| MariaDM a întrebat:

Hei TPU happy Am 15 ani, 1, 62 si 55 kg. Vreau sa slabesc si nu stiu cum. Nu ma pot tine de nici o dieta. De fiecare data imi propun ca in ziua respectiva sa nu mananc dulciuri si incerc sa reduc consumul de paine si sa mananc mai putin cand ajunj acasa de la scoala, dar niciodata nu se intampla asa sadDe un an am incepu sa am o obsesie fata de felul in care arat si mi-e frica sa ma ingras sad simt ca mancarea a pus stapanire pe mine, iar atunci cand incep sa mananc abia ca ma mai pot opri. Daca se poate as manca tot ce am in frigider sad ( vreau sa mentionez faptul ca in vacanta de vara si pana acum am avut si crize de bulemie ). La sfarsitul vacantei de vara aveam 53 kg. Am inceput sa ma ingras, sa simt nevoia sa mananc in fiecare moment al zilei chiar daca am mancat cu doua minute inainte. Ma simt foarte dezamagita de mine, obeza si fara nici o speranta. Imi trec prin minte si ganduri gen :' de ce nu ma imbolnavesc si eu odata ca sa pot slabi'. Moralul meu e la pamant si chiar nu mai stiu ce sa fac. Simt o vinovatie continua dupa ce am mancat ceva chiar daca e foarte putin. Cateodata cand sunt in preajma mancarii incep sa devin agitata si nervoasa. Nu stiu ce sa mai fac. Cum sa imi impun sa nu mai mananc?
As vrea cateva sfaturi despre cum as putea sa ma opresc din mancat ca sa pot slabi si sa fiu multumita de mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 1-2 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Pentru problemele cu bulimia ( şi dereglările metabolice adiacente ) ar fi indicat să consulţi un medic nutriţionist şi un PSIHOLOG ( sa faci nişte şedinţe de psihoterapie ) - NO offense!

Toate cele bune.

| SmileyQueen a răspuns:

Stai linistita ca eu am 13 si sunt la fel de inalta si am aceeasi greutate laughing> Referitor la intrebare, poti sa arunci din frigider ceea ce e nesanatos sau sa mananci putin si des! Stai linistita si nu iti mai pune ganduri de genu:" As vrea sa ma imbolnavesc ca sa slabesc!" Retine ca e mai bine sa fii mai plinuta si sa stii ca esti perfect SANATOASA decat sa stii ca ai anorexie si toate betesigurilewinking De slabit sa stii ca nu slabesti doar cu diete sau daca nu mananci, poti slabi si cu 7 mese pe zi happy Dar trebuie sa faci si sport! Lasa vinovatia dupa ce mananci deoparte, eu mananc tot timpu', dar nu ma mai ingras fiindca fac sport. Din moment ce stii ca esti perfect normala, esti multumita de tine.

| mara246 a răspuns:

Sa stii ca sunt in aceeasi situatie si dietele nu ajuta... dupa ce o termini sigur vei lua in greutate. Asa ca incepe incetul cu incetul sa schimbi felul de viata. Mananca mai multe legume si fructe, seara nu manca mult si poti si dulciuri dar daca ( acesta e un exemplu) azi mananc o tabla de ciocolata maine din alta tablita las 2 nemancate apoi 3si tot asa nu brusc.
Ce ma face sa ma simt foarte bine este sa alerg. Nu mult insa ma simt foarte bine. Acum o saptamana am facut 2 ture de teren dar ieri 9 ( nu neintrerupte).

Fa mai multe lucruri ce iti plac. Sa spun asculta muzica, joaca-te cu un catel, cheama un/o prieten/ă sa povestesti. Spune-ti ☺of-ul nu te inchide in tine. Spuneti problemele unui prieten sau membru din familie.

Uita.te in oglinda. Esti frumoasa asa cum esti. Esti perfecta asa cum esti. Tu esti.

Eu am 13 ani si 55 de kg ..si tu 15 asa ca nu te gandi trebuie sa slabesc. Nu! Esti perfect normala. Spuneti trebuie sa te tonifiezi.

Sper ca te-am ajutat si sper sa iti revii☺