| liceu a întrebat:

Hei. M.am ars pe față, langa buze, cu zahar ars fierbinte. Si mi.au iesit niste besici si s.a inrosit foarte tare zona si chiar in unele locuri mi s.a dat pielea jos. ma ustura ingrozitor. Ce pot sa fac? cu ce sa ma dau, orice sfat mi.ar fi de ajutor. Mi.am dat cu apa rece dar degeaba. Va rog frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Incerca cu crema de galbenele, este foarte buna.
Si daca nu trece, te-as sfatui sa te duci la farmacie sa ceri o crema pentru arsura.

| Gizăz a răspuns:

Dacă ai făcut băşici şi ţi-ai ars un strat de piele, du-te la camera de gardă. Crema de gălbenele şi alte remedii de-acasă ajută când te pârleşti la cuptor de exemplu. Arsuri uşoare. Dacă ai apucat să faci băşici e deja caz de tratament de spital. Stai acasă şi te infectezi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cu crema de galbenele iti va trece.
Nu este nevoie sa te duci la spital. Si eu am avut cateva basici cauzate de arsuri, sunt groaznice dar cu crema de galbenele sau cu miere trec intr-o zi, doua. Nu am auzit pe nimeni care sa fi avut o basica cauzata de o arsura sa mearga la spital, decat daca zona afectata este extrem de intinsa.
Cei de la spital nu vor avea ce sa iti faca, iti vor dea un unguent si te vor trimite acasa.
Deci, dezinfecteaza zona cu apa oxigenata, daca ai, daca nu incearca sa te speli cu sapun si nu folosi alcool. Iar apoi aplica niste crema de galbenele, creme cicatrizanta (daca ai prin casa) sau miere. Cu mierea este mai dificil.
Dupa, daca este posibil acopera rana cu un plasture. Daca nu, nu este nevoie. Oricum, fara plasture se vindeca mai repede.

| Lola05 a răspuns:

Albușul de ou (crud) e bun pentru arsuri, conține amidon și albumină și calmează iritația produsă de arsură. Și mierea de albine e un puternic cicatrizant și dezinfectant. Apa rece nu ajută prea mult, decât pe moment...

| liceu explică (pentru Lola05):

Mai are rost sa imi dau cu ou? pentru ca au trecut deja 14ore de la incident si ma gandesc ca nu o sa mai aiba.niciun rezultat

| Lola05 a răspuns (pentru liceu):

Are. Doar că trebuie să speli bine oul înainte să îl spargi, ca să eviți ca microbii de pe coajă să ajungă în albuș. Separi albușul și îl bați un pic cu furculița, apoi îl aplici pe pielea afectată și îl lași așa, să se usuce. Lasă să stea acolo chiar și o oră. Diseară când te pui la somn aplică pe zona afectată miere de albine și acoperă cu un plasture sau ceva asemănător. Dormi așa și când te trezești dai jos plasturele și te clătești cu apă curată.

| Lia340 a răspuns:

Este un remediu cam dezgustator, dar merge, trebuie sa te dai cu untura si pana maine se vindeca aproape complet.