| AliinaSomerhalder a întrebat:

Poate sa-mi raspunda si mie cineva care a tinut o dieta si care chiar a functionat. Vreau sa-mi spuneti ce dieta, cat timp si cat ati slabit. Va rog mult. Nu vreau sa-mi dati nu stiu ce site-uri cu diete ca ati auzit ca sunt bune si eficiente. Vreau sa-mi spuneti din propria experienta.

Răspuns Câştigător
| MineIsLikeABridge a răspuns:

E bun programul care l-ai scris tu acolo este foarte sarac in calori si daca il faci da poti slabi, dar te-ai cam distruge trebuie sa si diversifici gen la pranz nu numai pui si legume si seara cum ai spus fructe ceva alune/nuci si cel mai bine te lasi de ora acea de bicicleta si inepe sa sari coarda 5 minute la inceput dupa cum poti 10 minute bicicleta 10 flotari sau cate poti sau semi flotari in genunchi de niste flexi a bicepsilor si a tripcesilor cu o sticla de apa niste genofleziuni sa ti se bombeze fundu :) dar fara abdomene, caci clasicele abdomene nu fac foarte bine uite aici niste exerciti, care le faci cum poti http://www.youtube.com/watch?v=BsaD-BadB9M.
Daca faci toate acestea trebuie sa manci lugume(o varietate marisoara) niste carne de pui/peste, orez brun sau salbatic si fructe gen portocale, banane caci acestea sunt cele mai intalnite iarna :) si nu numai ca vei slabi dar vei si capata un pic de forma si forta... dar trebuie sa te tii si sa calculezi cate calorii mananci si poate sa mai si dansezi :D

18 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai dieta mea personala, am mancat putin din putin, adica dimineata un col cu cereale, la pranz o bucata de piept de pui sau carne alba si o ceorba, la cina ceva fructe gen 2 nectarine si o para sau ceva de genu si intre mesele acestea mai mancam daca imi era foame si un mar/banana/ananas etc.
Si faceam sport cu chestia asta am slabit 15kg in 3 saptamani, dar faceam sala, adica program de culturism nu fitness si 15 kg 3 saptamani big grin

| AliinaSomerhalder explică (pentru MineIsLikeABridge):

Si eu daca mananc dimineata un iaurt cu 0% grasime, la 2 piept de pui si la cina 2-3 fructe o sa functioneze si la mine?> Eu vreau pana pe 20 decembrie sa slabesc 10 kg. Si am acasa bicicleta eliptica, fac pe ea in jur de o ora in cursul intregii zile si o ora inseamna in jur de 400 de calorii arse + niste abdomene si 2l de apa zilnic. Ce zici?

| AliinaSomerhalder explică (pentru MineIsLikeABridge):

Mersi mult de sfaturi. Acum vreau sa slabesc urgent pana pe 20 dec, 10 kg si o sa o tin pe asta care am zis eu, apoi ma voi mentine happy

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru AliinaSomerhalder):

Bafta big grin

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru AliinaSomerhalder):

E bun programul care l-ai scris tu acolo este foarte sarac in calori si daca il faci da poti slabi, dar te-ai cam distruge trebuie sa si diversifici gen la pranz nu numai pui si legume si seara cum ai spus fructe ceva alune/nuci si cel mai bine te lasi de ora acea de bicicleta si inepe sa sari coarda 5 minute la inceput dupa cum poti 10 minute bicicleta 10 flotari sau cate poti sau semi flotari in genunchi de niste flexi a bicepsilor si a tripcesilor cu o sticla de apa niste genofleziuni sa ti se bombeze fundu :) dar fara abdomene, caci clasicele abdomene nu fac foarte bine uite aici niste exerciti, care le faci cum poti http://www.youtube.com/watch?v=BsaD-BadB9M.
Daca faci toate acestea trebuie sa manci lugume(o varietate marisoara) niste carne de pui/peste, orez brun sau salbatic si fructe gen portocale, banane caci acestea sunt cele mai intalnite iarna :) si nu numai ca vei slabi dar vei si capata un pic de forma si forta... dar trebuie sa te tii si sa calculezi cate calorii mananci si poate sa mai si dansezi :D

| ywar a răspuns:

Orice diete ai tine, slabesti, nu zic nu dar...
odata ce dieta se opreste vei ajunge la greutatea initiala si mai mult decat atat poate vei pune la fel de mult pe cat ai slabit. Sfatul meu este sa mergi pe jos, sa faci miscare in general si sa ai grija la ce mananci. Multa sanatate, trupului si sufletului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai frate!
s-o spunem p-aia dreapta, degeaba ti dieta daca nu depui si efort, eu am mancat orice, nu trebuie sa le combini, daca ai salata de rosii, cu castraveti o poti manca cu paine, retine ca paine nu trebuie redusa in toatalitate, este cea mai buna in tractul intestinal, trebuiesc reduse prajelile si dulciurile, dar sa gasesti sa muncesti ceva, au am muncit in constructii, o luna de zile la baros si am slabit 24 de kg, naaaaalaughing dar acum am vazut ca esti fataaa, in loc de baros trebuie sa faci exercitii fizice si seara si dimineata, nu te infometa ca asa a facut o cunostinta de-a mea si a avut probleme, succes!

| AliinaSomerhalder explică (pentru anonim_4396):

Fac miscareee! Am specificat si mai sus. 60 de minute pe zi fac miscare... Am bicicleta eliptica, trag din greu pe ea pe parcursul intregii zii + abdomene, deci sport fac! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliinaSomerhalder):

Renunta la dulciuri, prajeli, carne de porc, paste fainoase, sucuri, etc

| thalyslly a răspuns:

Uff la mine a dat cele mai bune rezultate dukan si cea disociata.in liceu am tinut dukan 15 kg in 2 luni

| Johndoe2023 a răspuns:

Fiecare dieta se manifesta la fiecare diferit in functie de metabolism. tu ar trebui sa consulti un nutritionist care iti poate recomanda o dieta potrivita pentru tinewinking

| AliinaSomerhalder explică:

Va dau un exemplu despre cum as vrea eu sa incep sa slabesc. Dimineata sa mananc un iaurt dietetic cu 0% grasime, la pranz piept de pui fript, la cuptor, sau peste la fel fript nu prajit, iar pana seara sa mananc fructe ( 1-2 mere, ori o portocala fruct sa fie - in afara de banane ca ingrasa ) + 2l de apa pe zi si sport aprox 60 de min toata ziua. As avea sanse sa slabesc pana pe 20 decembrie 10 kg? Mai am la dispozitie o luna, ce ziceti? Imi dati sperante sau nu?

| Druica20adi a răspuns:

Dieta prin salate. Salata greceasca in afara postului sau salata orientala in post.

| Druica20adi a răspuns:

Salata orientala este si de post daca te intereseaza:
cartof fiert, maioneza de post din mustar si ulei, ceapa, masline, la care poti sa mai adugi alte ingrediente dupa preferinta;

| Druica20adi a răspuns:

Ca fapt divers, nu de calorii trebuie sa te temi in primul rand, ci de toxinele si radicalii liberi pe care ni-i administram prin tot felul de alimnete procesate;

| Druica20adi a răspuns:

Alimentatia sanatoasa este prima prioritate!

| Druica20adi a răspuns:

Nu te lua dupa cliseul ca oricum mancam multe porcarii si ca organismul tot rezista! sad El rezista dar pierde rezistenta, se deterioreaza, viata scade in durata si calitate!

| Druica20adi a răspuns:

Salata orientala este erxceptionala la gust:
cartof fiert, maioneza de post din mustar si ulei, ceapa, masline, la care poti sa mai adugi alte ingrediente dupa preferinta;

| purringkitty a răspuns:

Cu cativa ani in urma am tinut dieta disociata. Am tinut-o cam 1 luna. Nu m-am infometat. Regula principala este sa nu consumi alimente bogate in carbohidrati (paine, cartofi, cereale, orez, fasole, naut, linte, mazare) impreuna cu alimente bogate in proteine sau lipide (carne, lactate, uleiuri). In schimb poti sa combini legume (salata verde, rosii, ardei, castraveti, broccoli, conopida, fasole verde, ciuperci) cu carne, lactate, ulei. Varianta mai drastica a dietei disociate este sa mananci 1 zi numai legume, o alta zi numai fructe, o alta numai lactate si o alta numai carne. Varianta asta n-am putut s-o tin. Acum am 45 kg la o inaltime de 1, 60. De fiecare data cand iau un pic in greutate, mananc in stil disociat vreo 3 zile si imi revin.