| Adee26 a întrebat:

Hei TPU,
Am auzit ca mierea de albine are mari beneficii asupra tenului si a cosurilor si ca exista numeroase masti cu miere. Vreau sa-mi spuneti cele mai eficiente masti de acest fel.
PS: Nu vreau articole stiintifice sau alte chestii. Daca se poate sa-mi ziceti din propria experienta big grin. Dau funda! kissbatting eyelashes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrsC a răspuns:

Amesteci lapte si putina miere, aplici pe fata si lasi cam 5 min happy este destul de buna:*

4 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Poti sa incerci Mierea cu Castraveti fara Baza pentru ca au efect de a remedia ridurile.

| ElenaSA a răspuns:

Masca de miere: doar mierea poate fi folosita ca masca si este eficienta in tratarea acneei, curatarea porilor si indepartarea microbilor. In plus, ajuta la pastrarea unui ten moale, neted si stralucitor.

Ingrediente: doar miere
Cantitate: la cerinta
Pregatire: nu necesita

Aplicare: intindeti un strat subtire de miere pe fata

Sfaturi: incearca sa utilizezi miere filtrata

Fapte: mierea are proprietati antimicrobiene, antioxidante, si in acelasi timp, este lipicioasa (lucru benefic). Aceasta viscozitate va indeparta praful, pielea moarta, microbii etc. Proprietatile sale antimicrobiene nu va lasa pielea sa se infecteze din nou, iar cele antioxidante vor da un aspect tanar tenului si nu in ultimul rand, ceara din miere va oferi pielii un aspect neted, lucios si stralucitor.

Masca cu miere si mere: aceasta este o masca simpla si foarte benefica ale caror resturi pot fi consumate cu placere (glumeam!).

Ingrediente: un mar mijlociu (de preferinta organic), patru-cinci linguri de miere (de preferinta organic) si apa calduta (pentru clatit)
Preparare: curata marul de seminte si adauga-l apoi intr-un blender pentru a face o pasta fina (daca nu – poate fi ras pe razatoarea cea mai fina). Acum, adauga trei-patru linguri de miere (depinde de dimensiunea marului si cate persoane vor folosi masca - cantitatea de miere ar trebui sa fie suficienta pentru a se amesteca bine cu pulpa marului). Se amesteca bine intr-o pasta uniforma. Masca pentru acnee este gata.

Aplicare: aplica un strat din compozitia rezultata pe fata. Asteapta 10-15 minute si lasa masca sa se usuce un pic. La final fata se spala cu apa calduta. Asta e tot. Ai terminat!

Sfaturi: masca cu miere si mere functioneaza cel mai bine atunci cand produsele sunt proaspete. Deci, dupa ce prepari masca o pui direct pe fata, nu trebuie lasata in frigider!

Fapte: acidul glicolic din mar faciliteaza exfolierea. Impreuna cu mierea, vor curata porii pielii.

Atentie: daca sunteti alergica la oricare dintre ingredientele din masca, aplica putin din compozitia mastii pe incheietura mainii si asteapta cateva ore. Daca apar eruptii cutanate sau alte simptome de alergie, nu folosi masca pe fata.

| awspam a răspuns (pentru ElenaSA):

Ce tampenie e si asta nu e mai usor sa te speli daca ai o pilele mai bogata, de mai multe ori pe zi? ce alergie la mar? wtf ce vorbesti acolo esti papagal, repeti ce spun alti

| Kriss96 a răspuns:

Vrei masca cu miere da? Pai ce e asa greu? Ai nevoie de miere! Ca de aia i se zice "masca cu miere" si nu "masca cu menta".