| ÁnΌMŀŠ a întrebat:

Hei.Ma doare o masea de cateva zile, a parut ca ma lasa, dar m-a luat mai tare durerea.Pe ea nu se vede nimic negru, deci nu cred ca e carie.In schimb ma doare foarte tare gingia, nu mai pot sa mananc nimic in partea aceea.Va rog frumos dati-mi un sfat, sa fac ceva sa nu mai ma doare sau daca stiti, sa imi explicati despre c ar putea fi vorba! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelui dinte...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă un medic stomatolog.
Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

Si medicul ce a spus?

| EaEmma a răspuns:

Buna!
Clateste -ti gura timp de o jumatate de minut cu apa cu sare de mare (pune o lingurita de sare intr-un pahar de apa calda) pentru a ameliora durerea de dinti si pentru a reduce inflamatia gingiilor.
Gingiile iritate se pot trata cu ceai din opt frunze de busuioc infuzate intr-o cana de apa fiarta cu care va vei clati gura.
Apa oxigenata reduce durerea si are efect antibacterian si poate fi folosita pentru clatirea gurii dupa ce a fost diluata intr-o cantitate egala de apa. Gingiile pot fi tamponate si cu bicarbonat de sodiu si apa. Bicarbonatul omoara germenii. Nu puneti prea mult bicarbonat caci acesta va poate afecta gingiile intr-un mod nedorit.Iar pentru dinti foloseste puţin ulei de cuişoare sau cuisoare intregi direct pe dintele cu probleme. Acest ulei are proprietăţi antibacteriene remarcabile şi are, de asemenea, efect calmant, datorită căruia este folosit ca remediu pentru durerile de dinţi (conţine eugenol, compus chimic care funcţionează ca un anestezic local).
http://www.csid.ro/......-12099621/

| Fatayou a răspuns:

Si eu am o masea care ma doare tot la fel de tare mai ales cand mananc dulce.Am fost la stomatolog si a gasit o carie bine ascunsa intre dinti, deci probabil sa ti se fi intamplat la fel si tie.Recomandabil e sa te duci la un specialist, el iti da detalii concrete, dar sa-i arati partea unde te doare.