| anonimul0724 a întrebat:

Am 15ani 1.85 99kg.
E rau ca sar micul dejun?
Adică in general am 2 mese.
Eu sunt la o cură de slăbire la care am exclus pâinea, dulciurile si sucurile.
Eu la prânz mănânc o supa si felul 2 care este bazat in principal pe carne.
Si seara iar ceva cu carne o omletă, poate niște lapte cu cereale, un iaurt.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AkyMinowara a răspuns:

Scoatre omleta seara. ouale se digera greu si seara e indicat ceva usor. carnea fripta sau fiarta, nicidecum prajita in ulei sau grasime. (unt). seara fructe iar ce ai scris tu pentru seara sa fie dimineata.
in conditiile in care ai un regim alimentar restrictiv (indiferent de motive: medicale sau nu, nu conteaza) nu e indicat sa suprimi masa principala.
masa de dimineata aduce aportul principal de nutrienti, vitamine si saruri in organism.
ideal ar fi sa imparti cantitatea totala zilnica in 3-5 portii mai mici complexe (sa aiba cate putin din toate, nicidecum sa lipseasca ceva - toate sunt necesare organismului).

| Cosmin86 a răspuns (pentru AkyMinowara):

Seara fructe? Fructele au zahar (fructoza) care ingrasa ca orice tip de zahar, clar le eviti seara.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu simți că ți-e prea foame, poți fără mic dejun.
Unii spun că totuși, dacă mergi la școală, faci muncă intelectală, creierul are nevoie de ceva energie.
Așa că parte din ce mănânci seara să transferi dimineața, de exemplu iaurtul.

| ChristianKalman a răspuns:

Salut! Nu, micul dejun este chiar cea mai importantă masă a zilei. Ceea ce mănânci seara ar trebui să mănânci dimineața. Cele trei mese ale zilei nu îți vor strica dieta, ci cantitatea pe care o mănânci ar putea.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Vrei sa slabesti, dar nu vad unde scrie de sport laughing
Trebuie sa faci niste exercitii asemanatoare cu incalzirea de la ora de sport in fiecare zi.