| ThePrincessOfTheDark a întrebat:

Hei. Ma simt foarte trista in ultimul timp. M-am gandit ca e pur si simplu o stare trecatoare. Atunci au inceput insomniile. Nu dorm prea mult. Si daca dorm, nu ma odihnesc sau am cosmaruri. Cred ca am intrat in depresie. Eu dintotdeauna am fost timida. Apoi a urmat o perioada in care nu imi pasa de nimic si nimeni, apoi am redevenit timida... Nu, mai rau, anxioasa. Uneori intru in panica( nu chiar atacuri de panica) din lucruri care mi se pareau minore si neimportante inainte. Vi s-a intamplat vreodata asa ceva? Daca da, cum ati trecut peste? Ar trebui sa merg la psiholog? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi foarte bine daca ai reusi sa iei legatura cu un psiholog. Discutand lucrurile acestea cu o persoana competenta in a te ajuta o sa reusesti sa depasesti starea aceasta, altfel lucrurile s-ar putea chiar agrava in timp.
http://www.i-medic.ro/simptome/depresie

| neutrino a răspuns:

Ar trebui prima data sa mergi la medicul de familie.

| diaac a răspuns:

Poti sa mergi la psiholog daca simti nevoia, nu este nevoie sa fie o depresie clinica pentru a cere ajutor. Cat este de grav si daca este o depresie sau altceva iti poate spune un specialist fata in fata. Conteaza mai multi factori cum ar fi varsta ta, de cat timp te simti asa, daca iti afecteaza activitatile de zi cu zi, cat din timp te simti trista si anxioasa... Sunt mai multe informatii de luat in calcul.