| sadicafuck17 a întrebat:

am fost anorexica si acum as vrea sa maicresc,tatal meu este inalt si eu seman cu el, daca beau 3 cani de lapte pe zi, cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Laptele nu te face sa cresti, ci mancarea sanatoasa si sportul!
Cat priveste crescutul in inaltime, vei creste o medie intre mama si tatal tau.

Cum calculam inaltimea fetei:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei - 13): 2 = inaltimea fetitei

Cum calculam inaltimea baiatului:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei + 13): 2 = inaltimea baiatului

| anonimg a răspuns:

Basket, volei, handbal -sunt sporturi care te ajuta sa cresti in inaltime. Si inotul. De fapt orice sport te ajuta in dezvoltare; dar nu recomand cele de performanta.
Nu te baza prea mult pe lapte pentru ca si ce este bun strica.
Trei cani de lapte in fiecare zi este cam mult.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonimg):

Da' 1l pe zi 6/7 zile cum e? Nu mai puneti botu la toate c@c@turile.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonimg):

Eram leguma de mult daca laptele "extrage" calciul din oase, provoaca nu stiu cate tumori etc. Vorbeste acolo de o anumita proteina cazeina, care este prezenta in lapte (zic ei si probabil e, dar nu asta e important) si ca de fapt asta ar fi una din probleme cauzatoare de tumori, calciu extras din oase etc. Pai cum dracu se face ca, cazeina se gaseste sub forma de supliment, pudra si este destul de consumata fiind bine cunoscuta ca o proteina cu absortie lenta pe care sportivii o "papa" seara inainte de culcare pentru a hrani masa musculara pe timpul nopti? Ciudat "articolul" asta, mai ales ca site-ul este intitulat "gymsport" rolling on the floor). Fiecare face ce vrea, eu consum lapte si voi consuma si in continuare si ghici ce? N-am nici lipsa de calciu (sa nu mai vorbim de "legume" laughing ) nici tumori, nici intoleranta la lactate si ce dracu mai scriu aia pe acolo, a da, sa nu uitam ca se consuma de cand lumea si pamantul.

| anonimg a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si crezi că sportivii care consumă cazeină sunt mai sănătoși pe interior asa cum arată la suprafață?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonimg):

Daca n-ar fi, n-ar mai avea chef si putere sa-si desfasoare antrenamentele, n-ar mai avea rezultate, ar pierde masa musculara si intr-un final ar ajunge legume "caci laptele ne mananca calciul din oase". Adica asta se consuma de cand lumea si pamantul si vine acum nu stiu ce echipa de cercetatori sa zica e foarte toxic? Serios? De ce exista N firme de lapte praf pentru sugari, daca e atat de toxic? Vezi tu, in lumea asta "e mafie mare" niciun medic oftalmolog nu-ti va zice "macar" sa incerci sa-ti rezolvi problemele de vedere in mod natural si, da se poate happy, nu suntem doar o carcasa de carne si atat, detinem cea mai performanta masinarie existenta si cea mai puternica arma (creierul), daca oftalmologii ar spune ca problemele de vedere se pot vindeca in mod natural, in primul rand firmele producatoare de lentile, ochelari, rame, etc ar da faliment, urmand ca intr-un final inclusiv medicii oftalmologi sa-si piarda painea pentru ca n-ar mai avea nimeni nevoie de ei, dar e mai simplu sa-ti dea ochelari si castiga si ei si firmele producatoare. Leacurile pentru tumorile astea, leucemii, etc nici nu vreau sa le pronunt/scriu, se castiga de sute de ori mai bine din vanzarea unor tratamente fantoma, ineficiente, inexistente decat daca s-ar da leacul 100% functional plus ca intr-un final pacientul tot sub iarba ajunge in cele mai multe cazuri, plus ca de cele mai multe ori pacientii dezamagiti de "rezultatele" tratamentelor medicale refuza sa le mai faca si trec pe natural; de la sucuri facute din nu stiu ce si cate fructe si legume demonstrate cu efect impotriva bolii, la nu stiu ce vitamine destul de rare (sper sa nu gresesc daca dau un exemplu si anume vitamina B12) si exemplele pot continua.

| anonimg a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Este lucru cunoscut în medicină că alimentele de origine animala ajuta la dezvoltarea celulelor canceroase. Consumul acestora trebuie să fie moderat. Si eu le consum; nu doar pentru B12. Dar laptele îl consum cu cereale, iar lângă carne am si o portie mare de salată.
Dar nu îmi pare lucru sănătos să consumăm in fiecare zi o cantitate prea mare din acestea.
Scrie pe Google "piramida alimentatiei", si vei vedea ce trebuie sa fie la baza alimentatiei noastre. Cerealele, legumele, zarzavaturile, oleaginoasele, fructele...

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonimg):

De acord, excesul nu face bine, dar nu vad un pericol in consumul a vreo 5l de lapte saptamanal. Suntem diferiti, avem nevoie diferite. Daca am o anumita greutate, ma duc la sala cu scopul de a creste in greutate, nu o sa pot face față cu zarzavaturi, legume si fructe (astea ar trebuie sa insemne niate gustari), o bucata de carne o data pe saptamana si etc happy. Intelegi ce vreau sa zic? Un muncitor in constructii va avea nevoie de un aport caloric si unul de macronutrienti mult mai mare decat unul care presteaza munca de birou, gen 8-10h pe scaun in fata unui pc. Crezi ca daca pe langa friptura consumi si o salata, totul devine dintr-o data extrem de sanatos sau ce? Ori ca mananci cu salata ori fara tot carne consumi, tot aceeasi proteina animala, tot aceeasi hormoni etc. Cand ai spus lapte cu cereale, ce fel de cereale? Ovaz, grâu sau nesquik? laughing

| anonimg a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Carnea se digera foarte greu; pe langa asta ramane multa vreme in colon, fapt care il va afecta; verdeturile ajuta la digestia carnii. As spune ca sunt vitale verdeturile (nu muraturile sau mustarul) langa carne.
Cand vorbesc de cereale cu lapte, ma refer la cele care contin cel mai putin zahar. (exemplu: http://www.tabele-kalorii.pl/photo-014655/Muesli-Fruit-32-K-Classic.jpg sau cele de la sanovita) Nu recomand cerealele de tip nesquik sau crunchy. Laptele dulce in combinatie cu zaharul provoaca dezastru in organism; produce fermentatie, si alimentele fermentate se nu se vor elimina prin digestie, ci prin fermentatie. Deci nu doar ca nu ne-au fost de folos laptele si zaharul impreuna, ba inca ne fac rau. Iaurtul este cu mult mai bun decat laptele. Laptele de soia este mai bun (nu de la orice producator) dar este mai scump si nu mi-l permit nici eu sa il cumpar mereu.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonimg):

Eram sarcastic la faza cu cerealele happy. Incearca mai bine fulgi de porumb, ovaz etc. Si muesli-ul asta al tau are zaharuri si cine stie ce alte adaosuri, sti cum e si coca cola 0 calorii are de fapt 1 calorie happy. Cum am spus si mai sus, suntem diferiti, avem nevoi diferite. Nu beau de prost atat lapte, doar ca e o alternativa mai rapida de a-mi face rost de necesarul proteic cand n-am timp de mancat, asa si cu restul alimentelor. Daca ce fac eu e exces, ce spui de dieta unui strongman care intr-o zi poate sa insemne 1kg de slana? happy, a unui culturist de +110kg cu vreo 10.000 de calorii pe zi? Pentru noi ca simpli oameni e un mare exces, nu? Posibil sa ajungen si prin spital, dar pentru ei nu e nimic iesit din comun, e doar necesarul pentru a putea face față, pentru a putea progresa, asta ii cere organismul happy. Nu e ca si cum ar mananca 1kg de slana si ar sta toata ziua (ca asta ar fi sinucidere curata) rupe norma cu sute de kilograme ore-ntregi. Ti-am dat si exemplul cu cei 2 muncitori. Deci, cel putin pentru mine nu exista alimente bune sau rele, doar exces sau moderatie sau in cazul nostru scopul de a atinge nevoile organismului. Noapte buna.

| anonimg a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu-i problema la faza cu cerealele.
Este important nu doar cat mâncăm, ci si ce/cand/cum mâncam.
Eu sunt împotriva oricărui sport competitiv, si mai ales împotriva sporturilor care iti oferă frumusete in schimbul sănătății. Mai degrabă as merge la un sport care sa îmi dezvolte elasticitatea decât muschii sau puterea.
Ce sa, mai spun ca sunt împotriva oricărui sport violent, de bătaie. Oamenii in loc sa, fie de folos societății, ei isi dedica viata unor sporturi violente, si la urmă sunt considerati campioni. La ce campioni: ca au mai multi muschi pe ei decât altii? Sau ca arata mai bine decât altii? Sau ca a bătut mai multi semeni de-ai lor decât altii? Asta nu consider a fi folositor, chiar daca astfel de oameni au adus un buget in plus localității.
Si pentru ca sunt crestin, mi-a venit in minte un verset: "Fie ca beti, fie ca mancati, fie ca faceti orice altceva, sa faceti totul spre slava lui Dumnezeu." Noi nu facem bine daca ne vindem sănătatea pe frumusețe. Dar si daca nu facem exercitii fizice căzând in extrema cealaltă, iarasi este un lucru rău.

| xerxes1 a răspuns:

Da,in grosime.

| relativsausigur a răspuns:

Nu ai specificat varsta.
Sunt sanse sa mai cresti, nu conteaza cate cani de lapte pe zi bei, trebuie sa mananci cand ti-e foame, sa mananci pana te saturi, si sa mananci diversificat!
Mananca cereale cu lapte, opteaza pentru cerealele care au si vitamine.
Mananca carne cu legume, tocanite cu orez.
In loc de dulciuri daca poti, bea smoothie-uri (fructe la blender) sau sucuri de fructe naturale, si prin naturale ma refer fructe stoarse de tine, pentru vitamine.