| MirelaR01 a întrebat:

Hei! Ieri la scoala mi.a picat banca peste degete. M.a durut extrem de rau pe moment, mi s.au umflat degetele si mi s.au si invinetit, apoi m.am dus si am bagat mana in apa rece si mi.a amotit.
Pot sa indoi putin degetele, pot sa scriu, pot tine ceva usor in mana, dar nu pot sa strang pumnul sau sa indrept degetele pentru ca ma doare.
Am bagat mana si in apa calda si apoi mi.am dat cu gel antiimflamator si mi.a trecut, dar azi dimineata degetul aratator(care mi s-a umflat cel mai tare)inca mai e putin umflat. Am inteles de la cineva ca poate fi putin sucit, ca daca il pot misca inseamna ca nu e scrantit sau rupt.
Nu stiu ce sa fac..Sa aplic in continuare gel si sa astept pana imi trece? E nevoie sa merg neaparat la medic sau se poate vindeca in timp, acasa? Sper sa nu se ajunga la ceva mai grav...
Va rog mult, AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic gie ca se va vindeca, fie ca nu; fie ca te va mai durea, fie ca nu. Pentru ca acolo se poate face o radiografie pentru ca sa sa se vadă dacă sunt probleme cu degetele, si dava articulatiile sunt in regulă. Pentru ca există posibilitatea ca sa nu te doară, sa se vindece, dar sa nu mai poti misca degetul in orice pozitie ca si mai înainte. Poti sa verifici lucrul acesta încercând sa miști degetele sa vezi daca te-ar tine altceva in afara de durere.

Elevii nu ai ce cauta sa modifice locul băncilor in clasa. Si mai ales o fata mu trebuie sa facă asta daca sunt cel Putin doi baieti in clasa.

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Du te la medicul de familie. pentru liniștea ta.