| roxx_5565 a întrebat:

Hei!

Nu mai vad foarte bine]

Mi-e teama sa port ochelaricrying

Mai bine morrr decat sa aud de eicrying

Si mama vrea sa ma duca la o optica ceva...
si ma gandeam :
la picaturile alea de ochi care te ajuta.sa ai vederea mai buna
mentionez ca ce`i drept din ultimile banci vad dar sa stau sa ma benoclezlaughing
O ora la un cuvant si dp ma doare capull de morr

spuneti-mi despre picaturile alea si despre ochelaricrying

care este opinia voastraa plss:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana_7606 a răspuns:

Buna,
exista lentilele de contact in primul rand nu te deranjeaza si sunt multe culoriwinking deci numai fi asa de trista si explica-i mamei tale ca nu-ti placstraight face si eu am purtat ochelari eram mai mica:d dar m-am obisnuit cu ei.
Deci nu uita exista lentilele de contact!winking
ceau pup:*
Fundita:*?

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, cu vederea nu e bine sa te joci. Daca incepi sa nu mai vezi si te mai doare si capul, cu siguranta ai probleme. Trebuie sa consulti neintarziat un medic oftalmolog, care iti va recomanda dioptriile necesare, daca este cazul. Dar poate ca ai nevoie doar de niste exercitii ale ochilor, si atunci problema e mult mai simpla. Cat despre niste picaturi miraculoase, eu una n-am auzit. Nu te lua dupa reclamele de la televizor, caci sunt in stare sa spuna orice pentru a-si vinde marfa. Nu-ti dai seama ca daca ar exista astfel de picaturi, toata lumea le-ar procura in schimbul ochelarilor? In plus, nu stiu de ce ti-e teama sa porti ochelari. Sunt atatia oameni, copii, tineri sau batrani care poarta si nu o fac de placere, dar niciunul n-amurit dintr-atat. In plus, in ziua de azi sunt atatea modele si culori de rame, care mai de care mai interesante si lentile de contact (daca te tine punga), incat nu stiu de ce trebuie sa-ti faci probleme. Baiatul meu poarta ochelari de la 2 ani, iar la 7 ani a fost si operat. Nu e nicio rusine in apurta ochelari. Cei care poarta ochelari au chiar figuri mai interesante decat ceilalti oameni. Asa ca, fuguta la medic si rezolva-ti problema pana nu se agraveaza. Sanatate maxima!

| Dienuka a răspuns:

Vederea poate fi corectata doar prin ochelari, lentile de contact sau operatie cu laser. La varsta ta, cea mai indicata solutie este purtarea ochelarilor pentru vedere. Ar fi fost bine daca doar niste picaturi ar fi ajutat. Parerea mea este sa mergi sa iti faci o pereche de ochelari in functie de dioptriile pe care le ai.

| gHelena a răspuns:

Buna, Rox. In primul rand, daca vei avea nevoie de ochelari, poti apela si la lentilele destinate corectarii problemelor de vedere. In plus, nici ochelarii nu sunt atat de groaznici pe cat ti-i imaginezi, mai ales ca ai ocazia sa iti personalizezi ramele. In ceea ce priveste picaturile, acestea trateaza in general conjunctivita sau alte infectii oculare. Cel mai bine ar fi sa mergi la un control de specialitate, pentru ca doar asa iti poti rezolva problema in cel mai scurt timp. Ai grija de tine.

| alinutzacodruta a răspuns:

Picaturile sunt pentru copii micitongue si mie imi era groaza sa-mi fac ochelari. imi ziceam ca nu o sa mi se mai vada ochii calumea, ca o sa arat urat si tot felul de tampenii laughing si cand am mers sa-mi fac control am vazut o fetita de vreo 6 ani, ce mandra isi alegea ochelarii, probase cateva zeci de ochelaritongue si imi vedea sa rad de mine ce ingrozita eram de ochelari. imi ziceam: cum sa port eu asa ceva? o sa arat ca dracu! apoi m-am gandit sa-mi iau lentile de contact, da m-am gandit ca is scumpe si tot la ochelari am ajuns si sincer nu imi pare rau. mi se potrivesc de minune, ba chiar arat mai bine cu ei decat fara( nu radelaughing ) si ii port doar de o zi. incetul cu incetul ma obisnuiesc cu ei... poate daca mi se corecteaza vederea nu mai trebuie sa-i port, dar, mi-e frica ca prea o sa ma indragostesc de ei si nu o sa-i dau jos...laughing

PS: alege ochelarii :X

| alexutsuuu a răspuns:

MADALINA a spus ca exista lentile de contact.Corect pana aici. Dar ele nu se pot purta pana ce implinesti 21-23 ani.Pt. ca ochiul trebuie sa fie matur. Ce varsta ai? Deci copii mai studiati meddicina.

| SalutTpu a răspuns:

Si eu am fost dusa la optica si chiar azi mi-am luat ochelari. Si eu sunt foarte trista(am plans mult cand am aflat ca trebuie sa ii port) dar crede-ma e mai bine sa te duci apoi sa vezi daca nu e mare problema poate poti sai porti doar in casa, dar daca nu te duci mai tarziu va fi mai grav pentru ca va trebui sa ii porti mai mult(chiar si totala viata ta).

| ramy31 a răspuns:

Da sunt bune lentilele de contact si sunt si ochelari frumosi