| Daianaana a întrebat:

Hei. Imi poate intarzia menstruatia din cauza faptului ca am stat cu o saptamana inainte in piscina si apa era destul de rece? Sau stiti ce pot face sa imi vina mai repede? Saptamana viitoare plec la mare si nu as vrea sa fie fix in perioada aceea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In toate cazurile, ciclul menstrual se desfasoara pe baza unei planificari strict hormonale care intotdeauna este stabilita de activitatea hormonala existenta in organismul fiecarei femei.
Pe baza celor afirmate in prezenta intrebare, se poate aprecia si presupune ca ovarele tale sunt afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv ovarele tale nu reusesc sa creasca, sa dezvolte, sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit. Din acest motiv in astfel de situatii ciclul menstrual devine NEREGULAT cu lungimea imposibila de putea fi anticipata. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din nefericire cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA sa, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimii ca numar de zile a ciclului menstrual, fiindca nu exista niciun reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina ziua in care se va produce ovulatie. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala probabil importanta, situatie care apare si se poate produce in cazul in care activitatea unei sau a mai multe glande endocrine este foarte proaste si/sau cu totul incorecta.
De asemenea, exista si o alta caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT si anume IMPREVIZIBILITATEA sa. Reiese ca lungimea ciclului poate sa fie foarte diferita de la un ciclu la altul si diferentele uneori pot fi chiar foarte mari, chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte si foarte defectuoase a una sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, glandele suprarenale, etc.) care nu vor produce la timp, in cantitatile normale si in proportie echilibrata cei 2 hormoni feminini esentiali : estrogenul si progesteronul. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!