| anonim_4396 a întrebat:

Salut, astazi am mâncat cam mult pana acum la 13:04 mai exact niște cereale cu lapte o gustarica si o banana. Chestia e ca am făcut sport intre aceste mese și tot cred ca am mâncat mult. Dacă fac mult sport, gen alergat, cardio o sa pot da puțin din caloriile pe care le-am mâncat astăzi. Eu mă rezum la maxim 900 calorii pe zi și nu mananc deloc seara. Astazi nu o sa mai mănânc nimic de acum pe la ora 13:00.
Deci as putea sa fac acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Care este problema ta si care obiectivul de atins? Ce BMI ai? Ce,, parametri" ai (inaltime, greutate, sex, varsta)?
Este vorba de un proiect de durata mai lunga sau ceva de moment?
,, cereale cu lapte o gustarica si o banana" - depinde de cantitati. S-ar putea sa ajunga pentru un mic dejun.
900 calorii pe zi. De unde, cum si de ce ai stabilit acest barem?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru ALGator):

Ce barem ca asta-i infometare curata. Mare ti-e gradina Barbosule. Au tot ce vor la un click distanta si ei fac numai prostii.

| ALGator a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Noroc ca unii au inventat apa. Apa,, plata".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne ca multi prosti sunt pe lumea asta.900 calorii pe zi? Medicii recomanda 2500. Daca chiar esti prea grasa, du-te la un nutritionist

| Kiwibibilă a răspuns:

Nu esti normala la cap.

| CristinaIordache a răspuns:

Buna. Din putinele informatii oferite, nu poate nimeni sa iti spuna daca ai mancat prea mult sau nu.
Pot insa sa iti spun ca ai nevoie de 1200 de kcal pe zi fara sa faci nimic miscare: http://nutriblog.ro/1958/ce-sunt-caloriile.html
Daca o sa cobori sub 1000 de kcal, singurul lucru pe care il vei obtine este ca vei consuma din masa musculara.

Mai bine ai grija la ce mananci, este mai important chiar si decat cat mananci. Daca vrei sa slabesti, iti recomand sa mananci mai putin carbohidrati, cum sunt dulciurile, zaharul, fructele.
http://nutriblog.ro/1844/alimente-prea-bogate-carbohidrati.html

Si in loc de asta sa mananci mai multe proteine si grasimi sanatoase care te ajuta sa slabesti, alaturi de miscare bineinteles.
http://nutriblog.ro/......deloc.html

Bafta!