| andreedeed5a a întrebat:

Hei! Joi am fost la dentist pentru a-mi pune plombă la o măsea. Înainte cu vreo 3 săptămâni am avut pățania că sa rămână în timp ce dentistul îmi lucra dantura, în aceeași măsea un vârf de ac, înțepenit în canal. Joi a fost polizat si îndepărtat definitiv, iar în locul plombei originale, mi s-a pus o altfel de umplutură, mai Alba, la fel de rezistenta, pentru că nu putea pune plombă în aceeași zi si trebuia urgent să termin joi. Joi seara a început să mă doară foarte tare măseaua respectivă, până în prezent. Nu pot pune măsea pe măsea si nici nu pot mânca in partea respectivă. Am luat Nurofen 2 zile consecutive, ma lasă puțin iar apoi iar ma doare. Este posibil să fie de vină și faptul că am fost îmbrăcată subțire iar afara este frig? Mă doare foarte tare si nu pot dormi noaptea. Simt de parca umplutură îmi apasă gingia. Mă doare foarte tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Frigul de afara nu are nici o legătură. Nu este anormala durerea dupa tratamentul de canal, primele câteva zile. Iei nurofen, maxim 3 pe zi, pana trece durerea si mergi la dentist sa iti pună plomba definitiva sau sa iti îmbrace dintele. Atât ai de făcut!

| AleCuRaspuns a răspuns:

Sincer, am cateva sfaturi pentru tine, dar iti recomand sa contactezi un dentist inainte de probleme mai mari. Daca chiar ai nevoie de raspuns, comenteaza la acest raspuns sau trimite -mi un mesaj