| LoveMLR a întrebat:

Buna TPU am o problema si va rog di suflet sa ma ajutati ca sunt foarte panicata! Mi.am inceput viata sexuala acum 6 luni si sunt in continuare cu acelasi baiat. Am intretinut relatii neprotejate si vad ca azi mi-a aparut in cavitatea bucala pe buze o zona rosie ca niste fasii si o bubita care nu ma doare. Eu stiu ca zonele astea rosii mi.au mai aparut si cand eram mai mica dar nu stiu si de acea buba. Nu e adanca si nici nu ma doare deocamdata. Chestia e ca am citit pe net despre sifilis si imi e tare frica sa nu fie asta, dar am mai si citit ca odata cu intrarea in contact cu virusul el actioneaza in medie la 21 de zile iar eu mi.am inceput viata sexuala cu el acum 6 luni.

Nu m.am mai culcat cu el de 3 luni....credeti ca ar putea fi sifilis? chiar sunt speriata

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai probabil sunt fistule, cauzate de virusul herpes zoster, pe fondul scaderii imunitatii. Ai grija la alimentatie, nu consuma gunoaiele din comert, mai bine baga ceva legume si fructe, mai ales acum, ca este perioada cea mai bogata.

| mat31new a răspuns:

Daca amandoi ati fost virgini si nu ati avut alti parteneri de sex, nu prea se poate sa primesti o bts. dar daca parintii unuia dintre voi are aceea boala, se poate sa se fi transmis prin sange.

| Danysan a răspuns:

Nu de mult am postat o intrebare despre sexl oral -sper sa nu fi pus-o in practica -(Vad ca nu zici nimic de asta -dar ce legatura are cu cavitatea bucala?)Oricum e foarte riscant daca ai facut asta cu un partener pe care nu il cunosti.Sunt pro pentru sex oral dar mai intai il eie pe animal de mana si mergi cu el al medic si va faceti o serie de teste sa nu aveti ceva. Unele bacterii ationeaza destul de diferit de la o persoana la alta asa ca ceva la el care nu are effect poate avea la tine.Asa ca daca stii ca ai facut asta baga tare la medic -Chiar daca nu e ceva la tine acolo in cavitatea bucala -pe viitor sa ai grija.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danysan):

Bai baiatuleee rolling on the floor) buze= labiii, fcai tu ce faci si cand te sfortezi ne dai gata pe toti rolling on the floor

| Danysan a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si trebuie rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia e ca ti-a aparut si ca trebuie sa mergi la medic iar pe viitor trebuie sa ai mare atentie la igiena si protectie. In cazul in care este vreo boala cu transmisie sexuala trebuie sa-l iei si pe nenorocitul ala medic iar daca nu vrea sa vina o sa-l aduca medicii cu politia, sanatate iti doresc!

| varcolaccc a răspuns:

Daca iti pui atâtea intrebari inseamna ca nu ai fost pregatita. Si cati ani ai? Fetele fac pasul asta si dupa orice buba pata durere. Duce la gândul ca vai poate fi din cauza contractului sexual. Du-te la medic cel mai bine e sa stii cu exactitate. Daca ai facut neprotejat trebuia sa stii ai riscurile... Pe viitor respecta si tu proverbul asta: Paza buna trece primejdia rea.