| Radandam a întrebat:

Întâmplare face ca eu nu cred ca am avut diagnosticul pus corect acum ceva ani... trebuia sa am piciorul pus în ghips pentru ca abia acum după 4 ani mi-am dat seama ca de fapt aveam fractura de maleola, am aflat cum se numește osul de la glezna. Și zic ca am avut fractura la maleola de la glezna piciorului drept pentru ca am rămas cu maleola aia ieșit în afara, proeminenta, e mai umflata fata de cea de la piciorul stâng. Credeți că se mai poate face ceva sa îmi revină glezna la normal, dacă am avut fractura de maleola stânga acum 4 ani și nu a fost tratata? Adică am rămas cu osul mare al gleznei umflat, ieșit în afara gen, asa cred ca s-a sudat, și nu vreau sa am parte de intervenție chirurgicala acum. Ce credeți ca se poate face în cazul asta? Păreri?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că pozitionarea corectă a osului, se mai poate face doar chirurgical, dacă s-a sudat deja. Poți solicita sfatul unui specialist, s-ar putea să existe diferite metode de recuperare.
In legatura cu ghipsul, sa stii ca unii ortopezi sunt împotriva acestei tehnici. Ei recomandă ORTEZA pentru gleznă (in cazul tău). Caut-o putin pe net, ca idee...
Solicita si un al doilea/treilea sfat, daca crezi ca primul ortoped a fost incompetent. Poate că nu a greșit. Depinde.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Fratele meu o căzut odata la
Fotbal și i s-o mișca osul de la încheietura mâinii
I-o pus mâna in ghips, așa doctor "bun" o fost ala
O mers la alt spital și l-o operat
Nu e de joaca
Domnul sa te vindece
Trebuie un consult din partea medicului bro, nu amâna pana se mai poate face ceva