| DimaRafaell a întrebat:

Am nevoie de câteva sfaturi: De 3 ani am stări foarte urâte/ciudate în sensul că sunt momente când sunt extrem de fericit chiar și fără motiv, dar după câteva minute mă întristez foarte tare și intru în depresie ore bune, timp în care mă gândesc că dacă m-aș sinucide ar fi mai bine (chiar dacă nu este așa) dar după care, dispare această stare depresivă și mă cuprinde un timp în care sunt liniștit după care, apare din nou acea stare de exaltare urmând ca după câteva zeci de minute să intru din nou în acea stare de anxietate și atacuri de panică. Aceste stări le am zi de zi și noapte de noapte, fapt pentru care am insimnie severă și dorm o dată la două zile doar 4-5 ore... Aceste stări alternează. Nu am consultat niciodată nici un psiholog și nici nu am de gând deoarece consider că este o prostie și totodată o pierdere de timp să ceri consultanță de la un psiholog care nu urmărește decât să-ți ia banii pentru fiecare ședință scursă. Din ce m-am documentat pe internet, reiese că stările pe care eu le am se încadrează în mai multe tipuri de boli psihice nu doar într-una, unele minore iar altele mai grave. De exemplu, m-am documentat despre tulburare bipolară și se pare că mă încadrez în această boală dar îngrijorarea mea este că stările care le prezint se încadrează și în schizofrenie și tulburare de personalitate multiplă și mi-e teamă că dacă voi merge să consult un psihiatru, să nu fiu diagnosticat cu vreuna dintre afecțiunile sus menționare de către mine. Să nu știe lumea după aceea că eu am probleme psihice. Dar nici așa nu mai pot rezista întrucît, pe zi ce trece starea mea de sănătate atât psihică cât și fizică devine din ce în ce mai precară, lucru pe care l-au observat și apropiații mei... Ce părere aveți în ceea ce mă privește?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ce contează, ce vor crede niște unii despre tine sau să te faci bine?

Eu zic să nu mai stai pe gânduri și să soliciți ajutorul specializat.

1 răspuns:
| Kaℓi a răspuns:

Primul pas l-ai facut deja, in sensul ca esti constient ca ai o problema. E foarte bine ca iti dai seama ca ceva nu e in regula, unii sunt convinsi ca sunt perfect ok pana cand se afunda de tot in psihoza.
Chiar daca nu iti convine, trebuie sa ceri ajutor, gandeste-te ca toate astea pot trece cu terapia potrivita. Vorbeste cu medicul tau de familie, deschis, spune-i prin ce treci si cere-i o trimitere spre un specialist. Ori du-te direct la unul, la o clinica privata. Nu trebuie sa-ti faci griji ca afla lumea ca ai probleme, multa lume are probleme oricum, si in plus, medicii trebuie sa respecte confidentialitatea cazurilor. Nu mai amana!