| Energievie1 a întrebat:

Salut, am 16 ani, 104 kilograme, 1.80 m. M-am apucat de culturism la 13 ani acum 3 ani si am practicat timp de 9 luni. Ma umflasem, aveam brandu calumea, numai fibra si dupa m-am lasat dintr-o prostie. Acum la 16 ani am decis sa ma reapuc. Am o problema deoarece vreau sa mai slabesc deoarece m-am ingrasat destul de mult.
Intrebarea 1: Am calculat cu o aplicatie iar necesarul meu caloric este de 3537 calorii, ce inseamna asta? atat trebuie sa ard sau sa consum? Daca consum atat, nu ma ingras?
Intrebarea 2: Creatina afecteaza greutatea mea?
Intrebarea 3: Proteinele de tip shake recomandate stiu ca se iau dupa antrenament, dar. eu la antrenament ard o suma anume de calorii, depinde si de antrement. proteinele acestea pot sa ma afecteze avand in vedere greutatea? eu in principal, nu vreau sa ma ingras. Vreau sa cresc masa musculara si sa mai slabesc treptat. inainte masa musculara se dezolta foarte greu ca esti mai micut si nu consumam astfel de suplimente si acum m-am gandit ca este timpul.

In principal, intrebariile sunt despre Creatina si Proteina. care sunt avantajele, daca ma pot ingrasa si daca-mi cresc masa musculara.

Am un prieten care isi creste masa musculara fara acestea, doar cu banane, nuci si alune. continand carbohidrati si proteine.
Astept raspuns.

1 răspuns:
| DovleacTurbat a răspuns:

1. Pai tu nu te-ai uitat cand i-ai dat datele calculatorului ce iti calculează? Probabil acela este numărul caloriilor de mentenanță (adica nici nu cresti in greutate nici nu scazi)
2. Teoretic da, retine apa in mușchi, te face mai mare, mai voluminos, pufos. Dupa terminarea suplimentarii apa se va elimina. Dar creatina nu e recomandata in timpul procesului de slăbire.
3. "Vreau sa slăbesc si sa cresc masa musculara" asta e SF nu se poate, daca vrei sa slabesti inseamna sa pierzi in greutate (deficit caloric), daca vrei sa dezvolti tesut muscular inseamna sa pui pe tine (surplus caloric). Shake-ul proteic, probabil te referi la suplimentele proteice, astea se iau in functie de alimentatia ta. Daca nu-ti poti lua necesarul se proteina din mancare suplimentezi cu o servire, doua (in functie de caz) ca sa-ti atingi target-ul. Nu e nevoie de proteina direct cum termini antrenamentul alea-s prostii. In primul rand dupa antrenament organismul va cauta surse de energie( carbohidratii si grasimile).