| Tourniquet a întrebat:

M-am pus pe slabit si nu prea ma pot tine. crying
Am facut burta mai mare ca anul trecut si deja doi oameni pe strada mi-au zis ca-s gravida. Nu mai suport. Majoritatea rad de mine ca sunt grasa, inalta. Am 1, 77 si vreo 70-80 si ceva de kg.
Am mancat acum la micul dejun 2 sandwichuri la toast cu sunca de praga si cascaval + un ceai de musetel cu multa lamaiae. Credeti ca e grav? Si ideea e ca eu nu-mi pot stapani pofta de dulciuri, pur si simplu nu pot. M-am saturat. Sunt urata din cap pana in picioare. Baietii cand ma vad pe strada rad de mine, pana si unele prietene...
M-am saturat crying. De stiut pe role sau pe bicicleta sa merg, nu stiu. Am fost acum 2 ani la sala si ma duceam obligata si mi s-a facut rau acolo si nu am fost crezuta si de locul ala am o scarba totala deci nu mai vreau sa ma duc. De alergat nu pot alerga mult ca eu respir pe gura si am amigdalele scoase si am o durere in gat de mor.
Intotdeauna am fost descurajata. sad
Vreau si eu sa arat bine ca toate celelalte fete, ca nu am trasaturi urate, doar ca am burtica si sunt grasa la picioare (bulane)
Va rog dati-mi un regim in care sa pot renunta si la dulciuri treptat.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Buna. In primul rand nu exista NU POT, ci NU VREAU si crede-ma ca vorbesc din proprie experienta. Aceiasi problema o am si eu. Am 1, 77 si am avut 84 de kg.Mereu de ma apucam de diete, insa tineam strict de luni-vineri si in weekend bagam in mine zici ca nu-mi mai vazuse neamul mancare.Mereu ziceam ca lasa ca daca mananc azi nu patesc nimic ca tin cura cu o zi mai mai mult si daca sa zicem ca ma apucam de mancat marti mancam ca vaca pana duminica seara, spunand ca ma apuc de lunilaughing. Asta vara de exemplu slabisem chiar bine : nu mai mancam dupa 6 seara, fara dulciuri, grasimi, paine etc + ca mergeam in fiecare dimineata la alergat, insa prin august m-am lasat si am pus kilogramele la locsad. In octombrie, pe 16 daca nu ma insel a aparut un nou sport in oras la mine si anume kangoo jumps, instructor fiind profu' meu de sport si am inceput kangoo jumps.La inceput ma asteptam sa cada kilogramele de pe mine precum frunzele din copac toamna.Cand am inceput sa fac kangoo jumps continuam sa mananc la fel de mult si chiar ma si ingrasasem, dupa care organismul s-a obisnuit si am inceput sa mai dau jos, nu mult ce-i drept, insa important era ca dadeam inapoi din greutate.Deja am 6 luni de cand practic acest sport, unde ela inceput ma duceam din obligatie si ma apuca groaza cand trebuia sa merg pentru ca nu eram obisnuita cu un sport atat de intens, sedentara fiind.Intr-o frumoasa zi din martie mi-am luat inima in dinti si am zis: gata nu se mai poate, trebuie sa slabesc si am inceput cu dieta.Am exclus in fiecare zi cate un "aliment dusman" si am trecut la treaba.Prima saptamana a fost infernala, dar pe urma m-am obisnuit.Sincera sa fiu nu stiu cate kg am slabit penbtru ca merg luni sa ma catanresc, insa toti cunoscutii imi spui" Vaaai, da ce ai slabit".Ti-am spus povestea mea pentru a vedea totusi ca se poate.Gandeste-te si tu ca esti bolnava(doamne fereste) si ca ai anumite restrictii alimentare si daca le"furi" mori(eu asa am facut).Si nu este suficient sa vrei, trebuie sa-ti DORESTI sa slabesti.Si in legatura cu sportul... nu vei reusi sa dai kg jos daca nu faci cardio(jogging, sarit coarda, kangoo jumps, etc) nu trebuie sa te mai gandesti la sport cu greata, ci trebuie sa-l consideri aliatul tau in aceasta lupta crancena! Trebuie sa lasi la o parte lenea si sa treci la treaba! Si lasa la o parte dulciurile fac foarte, foarte mult rau.Si daca ti-e neaparat pofat de ceva dulce mananca un baton Fintess sau unul Fibrobar si fructe, multe fructe, sau poti manca 2 patratele de ciocolata amaruie cu 75 % cacao si cand mergi la scoala(acolo fiind tentatiile mari) nu-ti lua bani la tine, daca ai cheltui, daca nu, nu, ci ia-ti la tine un fruct sau un iaurt natural.Mananca cat mai multe salate, iaurturi, oua fierte si carne slaba.Nu asocia niciodata proteinele cu carbohidratii! si lasa sunca si cascavalul pentru ca ingrasa foarte mult. Dimineata mananca fructe si un iaurt sau chestii de genu! Daca vrei sa mai vorbim in legatura cu acest subiect. Lasa-mi id-ul tau pe privat. Spor!

| denis987 a răspuns:

Salut. Uite daca ai spatiu in casa sari coarda (arde mai multe calorii decat alergatul), cumparati o bicicleta medicinala sau o banda pentru alergat. Si eu am slabit 3 kg dar am mancat si dulciuri, cartofi prajiti uneori insa cu limita. si incerca sa nu mananci cu paine! faci si o economie si slabesti prin astabig grin nu incerca sa faci abdomene pentru a da jos burta deoarece nu ajuta. Incearca sa reduci portile de mancare, sa mananci multe fructe, legume si iaurturi. Stiu ca era o dieta prin care puteai slabi 1kg pe zi. am sa o caut si am sa revinbig grin Iti urez succesbig grin

| denis987 a răspuns:

Uite aici o dite insa cred ca va fi greu de tinut:

- Ora 8:00 – 1 cafea.
- Ora 10:00 – 2 oua fierte
- Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
- Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
- Ora 16:00 – 1 mar
- Ora 18:00 – 100 g branza slaba
Se slabeste 1 kg/zi.

| zZAlexandruZz a răspuns (pentru denis987):

laughing)) dda-ti foc cu reteta asta nu vezi cate calorii are? pune 0.400 gm pe zi cu reteta ta...

| denis987 a răspuns (pentru zZAlexandruZz):

Ai tu una mai buna?happy

| zZAlexandruZz a răspuns (pentru denis987):

Da, fara mancare care contine calorii animale... calorii vegetale.

| denis987 a răspuns (pentru zZAlexandruZz):

laughing) foarte explicit. chestia asta o putea spune un copil de 8-9 ani

| zZAlexandruZz a răspuns (pentru denis987):

Bine ca ai fost tu ala destept laughing)

| DaCumSaNu a răspuns (pentru zZAlexandruZz):

Daca esti prost si viata-i grea.

| SaBriinaa a răspuns:

Doamne! De ce vrei sa te chinui prin cure de slabit?(te ingrasi si mai mult).In primul rand, cui ii pasa ca esti mai plinuta? De ce sa iti fie rusine? Nu toti oamenii sunt perfecti si esti frumoasa in felul tau, frumusetea naturala.Ar trebui sa te amuzi cateodata pe seama asta deoarece te face sa te simti mai bine.Si ce,sa te infometezi>? Parerea mea e ca ar trebui sa inveti acele sporturi pe care nu le stii si sa te plimbi,sa te joci cu mingea(un anumit sport),sa inoti, sa fi fericita si vei vedea ca vei slabi de una singura.Iar daca vei naste vei vedea ca vei slabi. Poti sa mananci carne, nu e o problema, dar regulat si uitete pe internet, sunt o groaza de salate!

| BellaKiოNana a răspuns:

Pai maninca in fiecare zi de toate, dar in cantitati foarte mici, poate sa ajutehappy

| Tzukushi a răspuns:

Citeste despre cura mea de slabit

http://www.sfaturilemariei.com/......oi-folosi/

| GreenEyed a răspuns:

Nu te mai lua dupa ce zic ceilalti.Si eu sunt inalta si unii critica sau se uita urat.dar sincer stii de ce?! Pentru ca sunt invidiosi! Nu ma crezi?! Well...am o prietena mult mai mica decat mine(ca inaltime) si a spus ca e asa de invidioasa pe mine datorita inaltimii..ca ar vrea sa facem schimb daca ar putea.Noi nu suntem nevoite sa purtam tocuri ca sa fim si noi la inaltimea oamenilor din incapere..nu trebuie sa ne gandim ce haine ne fac sa parem mai inaltewinking. Sunt multe avantaje.In legatura cu slabitul. uite cum te poti motiva:gandeste-te ca daca slabesti poti sa te duci sa faci modelling si sa moara restul ca te-au criticat.hee hee.In legatura cu uratenia ta..sunt sigura ca asta e doar din cauza ca cei din jurul tau te-au facut sa-ti pierzi increderea in tine.Esti frumoasa deoarece esti unica!

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns:

Renuntarea la dulciuri este in primul rand renuntarea la o placere. Creierul nostru este facut astfel incat atunci cand mancam dulce sa simta satisfactie si placere. Asta pentru ca alimentele dulci se gasesc greu in mod natural si aduc energie rapida si usor de asimilat. Si cum niste milioane de ani procurarea hranei a fost o problema pentru animalul numit "om"… acum, cand mancarea e usor de procurat profitam de ocazie si ne indopam cu alimente dulci, care ne dau o satisfactie mare, insa vin cu multe calorii inutile.ca sa renunti la dulciuri mananca multe fructe si cand iti vine pofta de dulciuri pregateste ceva delicios de fructe de ex o salata, un sake de fructe sau pur si simplu manancale asa proaspete! vei vedea ca functioneazatrebuie sa te obisnuiesti sa mananci mai multe fructe proaspete, sa arunci orice dulce pe care il ai prin casa si sa reduci treptat consumul zilnic dedulciuri, astfel incat organismul sa nu resimta brusc aceasta schimbare. Spun ca nu este bine sa iti doresti sa te ingrasi sau sa slabesti brusc, deoarece corpul tau nu v-a avea timp sa se adapteze frumos la noua situatie si acest lucru se va vedea pe pielea ta, deoarece vor aparea vergeturile.m-am hotarat sa nu mai mananc seara foarte mult. Am mancat atat cat am simtit ca am nevoie. Am schimbat sucul pe care il serveam toata ziua cu apa plata, nu ca sa slabesc ci din ratiuni economice, am considerat ca, cheltuiesc foarte multi bani pe zi pe acest lucru. Am mancat peste la conserva, piept de pui fiert cu salata, multe fructe si mult iaurt. Dar am mancat si pizza, o data pe saptamana. Cum de am mancat pizza si totusi am slabit in acelasi timp? Am auzit un doctor foarte bun spunand o data unei paciente care dorea sa tina o dieta dar careia i se facea rau numai la gandul ca 'nu va mai putea gusta ciocolata'. Doctorul i-a spus ca poate sa manance ce pofteste (o ciocolata sau o prajituri, sau o pizza )o data pe saptamana cu conditia sa nu mai faca alte excese in acea saptamana. Ceea ce este foarte inteligent dupa parerea mea. Dar daca nu reusesti:http://cumsaslabesti.ro/vanzare.html
http://www.googleadservices.com/......agead/aclk

| debby2000 a răspuns:

Pai nu mai manca foarte mult limiteaya-te la doar doua mese pe zi(nu sari peste masa de dimineata caci nu o sa te ajute prea mult).
Fa mult sport, daca ai posibilitati du-te chiar la o sala de sport.RENUNTA la dulciuri! Nu uita, ele sunt inamicul tau! Mananca salate de fructe sau legume si sa nu bei sucuri(carbogazoase), incearca sa te limitezi doar la apa. fundita TE ROOOOOGhappyhappyhappyhappyhappyhappy:*:*>big grin

| zZAlexandruZz a răspuns:

De ce nu vrei sa mergi la un medic nutritionist? iti faci o programare, apoi iti vei face toate analizele si in dunctie de analize vei incepe regimul dat de el, iti va face un meniu care trebuie sa il ti obligatoriu si in maxim 2 luni slabesti cam 10-15 kg.

| zZAlexandruZz a răspuns:

Pentru o fata de inaltimea 1.77 m greutatea de 7080 de kg este foarte mare. ce ai mancat tu la micul dejun a fost foarte mult. Incearca sa mananci o felie d epaine graham atat, fara care doar cu legume proaspete, ceai neindulcit este sezonul fructelor si legumelor fresh, verzi. incearca sa renunti la unt, margarina, carne, etc. ai nevoie de proteine vegetale care te vor face sa slabesti, proteinele animale te vor face sa te ingrasi. ai grija de viata ta, ca daca tu nu ai grija, cine sa aiba? nu trebuie sa mergi la sala sa slabesti asta este o idiotenie completa care numai tampitii o pot spune. trebuie sa ti un regim cat de cat echilibrat daca vrei sa faci asta e treaba ta, daca nu vrei o sa ajungi foarte grav.

| zZAlexandruZz a răspuns:

Bai, fata asta are nevoie de ajutor specializat, nu te lua dupa sfaturi, mergi la un doctor nutritionist, grupa ta de sange nu permite sa ti tot felul de diete si sa manci tot felul de alimente, daca vrei sa ti cont bine daca nu iar e bine.

| Daniel_Luta_1994 a răspuns:

Nu mai manca paine fai fetito

| Alessya90 a răspuns:

Buna! Stiu exact cum te simti. Si eu sunt mai plinuta, am 1, 70 inaltime si 74 de kg. De 2 zile am renuntat la dulciuri si la paine. Mi-a fost foarte greu pentru ca imi plac foarte mult dulciurile, dar in dimineata asta m-am cantarit si nici nu mi-a venit sa cred ca am slabit 2 kg. M-am abtinut foarte greu sa nu mananc dar ma gandeam cum voi arata si eu slaba si m-am ambitionat. Inca continui sa fac asta pentru ca vreau sa slabesc si mananc fara paine, absolut orice nu contine fast-food( cartofi prajiti...grasimi). Sper ca vei reusi sa ajungi si tu la greutatea dorita! P.S. fa ceea ce ti-am spus macar 2 zile si vei vedea rezultate. Daca iti convine continuo, iar daca nu...

| Alessya90 a răspuns (pentru Alessya90):

Nu manca dupa ora 19:00

| drinna a răspuns:

Salut!
in primul rand vreau sa-ti zic ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema si te inteleg. Uite eu am inceput cam de o saptamana sa fac un anumit tip de "workout" care ma ajuta sa scap de burtica. aici linkul : http://www.youtube.com/......ttp?/watch

incearca si tu chiar daca nu vei reusi sa faci fara pauza de la bun inceput, cu timpu te obisnuiesti si o sa lucrezi la viteza maxima. Rezultatele o sa inceapa sa apara. O sa observi cum muschii incep sa-ti lucreze iar abdomenul o sa ti se tonifice. No sa dispara peste noapte asta-i sigur dar in cateva saptamani vei sesiza diferenta.;)
De asemenea iti mai pot da un sfat. In cearca sa manaci cate un grapefruit inainte de fiecare masa fara zahar sau alte adaosuri.; 3 de asemenea incearca sa iti pastrezi un regim de masa (3 mese pe zi la aceleasi ore + gustari ). Dulciurile inlocuiestele treptat cu fructe si daca chiar nu te poti abtine de la ele, incearca sa le consumi inainte de workout ca sa fi sigura ca nu " se depun " si le vei arde in timpul exercitiului.
Bafta cu slabitu, draga mea!

| ELEMENT99 a răspuns:

Sfatul meu este sa contactezi un nutritionist. Acesta o sa te invete ce/cum/cat/cand sa mananci pentru a avea o viata sanatoasa si pentru a putea sa slabesti.

Acum 4luni aveam greutatea de 86kg (171cm inaltime). Mergand la un nutritionist (Nature House) am reusit sa ajund in aceste 4 luni la greutatea de 64kg. De mentionat, merg la sala de 2 ani si ceva, iar in timpul curei de slabire am facut doar banda/bicicleta. Nu conta ca nu rezistam mai mult de 1/2 minute de alergat. in general doar mergeam si tot se punea ca miscare.

Din experienta mea, sportul reprezinta doar 20%, iar alimentatia reprezinta 80% pentru a avea un corp sanatos. (Este 1:25AM. chiar nu stiu cum sa iti spun mai bine la ora asta)

Consultatiile sunt gratis. Nu ai ce sa pierzi.

| Ccosminaa a răspuns:

Buna cumpara-ti pastile cu crom de la walmark taie pofta de dulciuri.