| Yoyo7949 a întrebat:

Stiu ca o sa radeti de mine dar asta elaughing. Am aproape 20 de ani si inca de mica imi rod unghiile si sunt foarte foarte micibig grin.Am auzit ca daca ti le rozi nu stiu cat timp sau ceva de genu` nu-ti mai cresc. E adevarat? Daca e asa imi spuneti si mie cu as putea sa scap de ticu` asta enervant? Am auzit ca e un lac de unghii cu gust amar din cate am inteles, sau de la oriflame tot un fel de lac ca sa iti creasca unghiile.Asa e? Va rog ajtati-macrying

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,problema asta am avut-o si eu si cred ca ajunsesem pe la 22 de ani chiar...
Cum m-am lasat de obiceiul asta urat?
Pai,mi s-a facut rusine,dar rau de tot.
Dintr-o cauza care nu e importanta aici, studenta fiind, a trebuit sa ma internez in spital.In salon cu mine erau diverse cucoane si cuconite,destul de bolnave ca sa fie internate in spital,dar nu chiar asa de rau ca sa uite ca sunt femei,erau care mai de care mai cochete.
Intr-un colt era una cu o coafura inalta,rujata,vopsita,ma si speria cu infatisarea ei,era vanzatoare ambulanta de "loz in plic"!
Bineinteles ca,fiind ultima venita in salon,erau curioase ce am,ce-i cu mine si,in timp ce le spuneam,o aud pe vanzatoarea mea "A,esti studenta?!? Pai,eu credeam ca studentele au niste unghii atataaaa..."si-mi arata cu mainile cam cat trebuiau sa fie unghiile mele.
Cred ca m-am facut ca sfecla de rusine,mi-am ascuns mainile sub patura de spital si de atunci nu mi-am mai ros niciodata unghiile!laughing
Asa ca,un soc emotional,cred ca ti-ar prinde foarte bine,eu altfel nu stiu cum m-as fi lasat de ros unghii.
Se va gasi cineva care sa-ti priveasca unghiile cu un real dezgust si sa ti-o si spuna in cel mai direct mod,pana nu te trezesti ca mori de rusine in fata lumii,nu cred ca te dezbari de obiceiul asta!
Incearca cu oje amare,baga-ti degetele inclusiv in piper,dar daca TU nu ai vointa,n-o sa reusesti.
Iti tin pumnii,oricum, eu acum nu suport nici sa mi le tai, le las de trec de 2 cm si ma amarasc cand trebuie sa le scurtez...
Mult noroc!happy

11 răspunsuri:
| hermione a răspuns:

Asa sunt si eu. mergi la farmcie si cere o oja anti roadere unghii.asa am scapat si eu de rosul unghiilor

| BonneLess a răspuns:

Spala`te pe maini cu o solutie urat mirositoare si nu cred ca ti-ai mai dori sa le bagi in gura si sa le rozi.
P.S. : Eu nu fac asta big grin

| SteauaROsie a răspuns:

Si eu am 20 ani

si eu imi rod unghiile

mie mi a dat un sfat cineva

sa nu mi mai rod unghiile

si asa am facut

pana mi au crescut unpic

apoi ma enervau

ma enerveaza ca imi intra mizerie sub unghii.(nu suport)

si acum tot mici le am laughing

| Yoyo7949 explică (pentru SteauaROsie):

Si mie cand imi cresc putin laughing le mai bag asa intre dintii si ma abtin cat ma abtin pana mi le rod iarlaughing nu styuuu ce sa faclaughing) k toata lumea mi-a zis ca arata urat unghiile mele, k ma si eu o varstalaughing

| Alec a răspuns (pentru Yoyo7949):

Incearca unghii false si da-le cu lac dala amar pana te dezveti happy

| Picasso a răspuns:

Helloo si eu imi m rod unghiile, tranchila ca nu esti singura, unii mai sug si degetul laughing, incearca sa iti propui tu asta sa nu mai faci!

| DeeaMarry a răspuns:

Ma indoiesc ca s-ar putea sa nu iti mai creasca unghiile daca ti le rozi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca m-am putut lasa eu de fumat inseamna ca te poti lasa si tu de ros unghii. pai controleaza-te si basta.

| Andr3 a răspuns:

Da-le cu lac transpartent sau dati-le cu ardei iute laughing pentru ca atunci cand duci mana la gura sa te usture si sa te opresti. daca nu merge, incearca unghii false

| LucccyTheGreenMonster a răspuns:

Eu de mica mi-am ros unghiile pana si acum mai mi le rod da foarte rar.Totusi mie imi cresc foarte repede dar ca sa arate mai bine mi le dau cu oja si imi vine mult mai bine.Si cand ma uit la cat de frumoase sunt cand le ojez ma gandesc ca pot sa scap de asta asa cum au facut alti.Nici un prieten de-al meu nu stie ca mi le rod doar parinti si fratele.Tot timpul mi-e rusine sa le arat doar cand sunt frumoase le arat, pana si un baiat m-a intrebat daca imi fac manichiura si am zis da, dar eu atunci le aveam f fff mici dar aratau bine cu oja stind ca exista oameni care le plac sa aiba unghiile mici si ojate. Sper sa scapi de obiceiul asta. Iti tin pumni. happy

| PureEvill a răspuns:

Asa face si un prieten si are 25 de ani...so no problem happy daca i-au crescut lui timp de 25 de ani de ros cred ca o sa-i cresca si in continuare., se aplica si la tine