| Cris06 a întrebat:

Hei, necesarul meu caloric este de 1700 cal/zi, pentru a ma ingrasa sanatos ( masa musculara, nu tesut adipos) eu mananc proteina la fiecare masa si i-au shake-uri proteice, dar cu caloriile cum ramane? Trebuie sa le depasesc sau nu? ( Nu vreau tesut adipos, doar masa musculara!).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Din pacate, sa pui masa musculara fara tesut adipos e imposibil ( altfel nu mai exista perioada de masa si de definire )

vrei sa spui : sa pun muschi cu un MINIM de tesut adipos, pe care il dau jos apoi in perioada de definire

| Cris06 explică (pentru Cosmin86):

Da, ok, dar raspunsul? Va rog chiar doresc sfaturi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cris06):

Evident ca trebuie sa depasesti

E mult de explicat, uite aici un rezumat :
http://www.culturism.ro/......ulara.html

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e indicat sa le depasesti, dar daca faci miscare multa, nu e cazul sa-ti faci probleme.

| kagome17 a răspuns:

Indicat ar fi sa nu depasesti caloriile dar nici daca depasesti nu este o crima(poti depasi 100 sau 200, important e sa nu depasesti 2000 de calori pe zi)....si eu tin o dieta cu shake-uri si de asta iti spun ca mai rau daca depasesti peste 2000 de cal....incearca sa bei multa apa te ajuta sa dai jos din calori

| Cosmin86 a răspuns (pentru kagome17):

Depinde, cand pui muschi nu vrei sa dai jos din calorii, unii consuma si 5000-6000 kcal pe zi.

din pacate cu 2000 kcal pe zi nu prea pui muschi, eu am nevoie de vreo 3000 pe zi ca sa cresc in masa musculara