| Horan_Paty_1997 a întrebat:

Hei, nu stiam ce categorie sa pun asa ca am pus asta.
De cateva luni, vad persoane,aud voci, dar persoanele ndin jurul meu nu aud si nu vad nimic. Lumea imi spune ca sunt schizofrenica. Am fost la un psiholog dar nu m-a ajutat deloc, mi-a spus ca nu sunt schizofrenica dar nu m-a ajutat deloc. M-am rugat la dumnezeu, m-am spovedit, tot, dar lucrurile continua.
Acum aproximativ un an, baiatul pe care il placeam, si inca il plac, m-a lovit in umarul stang din greseala. Sunt destul de sensibila deci am ramas cu o vanataie cam doua saptamani.
Acum vreo trei zile, simteam ca ametesc si un instinct m-a condus spre baie.Nu mai aveam control asupra corpului meu. Am desfacut aparatul de barbierit al tatei, si am luat lama. Am trasat 3 taieturi destul de adanci exact in acel umar, unde a fost vanataia, si peste aproximativ o ora m-am trezit pe jos, langa cada, cu umarul sangerand.De vreo saptamana nu mai pot dormii noptile, doar ziua. Sunt norocoasa daca reusesc sa adorm o jumatate de ora sau chiar o ora.
Aseara, statateam pe calculator si vorbeam pe facebook. Totul era bine, pana am simtit ca mana mea stanga arde. Deparca e in flacari. Cel mai tare ma ardea umarul. Arsurile au incetat in 10 minute, si am reusit sa adorm. Nu stiu cat am dormit, dar sunt sigura ca am dormit cateva ore bune, ceea ce nu s-a mai intamplat de mult.

Am avut un vis, sau cel putin credeam ca e un vis frumos. Eram in patul meu, cu acel baiat. Ma tinea in brate si vorbeam. Si dintr-odata am simtit o durere foarte mare de cap. El se uita la mine ciudat, si mi-a spus sa ma dezbrac. Nu aveam doar un tricou pe mine, mi l-am dat jos, si el m-a pus sa ma uit in oglinda. Aveam trei taieturi foarte adanci pe umarul stang, acolo unde era vanataia. si aveam urme de sange de la gat pana la solduri. M-am trezit plangand din acel cosmar, si cand am cautat in dulapul meu in care imi tin cartile de scoala, un obiect micut care ii apartinea lui pe care l-am luat mai demult din penarul lui a disparut. Am cautat peste tot, si acel obiect nu e de gasit.
Nu imi spuneti sa ma duc la un psiholog,pentru ca am fost si nu m-a ajutat. Nu imi spuneti sa ma rog, pentru ca am facut-o si nu a functionat.
Tramur foarte tare si ma arde mana stanga si pieptul.

Chiar nu stiu ce sa fac.
Oare ce a cauzat toate astea?
Au vreo semnificatie?
Nu inteleg nimic, sunt atat de speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai nevoie de un psihiatru nu de un psiholog.

| RAY a răspuns:

Ne putem auzi la un telefon sa stii astfel de cazuri ca al tau sunt foarte bune pentru mine, cazul tau cere multe dialogurii si nu rezolva chiar pe TPU, pentru ca trebuie o conversatie intre mine si tine, cum apar, cum se dezvolta, cat tin durata? poti avea duble personalitati, poti suferi de traume din copilarie nu stiu sunt atat de multe cauze

| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Nu cred ca semnifica cine stie ce lucru... este de la imaginatia ta. Mai patesc si eu din astea dar nici chiar asa...Esti stresata, foarte stresata.

Oare vrei sa spui ca esti posedata de cine stie ce?
Nu, in niciun caz. Eventual esti posedata de propriile sentimente, atata tot...
Hai sa incerc sa-mi dau cu parerea. Esti mai sensibila, ai tinut mult la acel baiat si inca si acum te gandesti la el. Esti suparata mereu pentru ca l-ai pierdut (aproape mereu) si acest lucru iti afecteaza somnul si totodata si stilul de viata.
Sa zicem, placi un baiat da? Adormi in fiecare seara cu lacrimi in ochi gandindu-te la el si toate cele. Daca tu esti trista atunci cand adormi atunci mai mult ca sigur sa nu te astepti la un vis frumos.
Asa este lumea visului.Iti creeaza un vis/cosmar in functie de lucrurile la care te gandesti si dispozitia ta.

In cazul tau ti-a creat un vis despre baiatul respectiv dar intrucat tu nu te gandeai decat la lucruri rele atunci si visul a fost unul rau...
Dupa ce visezi 1 data, de doua ori ...de 3 ori urat atunci incepi sa-ti pierzi din energie. Nu e usor sa te trezesti plangand sau cine stie cum (cu zgarieturi pe care ti le-ai facut in somn) E "naspa" sa te trezesti mai obsotia decat atunci cand te-ai culcat.
Ce inseamna asta? In timpul zilei intri din cand in cand intr-un fel de hibernare.Esti foarte obosita si 1 ora de somn nu ajunge nimanui...nu te poti controla, nu poti gandi limpede din aceasta cauza.
Vocile sunt create tot de subconstientul tau...erau din totdeauna doar ca nu le-ai auzit. Atunci cand esti singura pe la 2 noaptea si te uiti pe tavan in intuneric iti poti inchipui o multime de lucruri care sa para adevarate,pana si o simpla umbra a unei plante ornamentale poate sa se transforme in cine stie ce lucru periculos.
Deci, intai si intai trebuie sa intelegi ca nu au nicio semnificatie. Pur si simplu esti trista si foarte obosita. Esti trista si visezi urat si mai nou ti-e frica sa te culci ca sa nu visezi iar asa, gresesc? Asta nu te face decat mai obosita si te sperii si mai rau.
Este doar mintea ta care sufera dupa acea despartire si iti dicteaza sa faci lucruri bizare. Faza cu lama, cine stie, poate ca ai vrut sa mimezi acea senzatie de cand te-a lovit tipul. Poate ca suferi mai mult decat crezi.

Ce sa faci? Incearca sa-l uiti pe acel baiat sau sa te impaci cu el intrucat se vede clar ca esti trista si obosita si de aceea visezi seara de seara lucruri ingrozitoare...Acum iti este si frica sa te culci ca sa nu visezi iar...
Nu esti posedata de nimic, repet, este doar acea suferinta de dupa despartire care vorbeste...

Ce poti sa faci?
1.Sa nu mai bagi in seama toate acele "voci" intrucat nu le auzi decat pentru ca tu crezi ca ele exista. Tu le-ai creat, este chiar foarte usor s-o faci daca esti foarte speriata si stai in intuneric si te feresti sa dormi. Asa se intampla de la oboseala...

2.Nu te mai gandi la acel baiat.Gata,ce a fost a fost, acum trebuie sa treci mai departe, sa fii fericita si sa-ti traiesti viata.
3.Inainte de culcare poti sa faci 30 de minute de meditatie sau sa citesti ceva frumos, care sa te relaxeze.
4.In niciun caz sa nu te gandesti la ce ai visat.
5. Daca ai draperii la camera atunci nu le mai trage. Lasa lumina de afara sa-ti intre in camera atunci cand dormi. Atunci cand te trezesti sa te uiti spre geam (spre lumina) si sa nu te gandesti la ce ai visat. Astfel nu o sa-ti poti aminti decat vreo 3-5% din ceea ce ai visat si nu o sa te afecteze prea mult.
Oricum ceea ce iti poti aminti este deja doar un fragmentel din ceea ce visezi tu noaptea.
Totul tine de tine. Odihneste-te si eventual consulta si un medic cu privire la acele dureri de mana. (nu un psiholog...)
6.Bea ceva cald inainte de culcare (ceai/lapte)
7. Daca bei cafea atunci mai bine faci o pauza...

Obiectul respectiv nu are legatura cu asta, cred...Este doar o simpla coincidenta, cate lucruri nu ma pierdut eu prin casa?

Succes, sper ca te-am ajutat!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cσcσ a răspuns:

Doamne! Parca ai trai intr-un film de groaza.