| LoLiTa1808 a întrebat:

Hei! Port ochelari -2.50 si nu imi place. La școala toți colegii ma fac tocilara(am medii de 10) si tot timpul cand au ceva de spus despre mine, spun ceva si in legătura cu ochelarii. Am 13 ani si ma întrebam daca chiar asa rău mi-as face daca mi-as lua lentile de contact?! Adică sunt foarte constienta de igiena stricta etc etc. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Stii de ce te fac tocilara? Fiindca sunt invidiosi, nu oricine poate fi "tocilar". Apropo, si eu port ochelari, din clasele primare, mai exact de 30 de ani. Sicanele astea nu vor mai dura mult.

| Raniia a răspuns:

Daca tu te simti bine cu ochelarii ce te deranjeaza parerile lor?
Eu cred ca arati super! asa trebuie sa crezi si tu si in primul rand parerea ta conteaza. Arma ta secreta sa fie un scut, care tine la distanta murdaria si rautatea si te pastreaza pe tine curata si pura.
Fii diplomata, nu lasa pe nimeni sa te incarce negativ si sa iti strice buna dispozitie.

| MMihai a răspuns:

1) ochelari cu lentile de plastic

2) dă-i încolo, de proști.

3) Nu este bine să folosești lentile de contact

4) Pentru că ești mioapă, ai zis că ai -2, 5 trebuie să ai 2 perechi de ochelari cel puțin, dacă nu 3.
Una cu -2, 5 pentru distanță mare,
una cu -2 sau -1, 5 pentru distanță medie
și una cu -1 pentru citit, aproape și la calculator.

Eu nu am știut asta și mi-a crescut miopia foarte mult.

Nu ai voie să citești la apropiere, cu ochelarii pentru distanță foarte mare. / ăia cu dioptrii mari.

Eu am dat un exemplu numeric, dar ochelarii trebuie să ți-i alegi tu.

5) Lentilele de contact sunt scumpe și nu pot să fie schimbate f ușor, deci nu sunt ce îți trebuie ție.

| MMihai a răspuns:

În poza de pe site, nu am ochelari, dar în realitate port ochelari și am o miopie foarte mare.

Am copiat răspunsul anterior și am vrut să ți-l trimit ca mesaj privat, dar am văzut, că tu nu accepți mesaje private.

Tu trebuie să ai cel puțin 3 ochelari. +unii de rezervă în caz că pierzi sau se strică niște ochelari. (Că se întâmpla și de astea. )

Și de mine rădeau, că purtam ochelari, că erau proști.
Cunosc bine problema!

Lentilele de contact, nu sunt bune pentru miopi.

Pe stradă mai ales iarna trebuie să ai ochelarii tari.
În clasă folosești ochelarii medii.
Dacă dai teză sau extemporal, unde nu trebuie să vezi la tablă pui ochelarii slabi, ca să vezi ce scrii pe foaie.

Lentilele de contact nu se folosesc mai mult de 8 ore pe zi, 8 ore este un timp maxim.
În rest tot trebuie să porți ochelari obișnuiți.

| madyddd a răspuns:

Stai relax, nu trebuie sa fi complexata din cauza asta. In plus, in ultima vreme ochelarii de vedere au ajuns chiar o fita.
Si eu port, dar pentru mine sunt doar un moft.
Ai mei sunt gen "tocilar", cam asa ceva
http://images8.okr.ro/......00_700.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i asculta. spune-le sa se puna in locul tau sa vada daca lor le-ar place happy

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Ignora-i! Si eu port ochelari, ad d emine ar nu am ce face.nu trebuie sa pui la suflet!

| SandraM a răspuns:

Peste 20 de ani o sa ii vezi pe 95% dintre ei jalnici iar tie o sa iti fie bine. Nu ii baga in seama, da-le replica (oricum nu se asteapta la asta) si vezi-ti de treaba. happy

| Alisayer a răspuns:

Si eu port ochelari si imi era si mi-e greu la inceput, dar crede-ma ca colegii tai nu merita suferinta ta.Cel mai bine e sa ignori asa persoane, sa nu le ei in seama si o sa se potoleasca singuri.
Ei saracii de ei stiu ca tu esti desteapta si o sa obtii in viata mult mai multe decit ei si crede-ma sunt invidiosi.
Daca totusi ai curaj poti incerca lentilele, dar esti sigura ca dupa asta vor inceta sa te numeasca tocilara?
Eu demult ma lupt cu ideea de a purta lentile, dar pina ce nu am curaj.
Iti urez succes si nu trage atentie la asa persoane imbecile.

| AnonymuSest a răspuns:

Nu-i baga in seama, spune-le si tu ceva despre tinuta lor, dar ai grija ca ata sa arate bine si potrivita happy daca nu vor rade inapoi. Spunele si tu ce-i cu frizura asta de puscarias laughing)) sau cu camasa asta unde ai gasit-o la tomberon, adidasi aia sunt cumva de la second? radete si tu de iei cu ce ii gasesti laughing prin faptul ca nu stiu la lectii.

| Tibberiw a răspuns:

Incearca sa ii ignori, e cel mai bine.

| LanaDelRey1975 a răspuns:

Trebuie sa ai curaj sa-ti pui lentile...adica asa cred.Increarca sa te distrezi mai mult la scoala, informeaza-te cu replici, bancuri! Mereu sa le dai replica!