| nothingelsematters a întrebat:

Hei! intentionez sa scap de putinul de celulita pe care il am pe picioare si fund.Nu se vede tare dar nu vreau sa se agraveze.am 21 si 52 kg.Nu intentionez sa slabesc,din contra ma straduiesc sa mai pun ceva pe mine dar e mai greu.Mi-am impus schimbarea alimentatiei in urma cu cateva zile adica am renuntat la bauturi acidulate,la mezeluri grase, am renuntat la dulciuri desi e groaznic.Mi-am cumparat niste bateoane de cereale, mananc cel putin 2 fructe pe zi, fructele imi plac, mananc mai multe branzeturi si am renuntat la prajeli mai ales ca am si probleme cu stomacul.Mananc ciorbe de vreo trei ori pe saptamana si carnea nu o prajesc.Nu vreau sa slabesc din cauza ca mananc toate astea.Imi dati niste sfaturi, e ok ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ForYouBaby a răspuns:

Pei: Primul pas: consuma multa apa! Este esential ca organismul tau sa fie puternic hidratat in lupta cu celulita. Nu uita nici de ceaiul verde care ajuta la combaterea acestei probleme.
Il al doilea rand, creaza-ti un nou stil alimentar: redu consumul de dulciuri, grasimi si carne rosie. Incearca sa consumi cat mai multe proteine ( peste, oua, legume verzi si fructe )si sa incluzi in alimentatia ta si condimentele precum chilli, ghimbir, patrunjel, usturoi sau boabe de mustar.
Miscarea este esentiala in lupta cu celulita, si daca nu dispui de timpul necesar sau posibilitatea de a merge la o sala de sport, incearca sa mergi cat mai mult pe jos si sa mai ocolesti liftul cand ajungi acasa. Urca scarile intr-un ritm mai alert si rezultatele nu vor intarzia sa apara.
Masajul este unul dintre elementele cheie care ne ajuta sa scapam definitiv de coaja de portocala inestetica pentru ca lucreaza atat la exterior si ajuta la pastrarea elasticitatii pielii, cat si la interior unde topeste grasimea.
Exfliaza-ti pielea cu ajutorul unui scrub pe baza de cafea. Daca nu vrei sa iti cumperi unul, iti poti prepara acasa propriul scrub. Cafeaua este unul dintre cele mai eficiente ingrediente impotriva celulitei. Poti sa amesteci cafeaua macinata cu crema de corp pe care o folosesti de obicei. Aplica pe zona cu probleme si maseaza timp de 5-10 minute. Clateste apoi cu apa calda.
Prepara singura cele mai eficiente creme anticelulitice. Fie ca incluzi in crema ta, cafea macinata, sau amesteci uleiuri ( de masline sau de cocos ) cu zatul de cafea sau cu sare de mare, o sa observi diferenta in doar cateva saptamani.
Mare atentie la imbracaminte! Evita piesele vestimantare prea stramte pentru ca sufoca pielea si nu o lasa sa respire. Alege tinute lejere in care sa te simti bine. Nu doar tu trebuie sa arati si sa te simti bine, ci si pielea ta.
Evita alcoolul! Nu spune nimeni ca nu ai voie niciun strop de alcool. Un pahar de vin nu face rau nimanui, insa incearca sa nu exagerezi, pentru ca nu este bine nici pentru fizicul si nici pentru psihicul tau. Plus de asta, alcoolul retine apa in corp, fapt ce favorizeaza aparitia celulitei.
Ai grija la medicamente! Daca esti una dintre persoanele care obisnuieste sa ia pastile chiar si pentru cea mai mica durere de cap, este timpul sa schimbi asta si sa apelezi la ele doar cand este neaparat nevoie.
Impachetari la tine acasa. Toate stim ca impachetarile ajuta cel mai mult la combaterea celulitei, insa de cele mai multe ori preturile sunt usor piperate si nu oricine isi poate permite un astfel de tratament. Eu vin cu o veste buna pentru tine si iti spun ca iti poti face. Sper ca te-am ajutat :* happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru ForYouBaby):

Serios? legumele verzi si fructele au proteine?

apuca-te de sah

2 răspunsuri:
| Tzukushi a răspuns:

Hei

citeste aici despre crema mea anticelulitica

http://www.sfaturilemariei.com/......rsonala-2/