| Ramona45 a întrebat:

Am 15 ani și sunt fata.
De câțiva ani, crescând și cu spusele unor prieteni am realizat ca am picioarele in paranteza asa numitul " Genu Varum", de la genunchi in jos am o paranteza nu este atât de avansat însă se oberva când merg, de cate ori încerc sa deschid acest subiect imi vine sa plang, ma simt atât de naspa și baietii de la scoala striga după mine, in fiecare seara plang inainte sa ma pun sa dorm. Nu stiu ce sa fac. Am început ceva exercitii pentru aceasta problema. Se poate sa mi revin dacă nu i atât de grav prin Exercițiu? Sau dacă as merge la kinetoterapie și cât ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Off...Persoanele care au picioarele in paranteza, sunt persoane deosebite. Nu trebuie sa plangi, dimpotriva. Sper sa nu te superi dar...cu asa picioare cu paranteza esti cea mai tare! Legat de exercitii, nu se rezolva mare lucru.

| Ramona45 explică (pentru baru):

Eu nu ma pot accepta asa.

| baru a răspuns (pentru Ramona45):

Trebuie! In timp iti vei da seama ce om minunat esti!

| KanameKuran a răspuns:

Salut, cu totii avem picioarele putin strambe, daca nu te afecteaza cand mergi, cel mai probabil nu ai nimic. Motivul pentru care te tachineaza este pentru ca nu ai incredere in tine, picioarele fiind doar un pretext. Fi increzatoare si in timp, vor inceta sa te tachineze.

| Ramona45 explică (pentru KanameKuran):

Atunci când merg ma simt neinsiguranta, am impresia ca nu stiu sa merg.

| Dana006 a răspuns:

Eu nu vad o problema in acest lucru. Cunosc multe persoane care se plang din cauza aceasta. Si ele imi ziceau ca au impresia ca nu stiu sa mearga, ca merg de parca se rup la orice pas. Incearca sa nu te mai gandesti aolo, este cat de normal posibil sa fi diferita. Tachinarile vor trece. Nu lasa ca vorbele urate sa te supere, ele vor exista mereu.