| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,
1. mă confrunt și eu cu o problemă, simt că nu pot ieși din casă ca să merg la o programare la un medic. Mă simt ca dracu și mintea mea se gândește doar la ce o să spună vecinii când o să mă duc la mașină (știu că pare aberant, dar mintea mea așa gândește în acest moment) cum mașina nici măcar nu e în spatele blocului mai ferită sau măcar în drept cu blocul, e vizavi de blocul meu și eu de când lucrez, m-am obișnuit că vin după amiază de la școală și după nu prea mai ies din casă sau noaptea dacă e pentru urgențe, și mi-e teamă să nu mă vadă vecinii mei, până acum zic eu, am reușit să stau destul de anonimă pe aici. Dar ideea că trebuie să ies ziua în amiaza mare în văzul tuturor ca să mă duc la mașină mă terorizează, uneori mai am feeling-ul ăsta și dimineața când plec la work, dar dimineața mă bazez pe faptul că e lumea mai somnoroasă și nu ne observăm unii pe alții. Ideea este că anxietatea mea socială acum este legată mai mult de mașină decât de mersul pe jos. Ceea ce vreau să spun este că dacă merg pe jos, îmi bag căștile în urechi și gata, uit de lume, dar când mă duc la mașina care oricum nu e chiar lângă scară, mă apucă toate nebuniile, mă anxietează crunt, mă simt paranoică, am impresia că lumea râde de mine mereu că gen "ia uite-o și p-aia, a luat și ea permisul, acum se duce numai cu mașina. Ăhhh, mai conduce și aia". Nu știu, mă încearcă multe stări.

Asta ar fi prima problemă.

2. A doua e faptul că trebuie să merg cu mașina în alt județ și trebuie să traversez astfel tot județul meu aproape, dar mă simt iar ca dracu, deoarece după toate accidentele nu mă mai simt ok să conduc, dacă o să fac iar accident mai și ninge, dar faza este că dacă nu mă duc la medic, mă voi simți și mai ratată, mă voi simți că nu am reușit să bifez la dracu, ceva atât de simplu, precum mersul la o programare. Dar chiar așa mă simt în acest moment ca ultimul om și nu înțeleg de ce? Deoarece în ultimul timp chiar îmi mergea bine totul. Dar mă simt ca dracu.

3. Voi ce faceți când nu reușiți să ieșiți din casă? Ce vă spuneți ca până la urmă să reușiți? Dacă nu reușiți în final, vă blamați, e un minus pentru voi?

4. Mai sunt pe aici și oameni cu anxietate socială așa de ieșită din comun sau cu gânduri compulsive că "ce o să creadă lumea?" Cum reușiți totuși să vă faceți treaba din societate?

5. Nu am chef de glume, chiar mă confrunt cu stările astea și chiar aș vrea un sfat ok. Știu și că sfatul oricum nu mă va ajuta, aici e clar că eu trebuie să mă ajut, dar nu știu cum sad uneori vreau doar să fug de tot ce înseamnă viață și chestiile ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Deci tragem linia si presupunem ca gata esti din lume ai devenit populara si primarul zonei. Controlezi perimetrul asa ca un caine care isi traseaza spatiul.
Nu o sa gasesti fericirea. Eu cand am incercare sa fiu din lume si sa fiu prieten cu ea, am avut doar obstacole. Eram comercial si tot timpul era unu care ma invidia si chiar mi-a spus ca eu eram in tot. Pentru ca eu l-am intrebat ce are cu mine si el mi-a spus asa. Ca sunt peste tot si in tot.
Cand eram din lume saream garduri de 6 metri ca sa ajunga la obiectiv, vorbeam cu femeile de serviciu ca sa imi implinesc obiectivul. Trebuia sa imi fac drum si sa trec prin mijlocul multimii, etc. De aceea nu este buna nici extrovertirea asta, trebuie o cale de mijloc. Pentru ca incidenta sociala este inminenta. Iar ca sa fii asa deschis vei avea multi dusmani care se vor simti deranjati, lasati in umbra, etc. Deci trebuie prudenta ca sa nu iti atragi raúl asupra ta. Nici prea discreta insa nici prea tímida. Eu cand merg la magazin si vad vanzatoarele ca se uita la seful lor si ii cauta aprobarea sau pedeapsa si dupa aceea decid si delibereaza sa faca un lucru corect le detest. Pe mine ma intereseaza cum vede Iisus si caut aprobarea Lui nu depind sau fac ceva doar pentru omul pamantean. Multi se numesc globalisti insa la o adica au valorile nationale, isi cauta propiul interés, nu ii intereseaza pe ei europa. Ceea ce spun eu aici nu vreau sa o iei drept referinta, mai bine ceri indrumare de la altcineva. Cauta cheia de la altcineva ca eu nu o am. Vezi A Man Called Otto cu Tom Hanks insa nu recomand stilistica argumentului. Pentru ca de-a lungul timpului literatura a suferit schimbari iar astea nu sunt tocmai bune. Daca intri in lógica lor iti formezi conceptia aceea. Insa trebuie citit si John Keats sau Tomas Moro care au alt stil si surprind si partile negative.

127 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Te împing eu să-ți faci curaj. Ai uitat că am kg extra?! laughing) E suficient un avânt și gata, boof laughing)

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai curaj sa ieși până la mașină dar-mi-te sa îți dai turn off vieții, pai fa ceva cu kg alea și hai sa ne luam că mă simt tare singur sad big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Calmate, amigo! big grin
Răzbunarea nu e pentru oamenii inteligenți, ce pnm mea măi Fanta, te credeam mai inteligent și mai puternic de atât. happy

Răzbunarea o văd arma oamenilor slabi, oamenii care nu știu să ierte în final sau dacă ei chiar nu pot să ierte, măcar să uite, să ia lecția, să o disece și să învețe din ea, că până la urmă viața despre asta este vorba, despre a aduna averi din astea materiale, pentru unii iar pentru noi ăștia ceva mai săraci financiar sau care strângem de la stânga să o ducem la dreapta, viața vine ca o lecție, o veșnică lecție.

Bine lecția vine de fapt pentru toți nu ține cont de finanțele unui om, doar că țin să cred că oamenii prea bogați, nu mai văd lecțiile din viață, dacă e sunt axați doar pe făcut bani, cum dracu să mai stea să mai analizeze ei ceva, să mai înțeleagă ei mecanismele din spatele experiențelor lor și al vieții, dar cei mai buni la făcut treaba asta, cred că suntem noi, majoritatea, oamenii din pătura de mijloc, care avem pase și pase, suișuri și coborâșuri, mai primim o recompensă în unele zile, apoi mai primim și câte o palmă, un pumn în unele cazuri mai grave un tacâm de tortură întreg rolling on the floor)) ei bine, din toate astea de noi depinde ce alegem și ce facem happy cu ceea ce am primit, învățăm din palme sau le oferim la rândul nostru ca proștii, și o zic foarte asumat când zic că da, dacă te răzbuni ești doar un prost și un rahitic mintal/fizic/spiritual, oamenii cu adevărat puternici ignoră sau și cei mai puternici ba chiar iartă, dar cum noi nu suntem Iisus, ci doar simpli omuleți, ne rezumăm doar la o iertare superficială și la ignorare, ignorarea persoanelor care ne-au făcut rău, nu ignorarea lecției, Fanta dragă! happy

Deci eu sper că nu vorbesc cu un Fanta rahitic și slab, ok? happy Te credeam inteligent și puternic, adică la dracu, până la urmă ai zis că ai supraviețuit fără job ceva ani buni și cu o bit*h de anxietate pe tine, acum e timpul să te ridici ca pasărea Pheonix din propria-i cenușă și să meargă în vârful cerului, alone, fără nimeni, dar și fără să-i mai pese de altcineva în afară de propria-i strălucire big grin evident fără totuși a cădea în aroganță. happy

Iar ca singură răzbunare pe care o vad cea mai eficientă și cea mai inteligentă, este propriul tău succes. Auziși? :/

Nu să dai în cap unui prost, ci tu să devii mai mult și mai mult decât prostul ăla care te-a călcat în picioare, dacă ai și puterea de a fi ceva mai bine pe toate planurile, plus că tu nu o să dai în cap, așa cum o făcea prostul/răul din povestea ta, claaar atunci te poți numi superior lor. happy Abia atunci. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

God! Am fost până și cerută de nevastă. rolling on the floor)))

Ai și tu dreptatea ta, Fanta dragă! laughing)

Îs prea fricoasă, dar tot e bine, măcar nu mă sinucid și deci poate am șanse să-mi salvez sufletul în rai. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

God! Lasă executatul de oameni și du-te și ocupă-te de viața ta, Fanta man, doar de viața ta, doar tu contezi pentru tine, dacă nu te ocupi tu de tine, cine naiba crezi că o să vină să se ocupe de tine laughing ș-așa oamenii sunt răi în secolul 21 și super individualiști, așa că, e scopul tău primordial SĂ TE OCUPI DE TINE, de îmbunătățirea ta happy sau tu vrei în final să te ocupi de cămătărie? happy

Dacă cineva te-a supărat și tu nu te-ai răzbunat spune o vorbă tot a lui God, că atunci El rămâne dublu dator la tine. Deci poate că God ni-i dă pe oamenii răi în viața noastră ca să vadă cum reacționăm, ca în final în funcție de ceea ce am ales să ne dea pe măsura faptelor și deciziilor noastre. happy

Să-ți spun eu acum că ar fi și ușor, te-aș minți deoarece oricât de educată și de pașnică par eu, eu le-aș suci beregata celor care-mi fac rău, mai ales gratuit happy dar după ce trece feelingul de vrut să i ucid, mă calmez și-mi dau seama că ei au venit cu o altă lecție, cu un scop mai mare decât cel din înțelesul meu, ăsta mai slab, deci îi las în plata Domnului big grin evident așa cum și eu plătesc pentru ale mele, doar nu oi fi eu perfectă pe Pământul Domnului, plin de păcătoși scoși din lut și care ne întoarcem tot în lut. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Era pe Ana Davila nr 13, lângă Cotroceni happy Faza este că nu m-am stresat prea mult cu căutatul adresei de acasă, deoarece știam zona ca în palmă, pe acolo mă duceam la faculta la psiho și vreo 3 ani aproape mă plimbam pe la Eroilor, Poli, Cotroceni, Afi, Grozăvești, știam zonele astea în mare, mă duceam pe jos dintr-o parte în alta a lor, știam și pe unde era facultatea de Medicină, dar doar că s-a schimbat mult Bucureștiul și chiar zona aia în câțiva ani, încât la naiba, habar nu mai aveam. Nu mai recunoșteam parcă nimic pe acolo. sad Oricum trecuse deja mult de la ora programării și nu mai avea rost, să o caut că oricum nu mă mai primeau. :/ I-am și sunat că zic să mă îndrume ei sau măcar să le spun că din cauza neștiinței, nu i-am găsit, măcar să-mi fi spus ce e de făcut, dar ai naibi nu au răspuns. sad

Oricum aștept să revină psihiatra de la mine din oraș din concediu, că a naibi, căutasem pe aici pe la mine, să fac programare, dar din două psihiatre niciuna nu răspunsese, iar unul era bărbat, dar nu m-am încumetat să merg la un psihiatru bărbat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ehhh, mai știi, poate ajungem în final pe alt drum, Fanta man. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Mulțumesc! happy
Știu ce zici, asta îi spun și eu minții mele mereu, dar ea nu gândește la fel. happy Are propriile gânduri eronate și idioate. Dar măcar mi-am făcut curaj și am supraviețuit, partea amuzantă și happy în final este că ieri când ieșisem nu mai era nimeni pe stradă, deși soarele era țanțos pe cer, nimeni pe drum, cred că după experiența de ieri, dacă mai aveam vreun dubiu că God ar exista, de ieri cred 100% în El. Doar El putea să lase strada goală când eu îmi făcusem curaj să ies. Ba chiar și bețivii care-s zi de zi, oră de oră, la magazinul de lângă casa mea, și stau la bârfe mai ceva ca femeile laughing mai ceva ca vânzătoarele de la mine de la magazin, mai ocupate sunt vânzătoarele, până și băieții ăia 2 care chiar sunt simpatici laughing dar vând la magazinul de lângă casa mea, cred că sunt mai ocupați și nu mai au timp să bârfească atât cum o fac bețivii de la cărciuma de lângă casa mea. laughing Dar ieri au stat toți ascunși. happy Deci am supraviețuit și nici accident nu am făcut, ba chiar am condus cu o mână aproape tot drumul deoarece în alta aveam boxa că o țineam la ureche să mi aud o prietenă, cu care vorbeam la telefon. happy Deci totul e bine când se termină cu bine. Dar păcat că nu am rezolvat și cu medicul, că de fapt pentru el am depus atâta efort și psihic și fizic, să ies în amiaza mare pe afară. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru carevaescu):

Ești din București sau de ce spui asta? happy

Și da, când Capitala va lua foc vă rog frumos să îndreptați poliția pe TPU la contul Patricia2020, să-mi identifice IP-ul sau cum naiba s-o numi, apoi să vină să mă aresteze. laughing

Și am condus cu 140 pe autostradă, și cu 100 prin Capitală, mă rog doar la periferie.
laughing

Dar vă iert oarecum că atunci când am vrut să virez să schimb sensul, un șofer drăguț mi-a făcut flash-uri să trec, m-o lăsat să trec liniștită, asigurându-mi și banda liberă. happy Am avut noroc în final. happy God o fost și el cu mine, veghindu-mi drumul. big grin

| Seba2013 a răspuns:

Sfat, chiar nu mai stiu ce ai spus ca am baut doua cupé de vin si am mancat un tomahawk. Plus ca i-am ascultat pe doi economisti care vorbeau ca valorile si filozofia nu merge cu economía. Du-te in Constanta si lucreaza intr-un hotel si fa strategi. Eu cand eram mai mic le facem capcane cu ate si galeti la vecini. Eram Grinci sau cum ii spune. Daca Iisus spune sa nu iti fie RUSINE cu el ci daca ai un lucru rational (luminos) cum ar fi sa mergi la medic, sa faci ceva pe ea rusine si lume si sa mergi la médic. Iisus spune ca multi din cauza rusinii nu pot umbla in lumina (in lucruri bune) Deci este o provocare care trebuie invinsa. Considera comentariul asta ca nu imi apartine ca nu vreau sa dau o imaginé proasta pentru cine reprezint (Dumnezeu). Imi aduc aminte ca atunci cand am intrat pe siteul asta a trebuit sa ma lupt cu capul sarpelui (al himerei) si sa fiu ca Belerofont adica sa ma ridic peste rusine si sa inving pe ala care stia sa scrie corect, altul era prea cu tabú si rusinos insa eu spuneam vulva si cealalta parte a barbatulului in termeni domnesti nu mai stiu cum se cheana. Asa da, am uitat era ceva de falos sau pe acolo. Deci invinge obstaculul ca eu te iubesc si stiu ca esti fata aceea de avea numele acela dintr-un mit. Hecate sau nu mai stiu cum. Deci si eu am fantezii ca ma cosatoresc cu tine. Noi ne iubim aici pe TPU si ii spargem pe dusmani. Deci esti importanta si ai prieteni. Acuma te las, ca ma cearta astia ca termina si inchide. Acum ma duc sa ma omor ca nu mai pot de rusine. Sa stii ca Seba2013 chiar daca aparenteaza serios stie sa rada de el si sa devina (nu stiu cum se spune) insa eu zic psihopat. Ma fac serios doar pentru intelectuali sa nu dea cu sabía in mine. Insa pentru mine sunt o piedica. Iisus este mai mare ca toate, si o nebunie de-a lui poate sa intreaca 1000 de intelepti si seriosi. Eu cand e vorba de Iisus ajung nebun. Rusine este atunci cand faci ceva rau (rusine pozitiva) insa cand vrei sa faci un lucru bun si perfect trebuie sa invingi rusinea (rusine negativa) si sa ai valoare, la minte se spune coraje, tupeu si sa invingi timiditatea. Insa nici chiar asa sa te avanti ci progresiv. Pentru ca in societate suntem mai multi si nu toti accepta sa te faci asa autoritar. Insa daca nu faci nimic gresit, sa nu iti fie rusine ci sa dai si cu pumnul atunci cand cineva te reprima in obiectivul tau. Trebuie prudenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

God! happy N-am înțeles nimic Mister Seba happy dar declarațiile frumoase pe care le spun oamenii, în orice limbă ar vorbi le înțelegem mereu, deci mulțumesc pentru vorbele dulci și frumoase din final, de asta și aveam nevoie, știam că scriind aici problema, nu o să zbor la mașină și pe șosea happy dar auzind că cineva, poate chiar un necunoscut îți spune o vorbă caldă, că mna, în clipele alea nu ți le poți spune nici tu ție, e tot ce ai nevoie și contează. happy

Acum că eu sunt și paranoică și te mai întrebi și dacă cine e în spatele contului e real sau nu, o spune că așa chiar gândește sau nu, e și ăsta un adevăr, dar sincer uneori când nu auzi vorbe dulci și încurajatoare nici chiar de la propria mamă, te agăți chiar și de ceea ce spun oamenii de pe TPU, chiar și de nu ar fi real. Dar în ciuda a tot ce am cunoscut despre oameni în viața reală, vreau să cred iar și iar în oameni, așa că am să te cred pe cuvânt când spui ceea ce spui. happy

Dar mai am încă de descifrat partea de început. happy Iar îmi dai dileme de descifrat. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea unde te crezi aici la examenul de bacalaureat, capacitate de scrii atât de mult? Asa de nevorbita ești? Deja mă enervezi ce s cu nuvelele astea? Poeta mea mai ușor cu rasp alea kilometrice că ne ia cu durerile de cap, direct la balamuc ne bagi sad

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt inteligent dar sunt foarte iubăreț din fire și foarte sincer, dar inteligent nu sunt chiar daca raspunsurile mele arata acest lucru nu sunt nici pe departe, eu am caracter, empatie astea sunt calitățile melehee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Fantaspirit a răspuns (pentru DracuIa):

Au apucături bipolare happy

| CleanHeart a răspuns:

Patri eu nu vin cu sfaturi
Am avut și eu episoade de astea mai ales în adolescenta dar am luptat cu mine și le.am depășit, acum sunt mai extrovertita ca extrovertiții așa că pune mana și lupta la arta " nu îmi pasă ce crede lumea "

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Mare dreptate ai! happy
Mulțumesc! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Owww, Fanta drăguțule, nu-mi aminti de bac :( acolo o fost luptă acerbă man, pe cât mai multe pagini :) nu mai conta că erai prost sau deștept, conta doar să ai pagini, cu cât băgai cât mai multe pagini, cu atât dădeai mai bine :)) ooo ce vremuri, acum că-mi aduc bine aminte și atunci voiam să sar pe geam :) apoi la faculta, în clasa în care am susținut eu examenul, ieșise o tanti de vreo 50 de ani cu 20 de pagini scrise, Fanta man, 20 de pagini :(( așa că taci cu bacul că mă apucă nostalgia dar și amintirea luptei de a scrie romane =)))))

Și sper că ai să ții cont și de sfaturile mele, Fanta dragă, tu ești mai inteligent decât un răzbunător prost, așa că lasă prostiile cu răzbunarea, man. :)

P. S. Dacă eu nu m-am răzbunat pe bărbăței la cât au râs de mine de-a lungul vieții, nici pe patroni când mă respingeau la interviuri, clar poți și tu să uiți de idioțeniile cu răzbunarea, sper că asta este valabil pentru toți TPU așii care mai au gânduri de razbunare. :)
Oricum ține cont că tot ce e menit să vină, la dracu de nu vine chiar de ai fi tu și cu stea în frunte. :) Așa că, dragă Fanta, dacă un prost era menit să apară în viața ta, să-ți facă rău, tot apărea. :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Ai dreptate domnule Dracula happy Eu una vă aprob laughing Dar o să iau comentariul dv ca pe un compliment happy

| Fantaspirit a răspuns:

Ok dmn profesoara happy

Răspuns utilizator avertizat
| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ai reusit, in timp nu va mai fi asa greu, trebuie doar sa exersezi happy Totusi condusul cu o mana ocupata nu e prea ok.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Normal ca trat te-au ajutat, pe anxietate inca nu ai dat de ala bun, dar sigur, e posibil sa fi rezistent la tratament, si atunci nu merge nimic.
Insa ti-am mai zis, nu ai testat ce se putea testa inca.

Pai nu...traumele nu dau anxietate direct, ele cauzeaza o picare de serotonina, dopamina, endorfine! Altfel nu merge, nu apare depresia si anxietatea daca alea-s ok.

Si medicatia este si pentru depresii si anxietati de la mediu, se numesc depresii anxioase reactive sau exogene.
Alea monreactive is alea fara leg cu mediu.
Si medicatia aia urca alea si consolideaza chestiile reparand ce a stricat trauma, de aia de multe ori omu scoate trat si ramane bine.

Si la decese, dar eu am testat asta.
Nu decesul tatalui iti da suferinta, intai pica alea si apoi.
Eu le-am ridicat! Si nu mai sufeream 95 %, aveam asa o parere de rau "s-a dus bunica, aia este...era bine sa mai fie".
Deci e f clar.

De ex daca alea urca mai sus decat normal cand moare tata, o sa te simti mai bine, e doar un exemplu.

Orice trauma comanda caderea alora, si in urma la aia apare problema.

Tu tot nu te potolesti...nu lasi mediu ala deoparte, vrei belele cu aia.
Nu te lasi pana nu vin 10 si te baga in spital doamne fereste, chiar daca pe moment e singur.
O sa zici ca nu conteaza, ba conteaza, ca nici nu mori, dar ai sa ai trauma de 5 ori mai mare si o sa fie o relicva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu te duci si la barbat? Au facut aceleasi studii si femeile si barbatii.
Fa programare si la una din alea de la tine totusi.

Te-ai plimbat prin Bucuresti dar nu s-au schimbat asa multa in maxim 7-8 ani.
Nu au raspuns ca asa este la clinici, de multe ori nu raspund.
La psihiatra trebuie sa te duci acolo.
Sau du-te iar in Bucuresti daca stii unde este. In mod normal trebuia sa te duci ziua asa ca sa vezi unde e, si cand te duci, sa stii sigur unde.
A fost lipsa de organizare la tine cam, atata tot, si haosul din clinici.

| timidu89 a răspuns:

MIE MI SE RUPE DE LUME, CAND E NEVOIE MA DUC LA DOCTOR SAU UNDE AM TREABA. Mergi cu un autobuz daca te temi de accident. Nu sunt in tema cu ce ai patit, ai anxietate gava rau, daca ai permis ce iti pasa tie ce spune lumea de tine? Ai mers la vreun terapeut vreodata? Probabil iei si pastile pentru anxietate sau nu?

| carevaescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Saved by șofer drăguțlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Pastile nu iau, deoarece abia acum am decis că e momentul să merg la un psihiatru care să-mi poată da pastile.

La psihoterapeut merg deja de vreo 3 ani, dar tot simt că nu s-a schimbat cine știe ce, mai ales cu anxietatea în spații prea aglomerate sau cu bărbații, așa în rest sunt ok, pot să fac cumpărături, să mă duc oarecum la muncă, să mai și vorbesc mai rar dacă situația o cere, chiar prin mulțimea de la școală și pe la ședințe, dar atât.

Dar mulțumesc! happy

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anxietate de asta cand trebuie sa ne expunem fata in fata (momentul adevarului) toti avem. Ca ce spune ala, ce pararé are, ma accepta, respinge, etc. Mai ales daca avem un ego foarte mare. Nu vom accepta dezaprobarea. Sau daca esti la varsta la care vrei sa spargi gheata.
Tu crezi ca toti sunt ca in singura casa cu multa familie, sau medici, avocati, etc. Multi de aici stau in canale insa tu ti-ai creat un halo gresit. Eu stiu sa fac si comentario pesimista si negativiste contra utopiei. Mai bine de duci la vecinul care iti este aproape si sta in partea cealalta a peretelui si il inviti la o prajitura. Asa nu te mai stresezi atat. Noi oricum aici pe TPU cand vorbesti tu, tacem si te asculta. Iti dam dreptate 100% chiar daca tu vrei doar 99%. Pe mine m-a ajutat viata laborala sa am mai multa incredere ca si eu eram tot asa. Depinde si de ipostaza nervii astea. In unele eram calm si degajat in altele nu. Eu cred ca nu trebuie sa fortezi argumentul ci sa te stracori subtil sub piele. Insa trebuie sa ai ocazii iar in ziua de azi nu se mai gasesc. Toti traim izolati si singuri dupa statistici.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ai nevoie de echilibru, ai nevoie de prezența permanentă a unui bărbat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Eu fug de ei și tu remediul ăsta mi-l recomanzi?
Deși da, cam așa se vindecă fobia, stând în fața pericolului.