| NgrMdx a întrebat:

Hei,imi puteti spune cum as putea sa slabesc in jur de vreo 10 kg? Am 16 ani,1, 57 si vreo 58-59 kg si as vrea sa slabesc.Am incercat faza aia cu vomitatul dar nu-mi iese si m-am lasat de ea laughing si oricum stiu ca nu e buna metoda si nu o recomand.Sport nu prea am timp sa fac din cauza programului incarcat,doar seara mai fac exercitii pentru coapse,picioare si burta.
Si nici nu prea mananc asa mult,dar tot nu slabesc. damn.
Poate aveti niste sfaturi, poate din propria experienta.m-ar ajuta mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Daca nu iti poti dedica macar 1 ora din ziua ta pentru sport atunci nici nu are rost, mai bine aiincercat metoda cu vomitatu in loc sa incerci metoda cu sportu, RAMAI GRASA!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Presupun că eşti fată, n-ai precizat :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| NgrMdx explică (pentru bursuc001):

Problema la mine e programul şcolar. Termin orele în jurul orei 19 şi din cauza navetei ajung pe la 19:30, 45 si normal că nu-mi vine să mănânc la ora aia.Şi de obicei nu mănânc foarte mult, dimineaţa doar 2 felii de păine prăjită, pe la 3-3 nişte biscuiţi sau ceva de genu iar seara, din cauza programei mănânc dar nu prea.Şi tot nu slăbesc. poate că organismul meu e "defect" : )).Ţin să precizez că fac zilnic cam 400-500 de abdomene, cam 100 de genufleziuni şi alte ezerciţii pentru picioare şi fese şi degeaba. uneori îmi vine să renunţ.

| bursuc001 a răspuns (pentru NgrMdx):

Probabil că acesta este aspectul tău fizic ( fizionomia ) : eşti mignonă ( micuţă de statură - http://dexonline.ro/definitie/mignona ) şi, din această cauză, pari puţin mai plinuţă :)
Probabil că semeni cu mama sau bunica ( în general, fetele seamănă la aspectul fizic cu acestea ).

Oricum, stai liniştită că, cine te place, te place aşa cum eşti :)
Nimeni nu-i perfect!

O zi frumoasă.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Cel mai bun sfat pe care ti l-as putea da este sa mergi la nutritionist.

Nutritionistul poate sa vada ce este totusi cu adevarat problematic la tine si sa iti spuna cum sa rezolvi.

Poate fi de la faptul ca ai o alimentatie prea calorica pana la faptul ca ai putea avea o tulburare hormonala.

Pe de alta parte, nutritionistul iti va da un plan cat de cat clar ce trebuie sa faci si un orizont de timp in care se asteapta rezultatele.

S-ar putea sa fie surprinzator cat de tare poate sa te influenteze aceste chestii.

| ohSzoeezoSie a răspuns:

Bea multa apa si du-te cat de des poti la baie. Dupa ce faci baie ia-ti pe tine niste haine mai groase si stai in aburul de dupa baie(sper ca intelegi). Inceraca sa te duci in weekend la o sauna si stai 1 ora.Te va ajuta foarte mult happy