| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, 13 ani, 1.65 și 49 kg. Vreau sa mă mențin pentru ca am slabit 20 de kg. Eu de obicei mananc pe zi maxim 900 de calorii și beau foarte dar foarte mult lapte pentru ca îmi place și mie mi se pare sănătos. De exerciții fac cardio vreo 10 minute și alerg. În ritmul ăsta as putea sa mă mențin sau dacă nu sa slabesc? Pe zi mananc vreo 2 mese la micul dejun cereale simple cu lapte 0% grăsime la prânz poate o banana sau un alt tip de fruct.
Astazi am mâncat pe la ora 7 dimineața o cana de lapte cu niște cereale și acum pe la 10 am mâncat vreo doua lingurițe de iaurt tot așa cu puține cereale. Astazi am alergat vreo 3 km, și o sa mai fac niște exerciții cardio.
Va mulțumesc ca ati citit! Răspunsul care m-a ajutat cel mai mult va fi răsplătit. Va rog nu mă judecati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaIordache a răspuns:

Buna. Tii un jurnal alimentar si stii ca mananci pana in 900 de calorii? Sau le aproximezi?
Oricum ar fi, parerea mea este ca sunt foarte putine. Vei slabi mai mult de acum incolo si partea proasta este ca vei slabi din masa musculara daca o sa continui asa.
E foarte bine ca alergi. Sfatul meu ar fi sa mananci putin mai mult dar sa ai grija ce mananci.
De exemplu sa nu mananci dulciuri si alimente bogate in zahar, ca sa nu te ingrasi: http://nutriblog.ro/1844/alimente-prea-bogate-carbohidrati.html
Si in schimb sa mananci multe proteine ca sa iti pastrezi sau chiar sa cresti masa musculara: http://nutriblog.ro/......deloc.html

Bafta!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa te critic dar nu e foarte bine petru sanatatea ta.Acum daca tot ai kg astea asta e dar nu incerca sa mai slabesti sau sa iti faci griji daca iei un kg in plus.O sa mai cresti si indiferent ce vei manca, corpul tau o sa se dezvolte mai devreme sau mai tarziu si nu ar trebui sa ii impui sa faca asta.Mananca 3 mese pe zi normal si cat simti nevoia.Mananca mancare petru ca ai nevoie de proteine, calciu etc nu te mai ingometa ca o sa ajungi bulemica si apoi anorexica

| CleanHeart a răspuns:

Felicitari pentru kg da-te jos!