| anonim_4396 a întrebat:

M-am născut cu probleme. Pe la 1 an am făcut operația și de la 2 ani port ochelari, adică de acum 14 ani. Vă dați seama ca m-am saturat de ei, sunt anumite inconveniete. Aproape toți prietenii mei care purtau ochelari au trecut la lentile între timp. Anul trecut cand am fost la control, am intrebat daca pot sa imi pun lentile in loc de ochelari si mi s-a spus ca la problema mea ar fi prea groase lentilele de contact. Sa va spun sincer nici nu stiu ce dioptrii am, cred ca -2.50 sau ce alte probleme mai am pe langa. Avand de atata timp mi s-a luat si nu ma mai intereseaza laughing Dar mi se pare ca nici nu vad atat de prost, de exemplu am scris postarea asta fara ochelari si la sala cand merg(fara ochelari)nu am probleme. Nu inteleg de ce eu nu imi pot face lentile. Are cineva o explicatie? Ar avea rost sa mai "insist"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mai insiști. Dar dacă ai -2, 50 este preferabil să porți ochelarii, căci dacă nu, ochii se deteriorează treptat.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Îi port mereu, in afara de atunci cand fac sport.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stiu pe cineva care are -8 (OPT!) si foloseste lentile de contact. Problema la lentile pe care o vad eu - ochelarist de vreo 35 de ani, cred ca pe la 4-5 ani am devenit aragaz cu patru ochi - e ca la lentile trebuie' sa fii foarte atent la niste chestii gen sa nu adormi cu ele, iar daca nu le urmezi cu strictete poti sa patesti chestii FOARTE nasoale, ce pot duce pana la orbire, plus costurile - te costa vreo 2-300 RON pe luna. O pereche de ochelari buna o faci cu vreo 3-500 RON si ii porti unul-doi-trei-patru ani...

| JicaContra a răspuns:

Cred ca ai mult mai mult de -2.50
la scoli militare se accepta +-5

nu stiu ce problema ai, dar du-te si la alt doctor, din cate stiu eu sunt operatii cu laser care rezolva serios probleme de ochi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probleme de vedere*

| Dandinelle a răspuns:

Incearca sa mai faci un control, poate au scazut dioptriile si iti poate face reteta pentru lentile de contact. Dupa ce termini de crescut, daca mai ai probleme cu vederea poti apela la operatie. Stiu ca e frustrant sa porti ochelari mereu, si eu am avut probleme de mica, dar cu timp si cateva operatii s-a rezolvat.

| Cksihja a răspuns:

Nu-i chiar așa ușor să porți lentile de contact, în primul rând ele stau direct pe ochi ceea ce crează un disconfort, pe lângă asta ochii obosesc mai repede cu ele ceea ce poate duce la alte probleme în plus ochiul nu se poate oxigena cum trebuie din cauza lor. Așa că cel mai recomandat este să porți ochelari, nu trebuie să arăți ca toată lumea fii tu însuți.