:

Doamne fereste! Tu ai vrut sa te sinucizi? Du-te la doctor nu sta asa.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteandBlack45):

Da.