| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,
1. mă confrunt și eu cu o problemă, simt că nu pot ieși din casă ca să merg la o programare la un medic. Mă simt ca dracu și mintea mea se gândește doar la ce o să spună vecinii când o să mă duc la mașină (știu că pare aberant, dar mintea mea așa gândește în acest moment) cum mașina nici măcar nu e în spatele blocului mai ferită sau măcar în drept cu blocul, e vizavi de blocul meu și eu de când lucrez, m-am obișnuit că vin după amiază de la școală și după nu prea mai ies din casă sau noaptea dacă e pentru urgențe, și mi-e teamă să nu mă vadă vecinii mei, până acum zic eu, am reușit să stau destul de anonimă pe aici. Dar ideea că trebuie să ies ziua în amiaza mare în văzul tuturor ca să mă duc la mașină mă terorizează, uneori mai am feeling-ul ăsta și dimineața când plec la work, dar dimineața mă bazez pe faptul că e lumea mai somnoroasă și nu ne observăm unii pe alții. Ideea este că anxietatea mea socială acum este legată mai mult de mașină decât de mersul pe jos. Ceea ce vreau să spun este că dacă merg pe jos, îmi bag căștile în urechi și gata, uit de lume, dar când mă duc la mașina care oricum nu e chiar lângă scară, mă apucă toate nebuniile, mă anxietează crunt, mă simt paranoică, am impresia că lumea râde de mine mereu că gen "ia uite-o și p-aia, a luat și ea permisul, acum se duce numai cu mașina. Ăhhh, mai conduce și aia". Nu știu, mă încearcă multe stări.

Asta ar fi prima problemă.

2. A doua e faptul că trebuie să merg cu mașina în alt județ și trebuie să traversez astfel tot județul meu aproape, dar mă simt iar ca dracu, deoarece după toate accidentele nu mă mai simt ok să conduc, dacă o să fac iar accident mai și ninge, dar faza este că dacă nu mă duc la medic, mă voi simți și mai ratată, mă voi simți că nu am reușit să bifez la dracu, ceva atât de simplu, precum mersul la o programare. Dar chiar așa mă simt în acest moment ca ultimul om și nu înțeleg de ce? Deoarece în ultimul timp chiar îmi mergea bine totul. Dar mă simt ca dracu.

3. Voi ce faceți când nu reușiți să ieșiți din casă? Ce vă spuneți ca până la urmă să reușiți? Dacă nu reușiți în final, vă blamați, e un minus pentru voi?

4. Mai sunt pe aici și oameni cu anxietate socială așa de ieșită din comun sau cu gânduri compulsive că "ce o să creadă lumea?" Cum reușiți totuși să vă faceți treaba din societate?

5. Nu am chef de glume, chiar mă confrunt cu stările astea și chiar aș vrea un sfat ok. Știu și că sfatul oricum nu mă va ajuta, aici e clar că eu trebuie să mă ajut, dar nu știu cum sad uneori vreau doar să fug de tot ce înseamnă viață și chestiile ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Deci tragem linia si presupunem ca gata esti din lume ai devenit populara si primarul zonei. Controlezi perimetrul asa ca un caine care isi traseaza spatiul.
Nu o sa gasesti fericirea. Eu cand am incercare sa fiu din lume si sa fiu prieten cu ea, am avut doar obstacole. Eram comercial si tot timpul era unu care ma invidia si chiar mi-a spus ca eu eram in tot. Pentru ca eu l-am intrebat ce are cu mine si el mi-a spus asa. Ca sunt peste tot si in tot.
Cand eram din lume saream garduri de 6 metri ca sa ajunga la obiectiv, vorbeam cu femeile de serviciu ca sa imi implinesc obiectivul. Trebuia sa imi fac drum si sa trec prin mijlocul multimii, etc. De aceea nu este buna nici extrovertirea asta, trebuie o cale de mijloc. Pentru ca incidenta sociala este inminenta. Iar ca sa fii asa deschis vei avea multi dusmani care se vor simti deranjati, lasati in umbra, etc. Deci trebuie prudenta ca sa nu iti atragi raúl asupra ta. Nici prea discreta insa nici prea tímida. Eu cand merg la magazin si vad vanzatoarele ca se uita la seful lor si ii cauta aprobarea sau pedeapsa si dupa aceea decid si delibereaza sa faca un lucru corect le detest. Pe mine ma intereseaza cum vede Iisus si caut aprobarea Lui nu depind sau fac ceva doar pentru omul pamantean. Multi se numesc globalisti insa la o adica au valorile nationale, isi cauta propiul interés, nu ii intereseaza pe ei europa. Ceea ce spun eu aici nu vreau sa o iei drept referinta, mai bine ceri indrumare de la altcineva. Cauta cheia de la altcineva ca eu nu o am. Vezi A Man Called Otto cu Tom Hanks insa nu recomand stilistica argumentului. Pentru ca de-a lungul timpului literatura a suferit schimbari iar astea nu sunt tocmai bune. Daca intri in lógica lor iti formezi conceptia aceea. Insa trebuie citit si John Keats sau Tomas Moro care au alt stil si surprind si partile negative.

127 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru laksjdhfg):

Daca nu ai trecut vreodata prin stari de genul, nu ai cum sa intelegi. Tu pui intrebari pertinente si logice, dar raspunsul nu tine de logica.

| Fantaspirit a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Posibil Gabi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu gasesti locatia? Ever heard of Google Maps?

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai paranoia e fobie sociala 100%

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pentru asta vrei sa te contactez mai bine nu o fac laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai sincer putini au viata ta cu asa dusmani!
Patricia nu sta in acel mediu, deci este cu totul altceva, cazul ei este mult mai usor.
Si la ea poate fi la fel, poate recade daca are un mediu prost, insa nu prea e cazul.
Ca asa sa ramana, iar nu e bine, nu are nimic de pierdut daca incearca sa rezolve. Deci oricum nu are de ales decat sa incerce un medic.
Daca incearca are sanse, daca nu, are sanse 0.

Lumea rade ca e proasta, si daca are fac nu-s intelectuali, sunt doar licentiati.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Numai țigani că românii nu mi-au făcut rău niciodată, rad unii ca prostii câteodată dar ce am pățit cu unii borati e de nedescris, s-au pus în haită că singuri nu aveau nici o șansă cu mine. Daca și acum îmi revin și o duc bine fac pariu că iar o să fiu atacat, nu știu de ce nu da ăștia cu un virus mortal sa ii curețe

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai aia e, ca majoritatea oamenilor nu au tangenta cu rromi si ce patesti tu.
Tu nu ai iesit din mediul ala cumva, de aia.

Normal ca, cu un mediu prost, problama nu se potoleste, ca trebuie si mediu okey, nu doar tratament.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mai umblu cu ei de mult,in trecut am avut probleme și acum se vad efectele. Mie prietenii mi-au făcut rău,nu sunt toți la fel,dar majoritatea sunt nebuni și foarte răzbunători. Ăștia care râd sunt și români,țigani nu am văzut sa râdă, mi mila de ei că nu știe ce ii așteaptă daca mă enervez laughing sunt prosti daca cred că sunt speriat sunt și fătălău, ți-am zis că m-am bătut și cu oameni grei, interlopi deci nu sunt fraier, ultimul care mi-a făcut rău era interlop dar cu o bucata l-am pus la respect, nu se aștepta laughing Da, eu atrag numai oameni de cacao deși sunt cuminte numai rebuturi am atras de-a lungul vieții. Ea are șanse mari cu tratament sa scape dar sa meargă odată nu sa o tot lălăie

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai da, exact asta am zis si eu ce ai zis si tu, sa se duca la medic cat mai repede, normal ca are sanse mari.

Acuma mai depinde si de genetica jumate, ca altii in locul tau nu aveau nimic, chiar daca mancau bataie, sau radeau de el, sau cutare si cutare, se duc la puscarie in conditii grele uneori si tot nu au nimic.
La tine a fost mediu 50 % si genetica 50.
Pai daca era asa, ar fi trebuit ca toti detinutii de la Auschwitz sa aiba boli psihice. Nici vorba, au fost ceva dar putini pe langa ceilalti.

Unii copii au stat in familii rau famate amaratii amaratilor si nu aveau nimic, eu eram om mediu ca material, familie okey (mama maistru chimist, tata inginer) la 16 ani si a inceput depresia aiurea.
Altii au bani si tot asa, o dau in anxietate depresie, altii sunt saraci si dau in depresii si anxietati.

Si e dovada ca genetica joaca si ea jumate rol, ca la acelasi lucru oamenii reactioneaza diferit uneori.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este nici o karma, esti fata inteligenta naiba, ca altfel nu ajungeai invatatoare sa inveti niste copii carte.
Nu ai gasit ca nu ai intrebat in zona! Daca stiai strada intrebai in zona unde este strada x. Nu ai stiut sa te descurci.
Si dupa aia ajungeai la nr cutare, sau intrebai si acolo "unde e nr x".

Asa ca du-te iar. In ce zona era? Ca eu sunt in Bucuresti si poate stiu zona.
E vreo clinica Sanador, MedLife, Regina Maria sau Life Med?

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Tatăl meu avea probleme la mansarda, văd că semăn pe el laughing dar el nu avea anxietate ieșea peste tot, făcea crize în schimb daca îl enervai și devenea violent câteodatălaughing la mine da așa e, e și mediu și genetica. Pe mine nici măcar Xanax nu mai mă ajută e gravă situația, nici să mă sinucid nu am curaj că știu că pot da gres și să rămân leguma pe viață

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai vezi? Pai esti baiat destept, stii ca daca incerci sa te sinucizi poti ramane dambla.
Dar orice om inteligent nu are curajul sa se sinucida asa amatoriceste din cauzele pe care le-ai zis, nu e vb de anxitate aici.
Iar la metode profi nu au acces multi.

Dar...ai sanse sa scapi daca se intampla ce ti-am spus.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am cu tratamente mă duc la psiholog să văd cum va fi! Nu îmi permit munte ședințe asta e baiul dar tot mă duc câteva,poate o sa mă ajute și acele câteva. Daca nici xanax nu mă calmează altele nici atât că sunt foarte slabe la o anxietate așa de strong. Ceva sa îmi amorțească mintea ar ajuta, dar nu mai mă încred în tratamente incerc la psiholog, tratamentul îl iau în continuare dar e clar că nici asta nu mă ajută, e foarte trist, măcar sa nu mai țin cont de părerea unor flegme de oameni m-ar ajuta foarte mult

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

De unde stii ca altele is slabe la asa anxietate?!
Altii au atacuri de panica puternice care e anxietatea extreme si tot au scapat, si aia n-au avut mediu tau si tot au facut-o.

Toate trat sunt strong, singura treaba la xanax e ca actioneaza intr-o ora, iar alealalte dupa 21 de zile. Dar alea odata ce actioneaza au efect constant, nu dau dependenta si nici toleranta (nu trebuie sa iei mai mult pentru acelasi efect).
Deci daca pana in 21 zile nu ajuta, e normal, deci ia mai departe.
Singurele care ajuta rapid sunt astea Xanax, Anxiar, diazepam, dar astea nu-s ok ca pot da dependenta si toleranta.
Astea se iau asa maxim 3 saptamani. Dar daca iei asa din cand in cand nu e problema, cand ai nevoie rapid de efect.

Ca sa iti amorteasca mintea ai antipsihotice dar nu e cazul, adica alea te sedeaza de nu mai ai treaba cu mai nimic.
Unele, ca alte antipsihotice nu sedeaza.

Tu trebuie sa iesi din mediu ala!

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu mai mă aflu în mediu ăla ți-am zis nu mai umblu cu golani.
Am incercat foarte multe și nu și-au făcut efectul, nici medicul nu mai știa ce să îmi dea de aia zic că am încercat mai multe. Da, parca quetiapina sau cum de numește îmi amorțea mintea de nici nu mai simțeam anxietate dar mă durea foarte tare capul cans mă trezeam,, parca eram într-o altă lume nu eram conectat la realitate

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Da, quetiapina e antipsihotic in doza mai mare, in doza mica e pentru depresie combinat cu un antidepresiv, dar si pentru somn, de ex 50 mg seara.

F bine ca nu mai esti in mediul ala.
Medicul depinde si de medic, unii au ce sa mai faca, altii nu au.
Depinde cat interes isi da.
Ca daca-ti dau eu acum ceva nume de antidepresive anxiolitice, o sa vezi ca nu ti-a dat. Mie mi le-a dat. Avea ce sa mai dea dar n-a dat.

Reagila (carpirazina), in doze mai mici e antidepresiv, in doze mari antipsihotic care nu sedeaza.

Brintellix sau Trintellix (Vortioxetine), este antidepresiv, eu l-am luat din Bulgaria cu reteta de aici.

Tranylcypromine, antidepresiv anxiolitic bun din anii 60 dar care merge la unii la care cele moderne n-au mers, e in Germania, exista firma de aici care aduce cu reteta de aici.
Doar ca la ala trebuie o anumita dieta, dar aia e, fara vin, ciocolata, branzeturi maturate, dar nu e asa mare problema, nu e ca la regimu de diabet sau altele, multe ai voie.

Edronax, tot in Germania e.

Latuda, antipsihotic care nu sedeaza, in doze mici e antidepresiv, tot la nemti e.

Aurorix (Moclobemide), este si asta la nemti, alt antidepresiv bunicel.

Si nu stiu daca ti-a dat tot si de la noi.
Fevarin sau Citalopram sau Prozac precis nu ti-a dat.

Spitomin iar nu ti-a dat cred, ala e un anxiolitic bun, zic unii ca nu merge pe anxietati mari, dar la unii merge, cum a fost prietenu meu de era sa cada pe jos de rau.

Mai e si Valdoxan, dar ala nu e anxiolitic, e doar antidepresiv, ala ia si anxietatea data de o depresie odata cu depresia.

Unii zic "aaaa, ala nu e la noi, nu avem experienta clinica cu el", de parca mai conteaza, daca in UE este, experienta s-a format deja, altfel nu era aprobat acolo.
Sau "aaa, nu se mai dau astea ca-s vechi".
O mare prostie, se da oricare daca e cazul.

In Germania de ce exista ala din anii 60?! Ca merge f bine la cei la care astea noi nu merg.

| adorbanii a răspuns:

Cred că suferi de dismorfofobie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Știu ce zici, Fantaman, știu ce zici :) Nici eu nu-i suport pe cei sinceri. :))) Dar în final cred că tot ei sunt mai ok, decât șerpișorii. :)

WwW :) dar se lasă cu declarații și invitații. :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru adorbanii):

Asta ce mai e? Chiar nu am auzit de această fobie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Dacă totuși vreodată îți faci curaj Fanta man laughing contactează-mă happy ne facem curaj împreună. happy Să ne ducem pe lumea cealaltă. laughing)

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Am luat spitomin și nu a mers. Mersi fain pentru sugestii, cine știe, poate e prost medicul asta de nu îmi dă o schemă de tratament mai eficienta. Mi-a dat anafranil 25 mg dar mi greu sa cred că ajută în fobie sociala atât de severa.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred că și avea tupeul asta, fa-ti tu curaj să facem ce ți-am zis eu mai bine laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai nu ca nu ti-a dat o schema mai eficienta, nu ti-a dat ce am zis eu in lista ca sa le incerce pe rand.
Zi lista ce ai luat pana acum deci toate pe rand.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Am luat destule, alea din Germania nu avea cum să le de-a. Nu merge boss nici un tratament, e o chestie de gândire așa mi-a zis și medicul, eu de când eram mic am fost mereu negativist și țineam cont de părerea celor din jur și nu aveam anxietate, depresie, dar eu sunt sigur că dacă în momentul asta ies afara fără xanax o să mă ia dracu și toți o sa vadă și o să zică că s dilau laughing unii poate o sa rada că sa mai ras dar nu așa pe fata că îi luăm la bătaie. Dar din ce cauză îți tremură capul așa rău de la anxietate? Adica in public nu în casă.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Orice reteta dintr-o tara UE e valabila in orice tara UE, de aia este si aceasta chestie, ca orice medic dintr-o tara UE poate prescrie reteta pentru alta tara UE.

Dar aia e nu vrea sa-ti dea, ce sa zic.
Ai mai intrebat de n ori, tremura capu de la boala, te-a desfiintat de tot, te face si fizic.
Iar ca sa se absolve medicu zice ca e de gandire..adica vezi doamne nu mai tine de el, desi nu ti-a dat nimic din lista mea desi putea.

Pai in public tremuri, ca acolo te ia tare anxietatea. De fapt asta e fobie.
Anxietatea e teama fara sa stii de ce, fobia e teama unde stii de ce.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

O sa ii desființez și eu pe cocalarii care mi-au făcut rău, când nu o sa mai am nimic de pierdut o să mă răzbun.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Tu cum ești cu depresia? Urmezi vreun tratament?

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

O sa ajungi la parnaie si acolo sa vezi anxietate nene...
Cu depresie nu-s prea okey, iau Lamotrigina pentru anxietate si ceva cipralex odata la 2-3 zile doza de 1, 5 mg, ca asa mai merge, daca iau mai mult nu imi face bine.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Am luat ciprapex și parcă îmi tăia pofta de mâncare,pe depresie și anxietate nu și-a făcut deloc efectul. Am avut depresie aproape ca a ta,nici din pat nu puteam să mă dau jos ca îmi luase toata voința,și uite că tratamentele m-au ajutat deși le-am întrerupt tot m-au ajutat,și părea imposibil să scap de ea ca la depresie,dar la anxietatea asta nu cred că voi găsi un leac că e cauzata de o trauma nu de deficit de serotonina, dopamina și altele, la baza e o trauma. O sa vad eu ce o sa fac și cu aia, boratul ăla am văzut că fugea de mine când era pe strada, are multi prieteni că îl executam de mult