| Rareş_Maximilian_1994_oR2E a întrebat:

Hei. Imi puteți da cateva idei de feluri de mâncare cat mai simple pentru vegetarieni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GreenVoid a răspuns:

Salatele ar fi principalu fel de mancare:')Combina mai multe pe langa ingredientele standard(rosii si castraveti)gen porumb,avocado,ou fiert,mazare,ardei,morcov,sparanghel,fasole, busuioc saau sandwich uri cu avocado, rosii, branza etc sau orez cu masline...Fa ti la cuptor legume condimenteaza le cu sare, piper dupa pune branza deasupra dupa ce le ai scos...Sau salata de pasta cu sos de avocado si ulei de masline si branza, rosii in fn ai inteles tu :')Dimineata incearca iaurt cu fructe puse de tine, cereale si seminte de orice fel si smoothie uri de fructe ai o varietate foarte mare si as putea scrie pana maine :')Treci pe partea erbivorilor?

| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Poti incerca sa iti faci pizza cu dovlecei si ciuperci, spaghete cu sos de rosii si ciuperci, supa crema de ciuperci, supa de rosii, cartofi gratinati etc.

| Sorryeees a răspuns:

» Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc

Aceasta reteta cu orez poate nu m-ar fi impresionat asa de mult daca nu as fi gustat-o la o prezentare de bucatarie orientala. Pe langa faptul ca se prepara foarte repede, poate fi o mancare completa sau o garnitura interesanta la orice alta mancare. Orezul se potriveste perfect cu toate ingredientele si cu siguranta veti impresiona pe multa lume cu aceasta reteta. Puteti refolosi aici orezul ramas de la alte mancaruri sau garnituri, sau il fierbeti special pentru ea.
Variante si combinatii in bucataria chinezeasca sunt foarte multe, eu pe aceasta am gustat-o, incercat-o si v-o arat ca verificata si testata de mine. In loc de varza puteti pune fasole pastai, dar eu as merge totusi pe varza, da un gust dulce orezului.
ingrediente
Orez 200 g
Oua 2 buc
Varza alba 150 g aproximativ 2 frunze de varza
Ardei gras rosu 0.5 buc sau puteti folosi un ardei iute
Ceapă albă 1 buc
Ulei de floarea soarelui 30 ml
Sare 0.5 lingurite
Curcuma/Turmeric 0.5 lingurite
Sos de soia 2 linguri optional

pasi de urmat
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 1
Orezul se spala bine si se fierbe bob cu bob, metoda de fierbere o alegeti care va place, gasiti si pe site cateva la categoria de Garnituri.
Eu am fiert orez Basmati, l-am lasat sa se raceasca complet.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 2
Bateti bine 2 oua si prajiti o omleta din ele.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 3
Lasati apoi sa se racoreasca si o taiati fideluta subtire.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 4
La fel taiati cat mai subtire varza.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 5
Ardeii si ceapa, la fel.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 6
Intr-o tigaie adanca incingeti bine uleiul, adaugati ceapa si ardeiul, le caliti amestecand periodic timp de 3-4 minute.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 7
Adaugati varza, la fel caliti amestecand periodic timp de 3-4 minute.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 8
Acum adaugati omleta, amestecati si mai lasati 1 minut.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 9
Adaugati turmericul, este optional daca nu aveti, amestecati bine.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 10
La urma puneti orezul in tigaie, amestecati bine si lasati 2-3 minute pe foc.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 11
Potriviti de sare dupa gust.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 12
Optional puteti sa adaugati si putin sos de soia, aveti grija in acest caz cu sarea, sosul este deja sarat.
Orez prajit cu ou si legume, in stil chinezesc - Pas 13
Si gata, il serviti ca atare sau ca o garnitura interesanta pe langa o alta mancare.
Pofta Buna!
Cantitate: 500 g (4-5 portii) Timp de preparare: 20 min Dificultate: usor Timp total de pregatire: 60 min voturi)

| alwayscared a răspuns:

Pana la urma esti vegan sau vegetarian?
Aici gasesti toate retetele http://rawveganjoy.ro/wordpress/