| Hortion a întrebat:

Hei TPU, acum 3 saptamani ma tot intepa inima, am fost la medicul cardiolog, aveam o lipsa de calciu si magneziu dupa, pe data de 27 decembrie a inceput sa ma doara. Am fost la medic mi-a luat pulsul (Nu am fost la medicul cardiolog pentru. ca nu era deoarece m-am dus la 3:25 dimineata), si a zis ca nu am nimic, si aceasta durere apare ca m-am inaltat foarte repede.A trecut un timp si tot aceeasi durere ca o arsura, apasare, si ca o gheara in mine. Am dat un Search pe Google si cica as avea "Angina Pectorala". Si medicul a zis ca n-am nimic? Stiti vreun medicament sau tratament pentru ea?

Cel mai ajutator raspuns are FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti avea angina pectorala, ea este o problema a oamenilor varstnici data de ingustarea vaselor cardiace prin ateroscleroza. Nu poti avea aceasta problema inainte de 35-40 de ani (si asta doar exceptional). Iar durerea din angina pectorala nu poate dura mai mult de cateva ore, in nici un caz zile intregi. Problema ta este una de tip psihologic, de fapt faci niste crize ed panica, pe fonul adolescentei si a lipsei de calciu si magneziu (care sunt date la adolescenti de statul prea mult in casa si de o alimentatie dezechilibrata). Tratamentul e mult mai simplu: minim doua ore de miscare in aer liber in fiecare zi, alimentatie sanatoasa care sa includa numai lactate de buna calitate, fructe si legume proaspete si mancare gatita in casa, fara nici un mezel, conserva, semipreparat, fast-food, suc sau dulce cumparat si cat mai multa activitate fizica si psihica (fara perioade de leneveala la TV sau calculator)

| Hortion explică (pentru Brigaela):

Poate fi din cauza ca am o nara infundata de 3-4 luni?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Hortion):

Bună.
Nara înfundată o rezolvă medicul O.R.L., iar controlul cardiac fă-l mai amănunțit, s-au înregistrat cazuri ca adulții de doar 25 de ani să facă infarct, nu vreau să te sperii dar ai grijă de sănătatea ta!
Pa, pa.

| Hortion explică (pentru Legiuitoarea):

Am mai facut un control m-a ascultat la inima, Si a zis ca sunt curat la inima. A zis ca s-ar putea sa am ceva la stomac... Si cred ca asta e. Acum i-au niste pastile si daca nu se opreste durerea a zis sa ma ma duc din nou.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă alt cardiolog, ai nevoie și de un E.K.G. de efort.
NU tratăm noi, aici pe site!
Pa, pa.

| Hortion explică (pentru Legiuitoarea):

Macar aceasta durere e periculoasa?