| Anisoaraaaaa a întrebat:

Hei TPU, am 14 ani, 55kg si 1, 61 m.Vi se pare ca sunt grasa? Am burta si picioare (bulane)urate...Nu prea suport sportul, de la mancare ma pot abtine(am tinut dieta, am slabit putin dar ceva sa ma simt multumita nu, desi a fost cam drastic), dar nu prea suport exercitiile.Mai fac cateodata cand am multa energie, dar asta e cam rar, sau cand observ ca am mancat prea mult si mi-e frica sa ma ingras. Putin ajutor? de sala nu am bani, iar pe pastile nu dau bani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, NU cred că mai trebuie să slăbeşti.

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să ții la tine însăți mai mult decât la plăcerea de a mânca.

Sănătatea nu e totul dar fără sănătate, totul e nimic.

Cred că ești în grafic, dar poți să te menții fără sală și pastile. Poți să-ți vezi singură punctele slabe... și să le corectezi în timp. Graba strică treaba. happy

| Zoey112 a răspuns:

Eu nu cred ca esti grasa mi se pare ca esti potrivita dar trebuie sa te mentii asa.
Nu manca seara tarziu si incerca sa mananci chestii sanatose. Daca nu iti place sa faci exercitii si chestii din astea mergi cu bicicleta pe afara cu prieteni sau cu rolele, va fi distactiv si o sa iti si menti silueta.

| MiculFaraon a răspuns:

Daca mai dai jos 4-5 kg, vei arata perfect, adica vei avea greutatea perfecta la inaltime ta. Pa-pa.

| S3S3an a răspuns:

Foarte ciudat mie mi se pare ca esti normala totusi inca ai putea slabi 5 kg si te-as sfatui sa slabesti burta stiu ca nu chiar ti-am raspuns la intrebare dar bafta