| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si cred ca sunt schizofrenica. Vorbesc des singura. Cel putin asta imi spuneau mereu oamenii din jurul meu. De fapt eu vorbesc cu anumite "persoane" ca si cand in mine ar exista mai multe, nu doar eu. Prefer sa fiu singura si sa vorbesc de multe ori cu "eul" meu. Sunt destul de maniaca si nu renunt usor la idee deja fixata. Pot spune ca am dubla personalitate deoarece pot fi in mai multe feluri : sunt draguta, linistita, politicoasa cu cei din jur insa din cel mai mic lucru care nu-mi convine ma enervez si nu ma mai pot controla, simt ca vreau sa distrug tot ce e injurul meu, inclusiv persoana care ma enerveaza. Voi ce parere aveti? De ce sufar? E schizofrenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Safire17 a răspuns:

Deci, poti fi schizofrenica sau poate sa fie din cauza stresului. Poate cei din familia ta / cercul tau de prieteni sunt suparati / deprimati si te "streseaza" si pe tine (ca sa spun asa) sau poate chiar tu esti suparata sau deprimata. Cand vorbesc despre DEPRESIE nu glumesc sau imi bat joc, e chiar normal, mai ales toamna. Alta "boala" de toamna este anxietatea, care e cea mai des intalnita! Aici ai detalii despre schizofrenie : http://www.sfatulmedicului.ro/......frenia_110

iar aici despre depresie: http://www.sfatulmedicului.ro/......ologica_18

Sper ca te-am ajutat! Si da, poate fi schizofrenie.

| ZoeyMe a răspuns:

Fa bine si data viitoare sa dai un search pe google inainte sa postezi.Ce ai tu in nici un caz nu e schizofrenie.Toata lumea vorbeste cu,, eul'' sau, adica mediteaza si unii chiar cu voce tare.Si daca te aprinzi repede nu este dubla personalitate.Cauta aici sa vezi adevarate simptome:

http://forum.romedic.ro/sub_cat/Psihice_0189.html
http://forum.romedic.ro/sub_cat/Tulburari_psihice_0116.html

Poate o nevroza, dar sa nu exageram.

| TotLora a răspuns:

Eu cred ca te uiti la prea multe filme pe care nu le poti intelege in profunzime si acum doar incerci sa o faci pe interesanta dar nu ti-a iesit decat o postare stupida.

| Sânzăăă a răspuns (pentru TotLora):

Ce idioată şi arogantă poţi fi, dacă sufera de personalitate disociativă?:]
Voi chiar nu gândiţi când un om vă cere ajutorul?

| iFollowRivers a răspuns:

S-ar putea sa fie o tulburare de personalitate disociativa (boala personalitatilor multiple)...

Pe de alta parte, ar putea fii si schizofrenie: Schizofrenia reprezinta un grup de tulburari psihice in care realitatea este interpretata in mod anormal. Schizofrenia se caracterizeaza prin halucinatii, delir, comportment si gandire dezorganizata. Persoanele cu schizofrenie se izoleaza de ceilalti oameni si de activitatile din jurul lor, retragandu-se intr-o lume interioara marcata de psihoza.
Contrar credintei populare, schizofrenia nu este acelasi lucru cu personalitatea scindata sau personalitatea multipla. In timp ce cuvantul "schizofrenia" inseamna "minte-scindata", ea se refera la o tulburare a echilibrului emotiilor si gandirii.
Schizofrenia este o boala cronica, ce necesita tratament pe toata durata vietii. Dar datorita noilor medicamente, simptomele schizofeniei pot fi ameliorate, permitand pacientului sa aiba o viata productiva si placuta.
Tu stii in care te regasestihappy

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Si eu sunt cam la fel, dar mie mi se pare uneori ca aud chestii sau vad. Oricum. daca si tu esti la fel, surori schizofrenice pe viata laughing straight face

| maya1 a răspuns:

Nu,esti doar la pubertate si putin rasfatata.

| RockSmackdown a răspuns:

Nu nu cred mi se pare doar personalitatea ta lucrurile merg astfel pai tu esti genul de persoana care vrea sa mearga pe drumul ei fara ajutor si te regasesti cel mai bine in tine sau poate se datoreaza faptului ca nu ai prieteni adevarati =I atunci incerci sa decizi singura ce cale sa alegi.Ar mai fi un singur lucru poate ai probleme in ceea ce priveste comunicarea cu mama sau parintii tai atunci alegi sa te inchizi in tine si sa fii cea mai buna prietena a ta.consideri ca numai in tina poti avea incredere Daca tu consideri raspunsul meu bun da Funda!