| ELlYUtZa a întrebat:

Hei, nu stiu cum sa incep. De 7 ani de zile imi rod unghiile. Acum am 14 ani. Nu pot sa ma abtin. Am incercat tot ce se poate. Am incercat: lacul de unghii cu gust amar, am incercat cu pansamentele puse pe fiecare deget, mi-am pus chiar si unghii cu gel, dar degeaba. Cel mai lung timp a fost o luna, ca sa nu mi le rod, iar dupa am inceput din nou. Mi le rod, pana la carne, daca vreau sa ma scarpin pe maini, picioare nici nu pot. Mi le rod, fara sa-mi dau seama. Intr-o zi, le-am ros pana au inceput sa ma usture degetele, nici nu le mai puteam atinge la cat de tare ma usturau. Va rog, ajutati-ma, nu stiu cum sa scap de acest tic enervant, nu mai suport.
Imi puteti da cateva sfaturi? Sau daca ati trecut si voi prin asa ceva cum ati procedat?
>P.S-rog seriozitate.
Multumesc ♡

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FanOfPostMalone a răspuns:

Hey, încearcă sa nu te mai gândești. Și eu am avut problema asta. Încearcă sa te începi sa gândești pozitiv, și începe sa faci alte activități. De exemplu : Sa joci ceva cu mingea, mai ales ca acum e cald și vine vara, sa citești, sa desenezi, sa te uiți la filme care îți plac, sa incerai ceva care sa ți ocupe din timp și sa scapi cu ticul ăsta. Dacă și gândești pozitiv, rezultatul va fi pozitiv. Te pup!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Închipuie-ți că băieții sunt cu ochii pe tine și se crucesc dacă te văd rozând unghii. Dacă-ți pasă, nu o mai faci!

| MihaiNicu23 a răspuns:

E clar ca ai nevoie sa faci altceva cand iti vine nevoia de a roade unghiile, incearca sa te joci sau sa suni pe cineva sau sa iesi pe afara in public.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Mi-am ros multa vreme unghiile. A fost de ajuns ca la primul serviciu pe care l-am avut sa imi spuna cineva "ce unghii urate ai" si gata, s-a terminat cu rosul. Cred ca e in primul rand un exercitiu de vointa. Pune-ti in cap sa nu te atingi de ele si tine-te de asta cu orice pret. Nu poate fi mai greu decat sa te lasi de fumat happy