| Mirela123yz a întrebat:

Heei, luni am fost la liceu si m-am trezit la 6, asa cum obisnuiesc sa ma trezesc cand merg la liceu.
Dar dupa am stat acasa si in fiecare noapte m-am tot trezit de mai multe ori si nu aveam somnul linistit, ma trezesc ca ma doare umarul stang deoarece dorm pe partea stanga si m-am trezit si cu nasul infundat.
Si acum e 5:41 si eu sunt treaza deoarece nu dorm bine sad
O fi oare ca m-am obisnuit sa ma trezesc la 6 si acum corpul meu se trezeste asa sau de la raceala ca ma trezesc cu nasul infundat si nu pot sa dorm?
Fundaa daca stie cineva cum pot sa dorm mai linistita.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Reflexul de a te trezii in jurul orei 6 exista la tine, de aceea te trezesti chiar si in zilele cand nu ai scoala. Este un proces fiziologic normal, coprul tau fiind obisnuit sa se trezeasca la ora aceea.
Chiar nu-i nimic de ingrijorat aici, esti perfect nromala....doar un pci racita, zilele astea, adr asta se rezolva cu ceai mult, induclit cu miere de albine si zeama de lamaie, supa de pasare si inhalatii cu aburi in care pui 3-4 picaturi de ulei de eucalipt, pentru a-ti elibera sinusurile si a-ti permite sa respiri mai bine.
cand te trezesti la 6 si nu ai scoala, mergi la toaleta, dupa care te ui inapoi in pat si-ti spui linistitor "acum pot dormii mai departe, ca azi nu am scoala".

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Probabil te-ai obișnuit să te trezești de dimineață, mai ales că trebuie să mergi la școală.

| Sofer a răspuns:

Asa te-ai obișnuit sau probabil e de la răceală.

| Denisa0954 a răspuns:

Ambele variante pot fi in cazul tau. E normal ca dupa un un timp cand te trezesti la o ora fixa zi de zi, dupa, organismul sa se obișnuiască si sa înceapă să se trezească fără alarma. Încearcă să bei o cana de ceai de tei cald sau o cana cu lapte cald înainte cu jumătate de oră de culcare, te linisteste