| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,
1. mă confrunt și eu cu o problemă, simt că nu pot ieși din casă ca să merg la o programare la un medic. Mă simt ca dracu și mintea mea se gândește doar la ce o să spună vecinii când o să mă duc la mașină (știu că pare aberant, dar mintea mea așa gândește în acest moment) cum mașina nici măcar nu e în spatele blocului mai ferită sau măcar în drept cu blocul, e vizavi de blocul meu și eu de când lucrez, m-am obișnuit că vin după amiază de la școală și după nu prea mai ies din casă sau noaptea dacă e pentru urgențe, și mi-e teamă să nu mă vadă vecinii mei, până acum zic eu, am reușit să stau destul de anonimă pe aici. Dar ideea că trebuie să ies ziua în amiaza mare în văzul tuturor ca să mă duc la mașină mă terorizează, uneori mai am feeling-ul ăsta și dimineața când plec la work, dar dimineața mă bazez pe faptul că e lumea mai somnoroasă și nu ne observăm unii pe alții. Ideea este că anxietatea mea socială acum este legată mai mult de mașină decât de mersul pe jos. Ceea ce vreau să spun este că dacă merg pe jos, îmi bag căștile în urechi și gata, uit de lume, dar când mă duc la mașina care oricum nu e chiar lângă scară, mă apucă toate nebuniile, mă anxietează crunt, mă simt paranoică, am impresia că lumea râde de mine mereu că gen "ia uite-o și p-aia, a luat și ea permisul, acum se duce numai cu mașina. Ăhhh, mai conduce și aia". Nu știu, mă încearcă multe stări.

Asta ar fi prima problemă.

2. A doua e faptul că trebuie să merg cu mașina în alt județ și trebuie să traversez astfel tot județul meu aproape, dar mă simt iar ca dracu, deoarece după toate accidentele nu mă mai simt ok să conduc, dacă o să fac iar accident mai și ninge, dar faza este că dacă nu mă duc la medic, mă voi simți și mai ratată, mă voi simți că nu am reușit să bifez la dracu, ceva atât de simplu, precum mersul la o programare. Dar chiar așa mă simt în acest moment ca ultimul om și nu înțeleg de ce? Deoarece în ultimul timp chiar îmi mergea bine totul. Dar mă simt ca dracu.

3. Voi ce faceți când nu reușiți să ieșiți din casă? Ce vă spuneți ca până la urmă să reușiți? Dacă nu reușiți în final, vă blamați, e un minus pentru voi?

4. Mai sunt pe aici și oameni cu anxietate socială așa de ieșită din comun sau cu gânduri compulsive că "ce o să creadă lumea?" Cum reușiți totuși să vă faceți treaba din societate?

5. Nu am chef de glume, chiar mă confrunt cu stările astea și chiar aș vrea un sfat ok. Știu și că sfatul oricum nu mă va ajuta, aici e clar că eu trebuie să mă ajut, dar nu știu cum sad uneori vreau doar să fug de tot ce înseamnă viață și chestiile ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Deci tragem linia si presupunem ca gata esti din lume ai devenit populara si primarul zonei. Controlezi perimetrul asa ca un caine care isi traseaza spatiul.
Nu o sa gasesti fericirea. Eu cand am incercare sa fiu din lume si sa fiu prieten cu ea, am avut doar obstacole. Eram comercial si tot timpul era unu care ma invidia si chiar mi-a spus ca eu eram in tot. Pentru ca eu l-am intrebat ce are cu mine si el mi-a spus asa. Ca sunt peste tot si in tot.
Cand eram din lume saream garduri de 6 metri ca sa ajunga la obiectiv, vorbeam cu femeile de serviciu ca sa imi implinesc obiectivul. Trebuia sa imi fac drum si sa trec prin mijlocul multimii, etc. De aceea nu este buna nici extrovertirea asta, trebuie o cale de mijloc. Pentru ca incidenta sociala este inminenta. Iar ca sa fii asa deschis vei avea multi dusmani care se vor simti deranjati, lasati in umbra, etc. Deci trebuie prudenta ca sa nu iti atragi raúl asupra ta. Nici prea discreta insa nici prea tímida. Eu cand merg la magazin si vad vanzatoarele ca se uita la seful lor si ii cauta aprobarea sau pedeapsa si dupa aceea decid si delibereaza sa faca un lucru corect le detest. Pe mine ma intereseaza cum vede Iisus si caut aprobarea Lui nu depind sau fac ceva doar pentru omul pamantean. Multi se numesc globalisti insa la o adica au valorile nationale, isi cauta propiul interés, nu ii intereseaza pe ei europa. Ceea ce spun eu aici nu vreau sa o iei drept referinta, mai bine ceri indrumare de la altcineva. Cauta cheia de la altcineva ca eu nu o am. Vezi A Man Called Otto cu Tom Hanks insa nu recomand stilistica argumentului. Pentru ca de-a lungul timpului literatura a suferit schimbari iar astea nu sunt tocmai bune. Daca intri in lógica lor iti formezi conceptia aceea. Insa trebuie citit si John Keats sau Tomas Moro care au alt stil si surprind si partile negative.

127 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Șoc! Mister Seba a scris primul său roman cu propriile cuvinte?!

Deci nu ești un robot și deci poți gândi și fără termeni prea filosofici.

Aia cu egoul știu ce spui. Exact recent pentru că am fost frustrată că toți au plecat de lângă mine, am tras o linie și am spus că gata, vreau să văd ce s-a întâmplat de-a lungul vieții, și funny e că deși nu vreau să admit complet, tot către ego și aroganță m-o îndreptat antenele. happy Cred că nu doar restul au fost aroganți cu mine, cred că și eu am fost cu ei. Oricum în relații cu oamenii nu are cum să fie doar vina unuia, că atunci când vă e bine, clar sunt două sau mai multe persoane, cam așa se întâmplă și când vă e rău, tot aceleași persoane au câte ceva de împărțit. happy

Dar tu spui că aveai și tu anxietate din asta?

Cum ai reușit să o stăpânești?

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus, munca. Sunt mai multe. Mie imi place sa ies sa ma deschid, expand, invart, explorez, etc. Cum? Pai stiu cum sa ma deplasez ce sa fac, etc. Vara trecuta am da inconjurul zonei de unde stau si ma opream la fiecare plaja in parte. Imi inchiream un scooter de pe acolo sau o bicicleta si ma distram. Eu de exemplu merg la cine, prajituri, etc., nu stau in casa. Pe acolo pe afara se ivesc ocaziile. Ele ma invita la o cafea, se fac ca au nevoie de ceva, imi spun amor cand ma duc sa mananc o prajitura. Plus ca si eu sunt educat si carismatic. Insa asta nu inseamna ca am aprobarea de la toti. Eu nu fac piruete, valuri, spectacole, nu epatez. Lucrurile astea vin pe prim plan din al doilea plan. Insa ce ti-am spus, sa te deschizi. Nici eu cand mergeam prima data la un restaurant sau altceva nu incepeam cu dreptul, nu aveam modale, etc. Sau daca stai mult in casa, parca atomii aceeia din casa se lipesc de tine si cand iesi afara iti trebuie un timp pana cand te adaptezi la un spatiu mai deschis. Insa pentru mine toate placerile astea sunt vanitate, aduc costuri. Cel mai bun este Iisus. Deci fiecare colt merita cercetat, te faci la inceput proasta ( de la intrebari si interigari se ajunge la stiinta) ca daca nu stii sa faci pe umilul nu vei creste. Vei crede ca le stii pe toate. Si incepi sa te rezumi la stadiul acela (esti multumita de tine). Palpai lumea, dai un pas in fals, si vei vedea ca nu moare lumea.

| DjSannan a răspuns:

Pentru prima problemă, este important să înțelegeți că gândurile negative pe care le aveți sunt o parte a anxietății sociale și nu reprezintă realitatea. Este normal să aveți astfel de gânduri, dar ele pot fi îmbunătățite prin terapie sau antrenamente de conștientizare. Încercați să vă concentrați asupra gândurilor pozitive și să vă amintiți că nu toată lumea se gândește la fiecare acțiune pe care o faceți.

Pentru a doua problemă, este important să luați în considerare siguranța dvs. atunci când conduceți și să nu vă grăbiți înainte să vă simțiți pregătiți. Dacă aveți probleme cu conducerea sau nu vă simțiți confortabil, puteți lua în considerare să întrebați pe cineva să vă conducă sau să apelați un serviciu de transport. Este important să nu vă puneti în pericol sau să puneți alți participanți la trafic în pericol.

Pentru întrebările 3 și 4, unii oameni pot găsi ajutor prin activități relaxante, precum yoga sau meditația, prin socializarea cu prietenii sau familia, prin petrecerea timpului în aer liber sau prin participarea la activități care le plac. Este important să nu vă blamați pentru situațiile în care nu reușiți să ieșiți din casă sau să faceți ceva - acest lucru face parte din procesul de învățare și de gestionare a anxietății

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Ohoohooo laughing) s-a dezlănțuit Mister Seba happy într-un limbaj colocvial. happy

Cu toate sau aproape toate te aprob. happy Cel mai mult însă îmi place că spui că Îl urmezi pe El și nu gura lumii happy Să știi că atunci când eram prea căzută sau ascultam prea mult de lume și tot simțeam că nu fac bine, venea o vreme în care îmi spuneam și eu lucrul ăsta happy că de fapt nu trebuie să ascultăm gura lor ci glasul Lui. happy Dar uneori e greu, cred că e și o lege a Domnului, suna cam așa "Să nu asculți de fariseii și falșii profeți" happy din asta poți interpreta multe. happy
O să-i caut și pe cei enumerați de tine aici, așa cum o fac mereu, când lași câte un nume de carte/filosof/gânditor/scriitor chiar film happy

Mulțumim, domnule Seba. happy

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru qathaliyn):

Superb comentariu. Felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Rock pur! Nu știu de unde aveți astfel de piese, dar îmi plac. happy De când caut un rock pur, nu dăsta de duzină. Evident că sunt ceva fană mai balade rock, dar oricum ar fi rock-ul este cel mai bun. happy Și nu știu în ce context ați utiliza dv melodia asta, dar pe mine una vibe-ul ăsta m-ar ajuta să am elanul necesar de a bate pe un țicnit din ăla care se ia de mine pe stradă. rolling on the floor)))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca ai un mesaj privat apropos de muzici. Incepusem sa scriu aici la un moment dat si am pierdut mesajul din diverse motive tehnice. Aici apropos de piese pentru batut indivizi, here you have one in my top 3: https://www.youtube.com/watch?v=V7A7av3vsG8&ab_channel=OsgoodsWorld
========================================
The cryogenic holocaust
Slows the disease
Give us all a taste of your miracle
We're thirsty for your medicine

The hate burns in our eyes
It's kill or be killed
It's in the nature of the human races' weak mind
To be exterminated by ourselves

Just stab their hearts for nothing
Your greedy soul screams in envy
Kill them all, release the anger
Weed out the weak, you don't need them

Weed out the weak

Exterminate the riff raff
No one will miss you anyway
Clean up the world with an iron fist
Start the harvest of the dead

There's no room for the weakened mind
There's no room for you
There's-a new religion coming around the bend
And it's called f*ck you

Just stab their hearts for nothing
Your greedy soul screams in envy
Kill them all, release the anger
Weed out the weak, you don't need them

Weed out the weak, stab them all
Weed out the weak

Just stab their hearts for nothing
Your greedy soul screams in envy
Kill them all, release the anger
Weed out the weak, you don't need them

Just stab their hearts for nothing
Your greedy soul screams in envy
Kill them all, release the anger
Weed out the weak, you don't need them

Weed out the weak