| Maria4099 a întrebat:

Am 15 ani si de cateva luni ( mai precis din vacanta de vara) ma simt foarte trista,am inceput sa mananc in exces si imi este foarte frica sa ma ingras. Dupa ce manc excesiv ma simt foarte vinovata si merg la baie sa imi provoc voma. De fiecare data cand trec prin fata oglinzii ma studiez si tot timpul imi gasesc aspecte negative cum ar fi cam m-am ingrasat, am facut gusa, iar atunci iarasi imi vine starea de tristete si incep sa mananc excesiv dupa care vomit. Nu stiu ce sa fac. Nu mai vreau sa continuu asa dar simt ca nu pot. De fiecare data simt ca mi-e foarte foame chiar daca am mancat inainte cu doua minute.Nu ma pot opri doar atunci cand imi simt stomacul foarte plin si un discomfort in zona abdominala. Mananc foarte mult chiar si mancaruri care nu imi plac sau chiar paine goala numai sa stiu ca mamamn ceva. Mi-e foarte frica sa vorbesc cu parintii sa le zic ce mi se intampla sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cred că e timpul să faci o vizită la medic. Preferabil însoțită de un adult / părinte.

| Moryami a răspuns:

Ar trebui sa le spui. Poate este ceva grav, si daca tot lasi asa poate se agraveaza Doamne fereste.